برنامه تفریحی تاجیکی، 1 آوریل

درود به علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی از استودیوی بخش فارسی رادییو بی بی سی در شهر دوشنبه.

محتوای برنامه:

حق نشر عکس BBC World Service

نمایشنامه “رستم و اسفندیار” در حاشیه‌روزهای فرهنگ ایران در تاجیکستان،

حق نشر عکس BBC World Service

گشایش جشنواره تئاتری "پرستو-2011"،

آیا در روز اول آوریل سر شما نیز کسی کلاه گذاشته؟

نمایشنامه “رستم و اسفندیار”

هفته فرهنگ ایران در تاجیکستان شام 23 مارس در تالار تئاتر اپرا و باله به نام استاد صدرالدین عینی آغاز شد.

حق نشر عکس BBC World Service

در حاشیه ‌این هفته فرهنگی تاجیکان با گوشه ای از فرهنگ ایران آشنا شدند.

یکی از بخشهای مهم روزهای فرهنگ ایران در تاجیکستان نمایش و فروش کتابهای چاپ این کشور بود.

حق نشر عکس BBC World Service

در پایان نمایش کتاب بیش از 20 هزار جلد کتاب به کتابخانه ملی تاجیکستان اهدا شد.

بیشتر از صد اثر، از جمله در زمینه‌های نقاشی، خوش نویسی و عکسها و مجسمه‌ها از هنرمندان ایرانی در آثارخانه ملی تاجیکستان به معرض تماشا گذاشته شد.

حق نشر عکس BBC World Service

در برابر ده فیلم سینماگران ایرانی که در شهرهای دوشنبه و خجند به نمایش گذاشته شدند، همچنین نمایشنامه “رستم و اسفندیار” از پری صابری، کارگردان ایرانی، طی دو روز در تئاتر اپرا و باله به نام استاد صدرالدین عینی نمایش داده شد.

حق نشر عکس BBC World Service

دکتر شاهزمان رحمان، کارمند پژوهشگاه زبان و ادبیات تاجیک به نام ابوعبدالله رودکی که از این نمایشنامه دیدن کرده است، می‌گوید:

حق نشر عکس BBC World Service

"به ‌اندیشه من، هنرپیشه‌ای که نقش رستم را در این نمایشنامه اجرا کرد، برای این نقش چندان موافق نبود، زیرا در ذهن ما و آن چه که ما در آن فیلمها و نمایشنامه‌ها تا امروز دیده‌ایم، سیمای رستم سیمای یک جوانپهلوان شکوهمند و برجسته بوده، اما در نمایشنامه مذکور رستم خیلی ضعیف و ناجنس به چشم می‌نمود."

حق نشر عکس BBC World Service

محسن رحمتیان، یک شهروند ایرانی در دوشنبه، می‌گوید که در ایران این نمایشنامه را ندیده بود: "دوران بچگی که داستانهای "شاهنامه" را می‌شنیدم، اما هیچ وقت به صورت اجرای تئاتری تا حالا ندیده بودم. خیلی خوشحالم که گذرم آمد که در دوشنبه در تاجیکستان در ایام نوروز این نمایشنامه را ببینم."

حق نشر عکس BBC World Service

نذریخدای ذکرخودا، استاد دانشگاه تکنیکی به نام آکادیمسین عاصمی، چنین گفت: "چونانی که می‌گویند، شنیدن و خواندن دیگر است و دیدن در چنین یک صحنه زیبا داستانی را از "شاهنامi" بیطوال حکیم فردوسی طوسی با زبان ناب فارسی که از اول تا به آخر یک حماسه بزرگ است، تماماً چیز دیگر است."

پرواز دوباره “پرستو”

جشنواره تئاتری "پرستو-2011" روز 28 مارس در تئاتر به نام ابوالقاسم لاهوتی شهر دوشنبه گشایش یافت.

حق نشر عکس BBC World Service

جشنواره تئاتری را نمایشنامه “رودکی” از کارگردان هاشم گدایف حسن آغاز بخشید.

در دوام (طول) شش روز قرار است 14 تئاتر از شهر و نواحی مختلف تاجیکستان نمایشنامه‌های جدید خود را برای داوران آزمون و مهمانان جشنواره پیشنهاد کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

متصدیان برگزاری جشنواره “پرستو”ی امسال می‌گویند که تفاوت جشنواره امسال از آزمونهای قبلی آن است که تا آخرین روز جشنواره، یعنی 3 آوریل، اسامی داوران اعلام نخواهد شد.

برهان رجب‌اف، رئیس بخش فرهنگ حکومت ولایت ختلان، می‌گوید که در جشنواره “پرستو” از ولایت دو تئاتر شرکت می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای رجب‌اف می‌گوید: "مشکل عمده تئاترهای ما کمبود هنرمندان و کارمندان دیگر، از جمله کارگردانهای روشنی‌دهنده و دکورسازان می‌باشد. به نظرم، تاجیکستان باید برای آموزانیدن 0(آموزش) متخصصان تئاتر جوانان را به دانشگاهها جلب کند."

ولی به گفته آقای رجب‌اف، بیشتر جوانان به سبب ناچیز بودن حقوق یا معاش کارمندان تئاتر، از جمله هنرمندان، از فعالیت در این مؤسسه‌های فرهنگی خودداری می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

عالمجان اکرم اف، رئیس جشنواره “پرستو-2011”، می‌گوید: "خیلی خوب می‌بود، اگر در برگزاری این تدابیر هنری سرمایه‌گذاران خصوصی سهم می‌گذاشتند. آن گاه ما می‌توانستیم جشنواره را در فضای بهتری دایر کنیم."

حق نشر عکس BBC World Service

تئاتری که در جشنواره "پرستو" پیروز‌می‌شود، حق شرکت در جشنواره بین‌المللی تئاتری "نوروز" را دارد که بعد از چند روز دیگر در دوشنبه برگزار خواهد شد.

اول آوریل: شما را که فریب داد؟

آیا در روز اول آوریل فریب خورده‌اید؟

این سؤال را در خیابانهای شهر دوشنبه از چندی شهروندان پرسیدم و خواستم که خاطراتشان را از اتفاقات جالب اول آوریل با ما در میان گذارند.

اکثر هم‌صحبتانم گفتند که در این روز مواظب خودشان هستند و سعی می‌کنند که زیرکی را از دست ندهند، تا کسی فریبشان ندهد.

اما یکی از آنها گفت که از روسیه با تلفن همراه پیوندانش را فریب کرده است: "سال گذشته در اول آوریل از مسکو به خانه‌ام زنگ زده گفتم، که من به تاجیکستان آمدم و همین حالا پشت دروازه هستم، زود دروازه را باز کنید. پدر و مادر و خواهر و برادرانم دویده دروازه را باز نموده و دیده‌اند، که پشت دروازه کسی نیست. سپس، من پس از چند لحظه دوباره زنگ زده، گفتم که این شوخی 1 آوریل بود."

به نظر می‌رسد،که در روز اول آوریل به حرفهای جدی نیز مردم چندان باور نمی‌کنند.

حتّی در آستانه این روز برخیها به میکروفن من که در خیابانها در جستجویی مصاحب بودم، با تبسم می‌نگریستند و می‌گفتند که آیا در واقع صحبتشان در رادیو پخش خواهد شد یا من فریبشان می‌دهم...

نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

تا هفته بعدی پدروووووووود!

مطالب مرتبط