به روز شده:  16:59 گرينويچ - چهارشنبه 06 آوريل 2011 - 17 فروردین 1390

"از خانه شماره ۳۷" در آپارت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

"از خانه شماره ۳۷" عنوان فیلم مستندی است درباره زندگی و مرگ صادق هدایت، که در برنامه آپارات این هفته به نمایش در می آید. این فیلم ساخته مشترک سام کلانتری و محسن شهرنازدار است.

درباره فیلم:

صادق هدایت در نمایی از فیلم از خانه شماره  ۳۷ ساخته سم کلانتری و محسن شهرنازدار

صادق هدایت در نمایی از فیلم از خانه شماره ۳۷

نوزدهم فروردین ماه امسال شصت امین سالگرد مرگ صادق هدایت، نویسنده صاحب سبک و به نام ایران هست.

صادق هدایت در زندگی، آثار و مرگ اش شیوه ای خاص و منحصر به خود را داشت. موافقان و مخالفان اش بسیارند اما کسی نمی تواند تاثیر او را بر ادبیات امروز ایران انکار کند. صادق هدایت بخصوص با کتاب "بوف کور" در سطح دنیا هم برای اهل ادبیات شناخته شده هست .

"از خانه شماره ۳۷" مستندی است ساخته مشترک سام کلانتری و محسن شهرنازدار درباره زندگی و مرگ صادق هدایت. ساخت فیلم به گفته سازندگان اش حدود ۸ سال طول کشیده و سازندگان فیلم کوشیدن با سفر به پاریس ... ناگفته هایی از زندگی این نویسنده را از زبان نزدیکان هدایت یا محققان آثار او مطرح کنند. فیلم مجموعه‌ای است از مصاحبه با افراد مختلف به همراه بخش هایی از نامه‌های شخصی صادق هدایت اضطراب به هدایت نگاه می‌کنند. مجموعه همه این‌ها پرداختن به هدایت را خیلی پیچیده می‌کند.

وِِیژگی فیلم

فیلم از جمله معدود فیلم هایی هست که درباره زندگی صادق هدایت ساخته شده سعی داشته که با مجموعه نظرات دوستان و نزدیکان صادق هدایت و صاحب‌نظران تاریخ و فرهنگ معاصر ایران و همچنین با ارائه اسناد و مدارک و نامه‌های این نویسنده و از زبان خودش، زوایای ناشناخته‌ای از زندگی اجتماعی و فردی صادق هدایت را تصویر کند و پر از اطلاعات درباره صادق هدایت هست. هرچند که فیلم همه دیدگاه ها و نگاه های موجود درباره صادق هدایت را در برنمی گیرد و محدودیت ها باعث شده جای برخی هدایت شناسان در فیلم خالی باشد.

درباره کارگردانان

سام کلانتری (سمت راست) و محسن شهرنازدار (سمت چپ) سازندگان فیلم از خانه شماره ۳۷

سام کلانتری (سمت راست) و محسن شهرنازدار (سمت چپ)

سام کلانتری متولد سال ۱۳۵۵ و فارغ التحصیل در رشته مهندسی معماری است و در دوبلین در ایرلند مدتی سینما خوانده است. در ایران به عنوان مجری طرح، تهیه کننده و کارگردان فعال بوده و چند فیلم کوتاه و مستند و تلویزیونی کار کرده است.

محسن شهرنازدار، متولد ۱۳۵۶، روزنامه نگار و محقق موسیقی و تحصیل کرده انسان شناسی است. او حضور در سینمای مستند را با پژوهش فیلم هایی در ارتباط با موسیقی اقوام ایرانی و نیز چهره های روشنفکری معاصر ایران آغاز کرده است.

دیدگاه کارگردانان:

صادق هدایت را در ایران هم به عنوان یک نویسنده شهیر که پایه گذار نوبل نویسی در ادبیات داستانی معاصر است، و هم به مثابه یکی از نشانه های مهم روشنفکری معاصر ایران می شناسند. این جایگاه با آنکه امروز بیش از نیم قرن از خودکشی او می گذرد، نه تنها کمرنگ نشده که رفته رفته موقعیتی تغیر نیافتنی پیدا کرده؛ به گونه ای که نام هدایت بر تمامی نویسندگان ادبیات داستانی بعد از او و نیز روشنفکری معاصر ایران سایه انداخته است. با این حال نام و آثارش در جامعه سنتی ایران در یک حوزه ممنوعه قرار گرفته و در همه دوران سلطه اجتماعی و سیاسی سنت، ممنوع بوده و با وجود اهمیت و اثرگذاری ویژه هدایت در پیدایش نوبل نویسی و ادبیات داستانی ایران، نام او از کتب درسی و دانشگاهی ادبیات فارسی حذف شده و یا به ندرت حضور داشته است.

در این پنجاه سال پرسش های بسیاری درباره زندگی او و ویژگی هایی که هدایت را متمایز از دیگران می کند و به او مقام یگانه ای در ادبیات داستانی ایران می دهد، مطرح بوده و البته پاسخ روشنی نیز به آنها داده نشده است .

هدایت بیش از همه نویسندگان ایرانی مورد توجه مخاطبان ایرانی و غیر ایرانی قرار گرفت، آثار او به اکثر زبان های زنده دنیا ترجمه شد و تا آنجا پیش رفت که اثر جاودانه اش؛ بوف کور، توسط منتقدان مهمی در رده ده اثر مهم ادبیات سوررئالیستی جهان قرار یافت. و سرانجام خودکشی هدایت در پاریس، زندگی او را در حالی از ابهام فرو برد و بر پرسش های چندین نسل درباره زندگی او افزود. اما اهمیت هدایت فراتر از این گزاره های خبری، در حضور مداوم او در تاریخ معاصر ایران به عنوان "اسطوره هدایت" است.

نگاه نقادانه و پیشرو هدایت به شرایط پیرامون، و تیزبینی درخشانش در شناخت جریانهای اجتماعی، که گاه به پیشگویی های باور نکردنی درباره آینده اجتماعی ایران شبیه شده است، او را از سایر روشنفکران هم عصرش جدا می کند. اما هدایت ورای همه ویژگیهای متمایز کننده اش، بدل به نماد و نشانه روشنفکری در صد سال گذشته ایران شده است.

بی تردید چهره های اثرگذار روشنفکری در تاریخ معاصر ایران با همه اهمیتی که دارند، در برابر پذیرش و یا انکار عمومی، آنچنان که هدایت با آن مواجه بوده است، نبوده اند. مردمی شدن نام هدایت، چه از زاویه موافقین و چه مخالفین، گرچه با انزوا و تنهایی او در سالهای حیاتش ناسازگار است اما به نظر در بستر همین ناسازگاری ست که اسطوره هدایت شکل گرفته است ...

اما با این همه و با همه اقبال و توجه عمومی به هدایت، سهم پرداخت سینمایی به او و آثارش به انگشتان یک دست هم نمی رسد و در کمال ناباوری تاکنون هیچ فیلمی که روایت مستندی از زندگی هدایت را به تصویر بکشد ساخته نشده است. عده ای وسواس های سینماگران برای پرداختن به شخصیتی چون هدایت را عامل اصلی این مهجوری می دانند؛ گروهی دیگر از توجه عمومی به او و نقدهایی که در پی ساختن فیلمی درباره هدایت صورت می گیرد، هراسیده اند و عده ای هم روح بی تاب هدایت را عامل همه موانع برای ساخت مستندی درباره او دانسته اند!

به هر روی مستند "از خانه شماره ۳۷" بی آن که مدعی پرداخت دقیق و خالی از کاستیها درباره شخصیت و زوایای زندگی صادق هدایت باشد، ناخواسته! نخستین دریچه ای ست که از سینمای مستند ایران بر این چهره یگانه ادبیات معاصر گشوده شده است.

شناسنامه فیلم از خانه شماره ۳۷

کارگردانان و نویسندگان : سام کلانتری، محسن شهرنازدار
تصویربردار : فرشاد بشیرزاده
تدوین : سام کلانتری و محسن شهرنازدار
موسیقی : ایمان وزیری
صدا و میکس : عرفان یزدی
صدابردار : مهران ملکوتی
مجری طرح : شادمهر راستین
تهیه کنندگان : شادمهر راستین، سام کلانتری و محسن شهرنازدار
ساخته شده: در سال ۱۳۸۹
مدت زمان فیلم: ۶۸ دقیقه

مروری برفیلم هفته گذشته:


درباره فیلم"سیوند، خاک، رویا"

نمایی از فیلم "سیوند، خاک، رویا" ساخته حسین کریم پور

نمایی از فیلم "سیوند، خاک، رویا" ساخته حسین کریم پور

ساخت "سد سیوند " در سال های اخیر تبدیل به یکی از جنجالی ترین مباحث اقتصادی، فرهنگی و کشاورزی در ایران بوده و بحث های رسانه ای زیادی در مورد ساخت و آبگیری این سد و تاثیرش بر آثار باستانی مثل آرمگاه کوروش کبیر یا پاسارگاد مطرح شد. حدود چهارسال پیش بود که این سد آبگیری شد و اعتراض ها بالا گرفت.

همین‌ها دستمایه ساخت فیلمی شده به نام "سیوند، خاک، رویا". اما "حسین کریم پوری" کارگردان این فیلم اصلاً به دام دست مایه های ژورنالیستی این موضوع که بسیار هم جذاب بوده نیفتاده، بلکه سراغ بیان سینمایی از این ماجرا رفته و تحت تاثیر آثار مستند سازان قدیمی ایران روایت خودش را از این ماجرا ساخته است.

سرانجام ماجرای سد و آرامگاه هم این بود که آرامگاه کوروش به زیر آب نمی رود و اصلا سد به آنجا نمی رسد. کشاورزان هم البته به آب می رسند. اما در مورد این که آیا رطوبت ناشی از این سد می تواند بر پاسارگاد اثر تخریبی داشته باشد، هنوز هیچ اطلاعی در دسترس نیست.

نظرات بینندگان در مورد فیلم "سیوند، خاک، رویا"

علی:

فیلم سیوند، خاک، رویا توانست ثابت کند که در گردش روزگار مردانی برای سر بلندی و آسایش ایران و ایرانیان وجود دارند.

آیدین

فیلم جالبى بود، ولى صداگذاریش رو اعصاب بود!!

آسیه

فیلم عالی بود. اما من سردرگم شدم واقعا کدوم درسته؟

مجتبی

به نظرم به نسبت فیلمهای قبلی آپارات کمی ضعیف بود.
یک چیزی از فیلم که خیلی من رو اذیت کرد موسیقی متن فیلم بود.
نمی دونم این تم موسیقی دلهره آور و تا حدودی ترسناک چه ربطی به فیلم با مضمون گزارش داره؟
فیلم اون چالش بین اهمیت زندگی مردم روستا (احداث... سد) و اهمیت حفظ آثار تاریخی رو برای من ایجاد نکرد. خیلی سطحی هر دو رو بیان کرد.
اما خب به یک سری سوالهای من پاسخ داد. من فکر می کردم اهمیت منطقه فقط به خاطر پاسارگاد هست. اما الان فهمیدم خیلی چیزهای دیگه زیر آب رفت.

امیر

فیلم را دوست داشتم و این فیلم یه شباهت رو نشون می داد، شباهت بین گذشته و آینده، که هیچ کدام به سرانجام نمی رسند نه گذشته درخشان به نمایش در می آید و نه مردم آینده‌ای خوبی‌ در انتظار خواهند داشت.

بهار

خیلی زیبا بود.

نینا

آهنگش خیلی‌ اعصاب خورد کن بود.

شکوفه

فقط می تونم دو دستی بزنم تو سرم. احساس می کنم قضیه یه جورایی بوی سیاسی میده.

هایده

نمی دونم برای آثار تاریخی ایران و پاسارگاد نازنین متاسف باشم یا برای مردم محروم و رنج دیده کشورم یا دولتهای بی کفایتی که در هیچ زمینه ای به فکر مسایل ایران و ایرانی نیستند.

فاطمه

فکرکنم کم لطفی‌ کردین که اسمی از شهرستان سادت شهر نیاوردین. و این که من خودم اهل سادت شهرم و دارم به چشم خودم می بینم که این سد هیچ آسیب و خطری برای آرامگاه کورش نداره.

گردآفرید

فیلم خلاقانه ای بود به خصوص ادیت و موسیقی. اما صدابرداری ضعیف بود، و تکرار بیش از حد بعضی جلوه های تصویری توی ذوق میزد. به هرحال این همه تلاش ستودنی بود.

نیل

داستان سرا خیلی شل حرف میزنه... ضربهای آهنگش خیلی خوبه اما بعضی جاها فیلم خواب آور میشه.

نیما

هرچی برنامه مفید هست رو پنجشنبه پخش می کنید که بیرونیم

فرشاد

پلان های آخرش عالی بود، انگار کل فیلم از اول روایت شد.

علی

فیلمی متفاوت با ریتمی خوب و موسیقی متنی مناسب با حال وهوای آن. فیلم اطلاعات خوبی به بیننده می داد از کارگردانش بیشتر کارپخش کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

با توجه مدت زمان فیلم "از خانه ۳۷" استثنا" تغییرات جزیی در زمان پخش برنامه آپارات این هفته خواهیم داشت.

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۰:۵۵

۲۱:۵۵

۲۲:۲۵

۱۶:۲۵

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۶:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۸:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۱:۰۰

۱:۳۰

۱۹:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۵:۳۰

۱۶:۳۰

۱۷:۰۰

۱۱:۰۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.