حمله زن آمریکایی به نقاشی گوگن

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گوگن "دو زن از تاهیتی" را در سال ۱۸۹۹ کشید

بر اساس مستندات ارائه شده در دادگاه، زنی که به تابلویی از پل گوگن در گالری ملی واشنگتن دی سی مشت کوبیده بود، این نقاش فرانسوی را "پلید" خوانده بود.

بنا بر گزارش های رسمی، سوزان برنز روز جمعه گذشته به تابلو دو زن از تاهیتی که در گالری ملی به نمایش درآمده بود، مشت کوبیده و خواسته بود که آن را از دیوار پایین بکشد.

اما با وجود تلاش او این تابلو که دارای روکش پلاستیکی بود، صدمه ای ندید.

خانم برنز به تلاش برای دزدی و تخریب اموال محکوم شده است و فعلا برای سنجش وضعیت سلامت ذهنی در حبس به سر می برد.

او که پنجاه و سه سال دارد و اهل ایالت ویرجینیاست، به مامور پلیس حاضر در گالری گفته بود که به نظرش این تابلو باید سوزانده شود.

بر اساس آنچه در دادگاه مطرح شده، خانم برنز به پلیس گفته بود: "من حس می کنم گوگن پلید است."

سوزان برنز گفته بود: "او در کارهایش عکس های لختی دارد و برای بچه ها بد است. او در این تابلو دو تا زن کشیده که خیلی همجنسگرایانه است."

تابلو رنگ و روغن دو زن از تاهیتی با ابعاد ۹۴ در ۷۵ سانتیمتر و ۴ میلیمتر از موزه متروپولیتن هنر در نیویورک به امانت گرفته شده است.

مدیر نمایشگاه در توضیحی درباره این تابلو نوشته است: "گوگن تاهیتی را بهشتی افسانه ای از زنان زیبا و رمزآلود می دانست و این نقاشی، ایده او را تجسم بخشیده است."

این تابلو از صبح روز سه شنبه (پنجم آوریل) دوباره در نشنال گالری به نمایش گذاشته شده است.

پس از سال های دهه ۱۹۷۰، این نخستین خرابکاری در نشنال گالری واشنگتن است.

به گفته دبرا زیسکا، سخنگوی نشنال گالری، در سال های دهه ۱۹۷۰، در فاصله پنج سال، مردی یک صندلی متعلق به دوره رنسانس را خراب کرد و مردی دیگر به ۲۵ اثر هنری از هنرمندان شهیر، از جمله رنوار و هنری ماتیس با "جسمی نوک تیز" صدمه زد.

مطالب مرتبط