جوایز موسیقی 'گرمی' در سال ۲۰۱۲ با تغییرات زیادی برگزار می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بیانسه از جمله خوانندگانی است که چندین جایزه گرمی به دست آورده است

از سال آینده تغییراتی در جوایز موسیقی گرمی اعمال خواهد شد که به گفته برگزارکنندگان آن بزرگ‌ترین تحول در تاریخ ۵۳ ساله این جوایز خواهد بود.

از جمله تعداد بخش‌هایی که جایزه به آن تعلق می‌گیرد از ۱۰۹ بخش به ۷۸ بخش کاهش می‌یابد. تعدادی از بخش‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند و تعدادی کاملا حذف خواهند شد. همچنین برای هر بخش باید ۴۰ شرکت کننده حضور داشته باشند که تا پیش از این ۲۵ متقاضی در هر بخش به رقابت می‌پرداختند.

در بخش‌های اصلی که شامل بهترین آلبوم، ترانه سال و هنرمند نوظهور است، تغییری صورت نخواهد گرفت.

جوایز بخشهای بهترین خوانندگان زن و مرد در زمینه موسیقی پاپ، آر‌اند بی‌و کانتری که تاکنون به صورت جداگانه اهدا می‌شد، از این پس با هم ادغام خواهند شد.

نیل پورتناو، رئیس جوایز گرمی در این باره گفت: "یک خواننده بزرگ، یک خواننده بزرگ است و کسی که از داشتن صدای خوبی بهره‌مند است و آن را می‌تواند با نمایش و احساس خوبی اجرا کند، نباید با توجه به جنسیتش مرزبندی شود."

بهترین آلبوم صوتی داستانی برای کودکان از جمله بخش‌هایی است که با بخش بهترین آلبوم موزیکال برای کودکان ادغام خواهد شد و زیر عنوان جدید بهترین آلبوم برای کودکان جایزه‌ای برای برنده آن در نظر گرفته می‌شود.

در بخش راک نیز بخش‌های بهترین راک و بهترین متال با هم ادغام می‌شوند.

طبق مقررات جدید برای هر بخش ۲۵ تا ۳۹ نامزد انتخاب می‌شوند که در آخر سه فینالیست به شب مراسم اهدای جوایز راه پیدا می‌کنند.

همچنین اگر برای هر بخش کمتر از ۲۵ شرکت کننده حضور یابند، آن بخش در آن سال حذف خواهد شد و اگر این موضوع سه سال متوالی ادامه داشته باشد، بخش مربوطه کاملا حذف خواهد شد.

آقای پورتناو گفت: "ما درباره معتبر‌ترین جایزه موسیقی صحبت می‌کنیم و باید شرایط گرفتن اینجایزه را سخت‌تر کنیم."

جوایز گرمی معمولا در فوریه برگزار می‌شود اما هنوز تاریخ دقیق پنجاه و چهارمین دوره آن مشخص نشده است.

جوایز موسیقی گرمی که کوتاه شده جوایز گرامافون است نخستین بار در سال ۱۹۵۹ از سوی آکادمی ملی علوم و هرهای ضبط موسیقی آمریکا برگزار شد.

در بین برندگان جوایز گرمی جورج سالتی، رهبر مجار- بریتانیایی ارکس‌تر با ۳۱ جایزه، کوئینسی جونز، تهیه کننده آمریکایی موسیقی و آلیسون کراوس، خواننده و نوازنده ویلون آمریکایی هر گدام با ۲۷ جایزه در صدر فهرست بیشترین دریافت کنندگان اینجایزه هستند.

در میان گروه‌ها، U2 با ۲۲ جایزه در صدر قرار دارد و ارکس‌تر سمفونی شیکاگو که سال‌ها جورج سالتی رهبر آن بود، با ۶۲ جایزه در مجموع بیش از هر گروه و موزیسینی جایزه دریافت کرده است.

مطالب مرتبط