برگه‌ای از شاهنامه طهماسبی، رکورد فروش آثار هنری اسلامی را شکست

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شاهنامه طهماسبی در قرن شانزدهم میلادی به دستور شاه اسماعیل اول تهیه شد

صفحه‌ای از شاهنامه طهماسبی روز چهارشنبه، ششم آوریل (هفده فروردین) در حراجی ساتبی در لندن به قیمت ۴ ,۷ میلیون پوند (معادل ۱۲ میلیون دلار آمریکا) فروخته شد و رکوردی در فروش آثار هنری اسلامی برجا گذاشت.

این برگه یکی از ۲۵۸ صفحه مصور از کتاب نفیس شاهنامه طهماسبی یا شاهنامه شاه طهماسب است که در زمان شاه اسماعیل اول در قرن دهم هجری بر اساس شاهنامه فردوسی توسط برجسته ترین نقاشان و خوشنویسان عهد صفوی تهیه شده است.

در این نگاره فریدون برای آزمایش پسران خود، ایرج، سلم و تور خود را به شکل اژد‌ها در آورده است.

فروش این صفحه از شاهنامه بخشی از حراج آثار هنری اسلامی در حراجی ساتبی در لندن بود که در دو بخش برگزار می‌شود. قرار است بخش دوم فروش این آثار در ماه مه انجام شود.

حراج این برگ از شاهنامه، حدود ده دقیقه طول کشید و نهایتا فرد نا‌شناسی از طریق تلفن آن را خرید.

برگزارکنندگان پیش بینی می‌کردند که این نگاره از شاهنامه حدود ۵ تا ۵. ۵ میلیون دلار فروخته شود، اما این اثر چیزی بیش از دو برابر قیمت تخمینی به فروش رفت.

پیش از فروش این اثر هنری، رکورد بیشترین بهایی که برای یک اثر هنری اسلامی پرداخت شده بود متعلق به یک تخته فرش کرمان، بافته شده در قرن یازدهم هجری بود که سال گذشته در حراجی کریستی به قیمتی معادل ۱۰ میلیون دلار فروخته شد.

این نگاره متعلق به مجموعه شخصی استوارت کری ولش، پژوهشگر و کلکسیونر آمریکایی آثار هنری اسلامی و هندی بود که سه سال پیش درگذشت.

از او به عنوان یکی از موثر‌ترین کسانی که هنر اسلامی را به غرب معرفی کرد یاد می‌شود.

شاهنامه طهماسبی در قرن شانزدهم میلادی به دستور شاه اسماعیل اول تهیه شد که ۲۰ سال به طول انجامید و نام شاه طهماسب، فرزند شاه اسماعیل را بر خود گرفت.

در اواخر قرن شانزدهم میلادی این مجموعه نفیس به سلطان عثمانی هدیه داده شد و تا اوایل قرن نوزدهم در عثمانی بود.

این کتاب در مجموع حدود ۷۶۰ صفحه دارد که حدود ۱۲۰صفحه از آن به ایران بازگردانده شده است.

مطالب مرتبط