سیدنی لومت کارگردان مشهور آمریکایی درگذشت

لومت حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سینمای لومت، بیان ساده یک داستان پرتحرک بود با بیان تصویری قوی

سیدنی لومت، یکی از مهمترین سینماگران آمریکا در سن ۸۶ سالگی در شهر نیویورک درگذشت.

لومت با اولین فیلم سینمایی خود به عنوان "۱۲ مرد خشمگین" (۱۹۵۷) به شهرت رسید و با درام‌های اجتماعی پرکششی مانند "نگاه از پل"، "سرپیکو"، "قدرت"، "حکم دادگاه"، "شبکه" و "بعد از ظهر نحس" موقعیت خود را به عنوان یکی از ماهرترین سینماگران پس از جنگ جهانی دوم تثبیت کرد.

در فیلم "۱۲ مرد خشمگین" مردی تنها (با بازی هنری فوندا) پس از دادگاهی جنایی، با تلاش و تقلایی خستگی‌ناپذیر در برابر تمام اعضای هیئت منصفه می‌ایستد تا سرانجام آنها را قانع می‌کند که مردی بی گناه را به آغوش مرگ نفرستند. با این که تقریبا سراسر فیلم در یک اتاق می‌گذرد، اما تأثیر بصری آن خیره‌کننده است.

سینمای لومت، بیان ساده یک داستان پرتحرک بود با بیان تصویری قوی و بیشترین بهره‌برداری از بازیگران ورزیده و با کامل‌ترین مراقبت حرفه‌ای.

لومت با شماری از مشهورترین بازیگران هالیوود از جمله شون کانری، مارلون براندو، لورین باکال، کاترین هپبورن، فی داناوی، داستین هافمن و پل نیومن همکاری کرده بود.

مبارزه فردی مردی تنها اما با اراده قوی در راه حق و عدالت از درونمایه‌های اصلی آثار لومت بود. قهرمانان منزوی و تنهای او در راه فساد و تباهی مبارزه می‌کردند، هرچند از آغاز آشکار بود که در راه خود شکست خواهند خورد.

سیدنی لومت در دو فیلم خود مردی تنها اما نیکدل را به میدان جنگی نابرابر با دستگاه پلیس بیرحم و فاسد نیویورک کشاند: "سرپیکو" با بازی آل پاچینو و "شاهزاده شهر" با هنرنمایی تریت ویلیامز.

بیشتر فیلم‌های معروف سیدنی لومت با دوبله فارسی در ایران به نمایش در آمده است.

فیلم "آژانس شیشه‌ای" با بازی پرویز پرستویی و به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، اقتباسی از فیلم پرتحرک لومت به نام "بعد از ظهر نحس" به شمار می‌رود.

سیدنی لومت در فیلادلفیا بدنیا آمده بود، اما در نیویورک بزرگ شد و به این شهر دل بست.

لومت هالیوود را دوست نداشت. در نیویورک می‌زیست و بیشتر فیلم‌های خود را در این شهر کارگردانی کرد، و سرانجام سحرگاه شنبه (نهم آوریل) در سن ۸۶ سالگی در ناحیه منهتن نیویورک درگذشت.