کسی مثل ادل؛ راز موفقیت یک خواننده

حق نشر عکس BBC World Service

آلبوم دوم ادل (Adele) با عنوان ۲۱، برای ۹ هفته متوالی در صدر جدول پر فروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی پاپ بریتانیا بوده است. برای یک خواننده زن چنین موفقیتی فقط با رکورد مادونا برابری می‌کند. ولی ادل چگونه توانسته است به این موفقیت برسد؟

ادل اولین بار در رقابت‌های بهترین موسیقی بی‌بی سی در سال ۲۰۰۸ مورد توجه قرار گرفت. در سن ۱۹ سالگی او توانست در این رقابت‌ها به جایزه اصلی دست یابد و به این ترتیب جوان‌ترین خواننده‌ای شد که تا کنون این جایزه را از سوی منتقدان سر‌شناس موسیقی، رسانه‌ها و وب لاگ نویسان دریافت کرده است.

اولین آلبوم او به نام ۱۹ که حدود دو سال پیش به بازار آمد، تا کنون یک میلیون و یکصد هزار نسخه فروش داشته و در تمام این 106 هفته جایی در جدول آلبوم‌های پر فروش موسیقی بریتانیا داشته است. در چندین هفته اخیر نیز این آلبوم در ردیف‌های بالای این جدول بوده است.

او در سال ۲۰۰۹ این آلبوم در بریتانیا چهار بار جایزه "صفحه پلاتین" دربریتانیا (هر جایزه پلاتین در بریتانیا برای 300 هزار نسحه فروش) و جایزه "صفحه طلایی" در آمریکا (هر جایزه صفحه طلایی برای 500 هزار نسخه فروش) را به دست آورد.

ادل به خاطر ترانه خود به نام "در پی پیاده رو‌ها" در بخش‌های بهترین خواننده نوظهور و بهترین اجرا توسط یک خواننده پاپ زن، جایزه مهم "گرمی" را از آن خود کرد.

آلبوم دوم ادل به نام ۲۱ از زمان عرضه آن در ۹ هفته پیش تا کنون یک میلیون و پانصد هزار نسخه فروش داشته و بسیاری از ترانه‌های آن در جدول پرفروش ترین‌های موسیقی پاپ بریتانیا بوده است. از جمله ترانه "کسی مثل تو" که هم اکنون شماره یک این جدول است.

جایی در کنار بیتل‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاکنون بیش از 1.5 میلیون نسخه از آلبوم 21 در بریتانیا فروخته شده است

ادل پس از انتشار دومین تک ترانه خود از این آلبوم، پس از گروه معروف بیتل‌ها اولین خواننده بریتانیایی شد که در دوران حیات خود به طور همزمان یک آلبوم و یک تک ترانه او در میان پنج رده اول جدول پرفروش ترین‌های موسیقی بریتانیا قرار می‌گیرد.

اکنون او در زمره خوانندگان سر‌شناس و تثبیت شده‌ای مثل دیدو و لئونا لوئیس قرار می‌گیرد که از معدود خوانندگان زن بریتانیایی هستند که آلبوم آن‌ها حداقل برای ۶ هفته متوالی در صدر جدول پر فروش ترین‌های موسیقی این کشور بوده است.

فیل مچمن از "آفیشال چارت کمپانی" شرکتی که تنظیم جدول پرفروش ترین‌های موسیقی پاپ بریتانیا را برعهده دارد می‌گوید که موفقیت ادل تا حدی مدیون زمان مناسب انتشار آلبوم‌های او و کمک برنامه‌ استعدادیابی "اکس فکتور" است که از شبکه تلویزیونی آی تی وی در بریتانیا پخش می‌شود.

او می‌افزاید: "آلبوم ادل به نام ۱۹ بسیار موفقیت آمیز بود و پخش مکرر بازخوانی او از یکی از ترانه‌های باب دیلن به نام "طوری که عشق مرا حس کنی" در برنامه پرطرفدار "اکس فکتور" باعث شد که آلبوم و ترانه‌های ادل برای مدت طولانی در جدول پر فروش‌ترین‌ها قرار بگیرند."

پل ویلیامز از مجله "موزیک ویکس" نیز با این نکته موافق است که برنامه پربیننده "اکس فکتور" به مطرح نگاه داشتن این خواننده در فاصله بین انتشار دو آلبوم او کمک کرده است.

او می‌گوید: "شاید اگر عامل "اکس فکتور" نمی‌بود بسیاری از علاقمندان معمولی و پر شمار موسیقی پاپ کارهای ادل را نمی‌شناختند. مراجعه علاقمندان برای پیاده کردن بازخوانی ترانه باب دیلن نقش موثری در ادامه شهرت او بازی کرد و تنظیم زمان انتشار آلبوم دوم پس از این دوره، روش زیرکانه‌ای بود که شرکت تولید موسیقی ادل به خوبی از آن بهره گرفت."

کسی مثل او

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اجرای ادل در مراسم "بریت اواردز" در سال 2008

سه هفته پس از انتشار آلبوم ۲۱، ادل ترانه "کسی مثل تو" را فقط با همراهی یک پیانو در مراسم اعطای جوایز سالانه بهترین‌های موسیقی بریتانیا (بریت اواردز) در سالن معروف رویال آلبرت هال اجرا کرد و همین باعث شد که این ترانه به صدر جدول پرفروش ترین‌های موسقی بریتانیا پرتاب شود.

پل ویلیامز می‌گوید: "اجرای این ترانه فقط با همراهی یک پیانو جوهره اصلی موسیقی را نشان داد. در مراسم سالانه "بریت اواردز" اجراهای زنده معمولا از پیش تنظیم شده و همراه با جنبه‌های نمایشی قوی هستند ولی این کار ادل بسیار جالب و شجاعانه بود."

فیل مچمن نیز معتقد است که هنرنمایی ادل در مراسم "بریت اواردز" مسلما به فروش آلبوم و ترانه‌های وی کمک زیادی کرده است. او می‌افزاید: "آلبوم او چند هفته‌ای در صدر جدول بود ولی فروش آن کاهش می‌یافت ولی پس از اجرای ترانه در مراسم بریت اواردز دوباره فروش آن به شکل چشمگیری بالا رفت. پس از آن ادل در برنامه زنده 'خیریه سالانه بی‌بی سی' هنرنمایی کرد و دوباره تک ترانه 'کسی مثل تو' در جدول پرفروش‌ترین‌ها صعود کرد."

فیل مچمن در عین حال یادآوری می‌کند که در ماههای اول سال جاری به نسبت معمول آلبوم‌های کمتری وارد بازار شده و این عامل نیز زمینه را برای موفقیت بیشتر ادل فراهم کرده است.

پل ویلیامز نیز اشاره می‌کند که در سالهای اخیر بازار فروش آلبوم‌های موسیقی در بریتانیا دستخوش تغییر شده و می‌افزاید: "تعداد فروش آلبوم‌ها دیگر به کثرت گذشته نیست بنابراین برای رسیدن به مقام اول در جدول پرفروش‌ترین‌ها، دیگر لازم نیست که خوانندگان مثل سالهای قبل آنقدر فروش داشته باشند."

"یک استعداد واقعی"

حق نشر عکس AP

در هر حال تعداد فروش آلبوم‌های ادل حتی در مقایسه با آلبوم‌های موفق سالهای گذشته نیز چشمگیر است.

سابقه نداشته که فروش یک آلبوم در سه ماهه اول یک سال به مرز یک میلیون نسخه برسد. ولی آلبوم ۲۱ ادل در همین سه ماه حدود یک میلیون و پانصد هزار نسخه فروش کرده است.

پل ویلیامز معتقد است که گذشته از عامل زمان و بازاریابی هوشمندانه یکی از دلایل موفقیت ادل برقرار تماس نزدیک با تماشاگران و مخاطبان است.

او می‌ گوید: "مردم او را یک هنرمند و استعداد واقعی تلقی می‌کنند. در دورانی که تعداد بیش از حدی از خوانندگان دست سازی شده و به اصطلاح کارخانه‌ای به بازار می‌آیند کسی مثل ادل همچون یک نسیم تازه است."

فیل مچمن نیز معتقد است که آلبوم ادل ممکن است برای مدت دیگری در صدر جدول پر فروش ترین‌های موسیقی بریتانیا باقی بماند.

او می‌افزاید: "فروش این آلبوم به شکلی پیوسته در حد بالایی بوده و به احتمال زیاد اگر آلبوم جالب و پرفروش تری به میدان نیاید آلبوم ادل در‌‌ همان صدر جدول باقی می‌ماند."

"البته اگر یک خواننده و یا گروه موسیقی مشهور و تثبیت شده نیز آلبوم جدیدی عرضه کند ممکن است آلبوم ادل را از این موقعیت کنار بزند. در هر صورت حتی اگر آلبوم شماره یک هم باقی نماند مسلما برای هفته‌های طولانی حداقل در میان سه و یا پنج آلبوم اول جدول باقی خواهد ماند."

مطالب مرتبط