محمد ورشوچی، بازیگر سینما و تئاتر ایران درگذشت

محمد ورشوچی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محمد ورشوچی بیش از نیم قرن به فعالیت هنری خود ادامه داد و از پرکارترین بازیگران تئاتر و سینمای ایران بود

محمد ورشوچی، بازیگر قدیمی تئاتر و سینمای ایران در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

آقای ورشوچی که بیش از نیم قرن در گروه های تئاتر و سریال های تلویزیونی ایران ایفای نقش کرده بود، صبح امروز (سه شنبه نهم فروردین) در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

به گفته جعفر رازپوش، از همکاران آقای ورشوچی، او روز گذشته (دوشنبه) به خاطر شکستگی پا به بیمارستان پارس مراجعه کرده اما در ساعات نخست بامداد امروز به دلیل کهولت سن در گذشته است.

یکی از به یاد ماندنی ترین نقش های آقای ورشوچی، نقش 'آسپیران غیاث آبادی' یک مامور شهربانی در مجموعه تلویزیونی دائی جان ناپلئون بود که بر اساس رمان معروفی به همین نام، نوشته ایرج پزشکزاد و با کارگردانی ناصر تقوایی در دهه پنجاه خورشیدی ساخته شد.

محمدعلی ورشوچی متولد ‌١٣٠٤ در تهران بود. او دارای مدرک تحصیلی اول دبیرستان بود و فعالیت هنری اش را با ایفای نقش در نمایش افسانه خواجه همایون در تئاتر مینا (‌١٣٢٥) آغاز کرد.

فعالیت در تماشاخانه‌های مینا، جامعه باربد، نصر و دهقان از دیگر فعالیت های آقای ورشوچی در سالهای دور است.

شروع فعالیت او در سینما با بازی در فیلم سه نخاله (محمد متوسلانی، ‌١٣٤٤) شروع شد.

او در بیش از پنجاه فیلم سینمایی ایفای نقش کرد. از جمله فیلم های گوزنها، علی کنکوری، کمال الملک، کفش های میرزا نوروز، گراند سینما و خارج از محدوده.

علاوه بر مجموعه دائی جان ناپلئون، از مجموعه های تلویزیونی پربیننده که آقای ورشوچی در آنها حضور داشته است، می توان به ایتالیا، ایتالیا، آرایشگاه زیبا، دزدان مادر بزرگ، یوسف و زلیخا و هزاردستان اشاره کرد.

آقای ورشوچی از موسسان چند گروه تئاتر قدیمی در ایران بود و در چند سال اخیر هم به عنوان بازیگر تئاتر ایفای نقش کرد.

مراسم تشییع جنازه این بازیگر ایرانی فردا (چهارشنبه دهم فروردین) از مقابل بیمارستان پارس تهران (بلوار کشاورز) به سمت منزل شخصی اش واقع در اتوبان آهنگ (جنوب شرق تهران) و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار می شود.

مطالب مرتبط