کارگاه فیلمسازی کیارستمی برای ۴۵ سینماگر جوان در دوبی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارگاه فیلمسازی کیارستمی از یازدهم تا بیستم آوریل (۲۲ تا ۳۱ فروردین) در دوبی برگزار می‌شود

چهارمین جشنواره گالف فیلم که هر سال در دوبی برگزار می‌شود، امسال از عباس کیارستمی سینماگر نامدار ایران دعوت کرده است که کارگاه فیلمسازی خود را برای تعدادی از فیلمسازان جوان از سراسر جهان برگزار کند.

۴۵ نفر از فیلمسازان جوان از خاورمیانه و نقاط دیگر جهان انتخاب شدند تا در کلاس‌های کیارستمی که با مشارکت شرکت فیلمسازی کاسپین و موسسه فرهنگی - هنری کارنامه برگزار شده، شرکت کرده و در طی ده روز از تجربه‌های سینمایی چهل ساله او بهره گیرند.

فیلمسازانی از یمن، عراق، مصر، هند، ایران، بنگلادش، اروپا و آمریکا از شرکت کنندگان این کارگاه فیلمسازی‌اند که از سوی شیخ مجید بن محمد بن رشید آل مکتوم، رئیس بخش فرهنگ و هنر دوبی سازماندهی شده است.

در طی این ده روز، این سینماگران ایده‌های خود را برای ساختن یک فیلم با کیارستمی در میان گذاشته و تحت نظارت و راهنمایی او، فیلم‌های کوتاه خود را خواهند ساخت. این فیلم‌ها که زمان آن بین یک تا پنج دقیقه خواهد بود، همه در منطقه بستکیه دوبی فیلمبرداری خواهد شد و کیارستمی نتیجه نهایی کار آن‌ها را داوری می‌کند.

علاوه بر این، کیارستمی، قسمت‌های کوتاهی از فیلم‌های خود را انتخاب کرده و ضمن نمایش آن‌ها برای شرکت کنندگان، درباره سبک و شیوه کار خود برای آن‌ها صحبت خواهد کرد.

مسعود امرالله العلی، مدیر این جشنواره در مورد این برنامه می‌گوید: "استعدادهای زیادی در منطقه وجود دارند و انتخاب این تعداد از میان آن‌ها چالش بزرگی بود. باعث افتخار ماست که این فرصت را برای این فیلمسازان فراهم کردیم تا از یکی از مهم‌ترین سینماگران امروز جهان، سینما بیاموزند."

نیلا الخجا، فیلمساز جوان اماراتی درباره این کارگاه به وبسایت این جشنواره می‌گوید: "من بسیار خوش شانس‌ام که در مسترکلاس آقای کیارستمی شرکت می‌کنم. او نه تنها یک چهره بین المللی سینمایی بلکه هنرمندی با توانایی‌های بسیار بالاست."

"یادگرفتن از کیارستمی در طی این جشنواره، شاید مهم‌ترین فرصت زندگی من باشد. من اطمینان دارم که کیارستمی الهام بخش من و دیگر فیلمسازان شرکت کننده خواهد بود و درک ما از سینما و جنبه‌های مختلف آن را ارتقا خواهد بخشید. شرکت در این کلاس، یقینا بر کار ما اثر خواهد گذاشت."

مونا العلی، یکی دیگر از فیلمسازان عرب که برای شرکت در این مسترکلاس انتخاب شده، درباره حضور خود در کلاس فیلمسازی کیارستمی می‌گوید: "دیدن کیارستمی در طی جشنواره برای من هیجان انگیز است. من بر این باورم که چیزهای زیادی از تجربه‌های او و فیلم‌هایی که ساخته است، خواهم آموخت. من که تنها یک فیلم ساخته‌ام و در آغاز راهم، به دنبال آموختن تکنیک‌های جدید و فناوری‌های تازه در حوزه سینما هستم."

یکی از بخش‌های جشنواره گالف فیلم، بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه دانشجویان سینما از سراسر جهان است.

۲۵ نفر از فیلمسازان شرکت کننده در مسترکلاس کیارستمی، با فیلم‌هایشان در این بخش از جشنواره شرکت کرده‌اند. نمایش فیلم‌ها و برنامه‌های این جشنواره برای عموم رایگان است.

کارگاه فیلمسازی کیارستمی از یازدهم تا بیستم آوریل (۲۲ تا ۳۱ فروردین) در دوبی برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط