رکورد فروش نقاشی معاصر چین شکسته شد

تابلو عشق همیشه ماندگار حق نشر عکس BBC World Service
Image caption میزان فروش آثار هنر معاصر چین در حراج اخیر ساتبی در هنگ‌کنگ بیش از سه برابر حد انتظار بود

یک نقاشی سه لته‌ای اثر نقاش چینی، شانگ ژیائوگانگ به قیمت بیش از ۱۰ میلیون دلار آمریکا به فروش رفته و رکورد تازه ای در حراج آثار هنری معاصر چین بر جای گذاشته است.

این اثر با نام "عشق همیشه ماندگار" که در سال ۱۹۸۸ خلق شده، چند فرد نیمه‌عریان را در یک منظره خشک و لم‌یزرع نشان می دهد که با نمادهای مختلف از جمله یک گوسفند لاغر و نزار احاطه شده‌اند.

این نقاشی یکی از ۱۰۵ اثری است که در حراج ساتبی در هنگ‌کنگ توسط یک کلکسیونر بلژیکی به نام بارون گای اولنز برای فروش ارائه شده است.

آثار ارائه‌شده در این حراجی در مجموع به قیمت حدود ۵۵ میلیون دلار فروخته شد که بیش از سه برابر میزان مورد انتظار بود.

تابلو نقاشی عشق همیشه ماندگار رکورد آثار هنر معاصر چین را که پیش از این متعلق به اثری با قیمت نه میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بود، شکست.

نقاشی قبلی نیز اثر زنگ فانژی بود که در سال ۲۰۰۸ در هنگ‌کنگ به فروش رسیده بود.

اولین لین، رئیس بخش هنرهای معاصر آسیا در ساتبی می‌گوید که نقاشی عشق همیشه ماندگار یک اثر موزه‌ای تاثیرگذار از یک دوره زمانی تعیین‌کننده در هنر پیشرو چینی است.

در این حراج آثار دیگری نیز با قیمت‌هایی کم‌سابقه به فروش رسید. از جمله اثر "X?" از ژانگ پیلی به ارزش دو میلیون و ۹۰۰ هزار دلار و نقاشی "دو نفر زیر یک چراغ" که به قیمت دو میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروخته شد.

کوین چینگ، مدیرعامل بخش آسیای ساتبی می‌گوید آثار ارائه شده در این حراجی" نمونه‌ای از فضای کلی موجود در هنر معاصر چین" است.

او می‌گوید: "من فکر می‌کنم همه علاقه دارند و افتخار می کنند که تکه ای از این دوره تاریخی، این پیشرفت و بخشی از این نگاه را در اختیار داشته باشند."

بارون اولنز، که به همراه همسرش میریام مرکز هنرهای معاصر اولنز در پکن را تاسیس کرده است، می‌گوید که فروش این آثار به این معنا نیست که او دیگر قصد حمایت از جنبش هنری معاصر چین را ندارد.

این مرکز هنری در بیانیه‌ای گفته است که رویای بارون حمایت و تشویق نسل جوان هنرمندان است.

مطالب مرتبط