برنامه تفریحی تاجیکی، 8 آوریل

درود و خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی رادیوی بی بی سی.

مطالب برنامه این هفته از این قرار است:

برنامه‌های قبلی

نخست از نتایج جشنواره تئاتری “پرستو” خواهیم گفت،

سپس می‌رویم به افتتاح جشنواره بین‌المللی تئاتری “نوروز 2011”،

همچنین صحبتی داریم با آندری پنکرت اف، یک جهانگرد روس،

مصاحبه با سعیده سراج‌الدین، آوازخوان جوان.

پایان جشنواره تئاتری “پرستو”

روز یکشنبه 3 آوریل در تئاتر جوانان به نام محمودجان واحداف شهر دوشنبه جشنواره تئاتری "پرستو-2011" انجام یافت.

حق نشر عکس BBC World Service

در دوام هفت روز در تئاترهای شهر دوشنبه شرکت‌کنندگان جشنواره “پرستو 2011” تعداد 17 نمایشنامه را نمایش دادند.

در فرجام این جشنواره میرزاشاهرخ اسراری، وزیر فرهنگ تاجیکستان، نتایج جشنواره “پرستو 2011” را خودش اعلام کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

پس از نخستین جایزه سپاری در این مراسم هنرمندانی که اسامی آنها برای گرفتن جایزه اعلام شد، در صحنه مدت طولانی منتظر گرفتن جایزه خود ماندند.

حق نشر عکس BBC World Service

اما افرادی که باید جوایز را به آنها می‌سپاردند، از قوانین جشنواره آگاه نبودند. به همین دلیل، آقای اسراری خودش بالای صحنه رفت و مسئولیت اعطای جوایز را به دست گرفت.

در این جشنواره مقام اول به دو نمایشنامه “رودکی” از تئاتر درام به نام لاهوتی و “عشق پری” از تئاتر روسی به نام مایاکوفسکی سپرده شد.

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، مقام دوم را در جشنواره دو نمایشنامه میان خود قسمت کردند. نمایشنامه “دور از وطن” از تئاتر جوانان به نام محمودجان واحداف و نمایشنامه “بازگشت ایام” از تئاتر درام و موسیقی به نام کمال خجندی.

مقام سوم را در جشنواره نیز سه تئاتر میان خود قسمت نمودند. تئاتر موسیقی و مضحکه به نام مهربان نظراو شهر خاروغ، با نمایشنامه “درخش اختر”، تئاتر موسیقی شهر دنغره با نمایشنامه “با یک گل هم بهار می‌شود” و تئاتر موسیقی و مضحکه به نام سعیدعلی ولیزاده شهر کولاب.

حق نشر عکس BBC World Service

اما اسفندیار غلام اف، هنرپیشه تئاتر، بر آن نظر است که در گذشته نقش رودکی در اجرای محمودجان واحداف بهتر و خاطرمانتر بوده است.

وی گفت: "شاید این تأثّرات قدیمی من است. اما آن نمایشهایی که من در گذشته در اجرای محمودجان واحداف در نقش رودکی می‌دیدم، به نظر من بهتر بود. در ذهن من تا به امروز آن نمایشنامه و همان رودکی محمودجان واحد مانده است."

حق نشر عکس BBC World Service

به گفته آقای غلام اف، در نمایشنامه "رودکی" هاشم گدا نیز خیلی زحمت کشیده، هنرپیشه‌های زیادی را در این نمایشنامه جلب کرده است.

مطلبی در باره آغاز جشنواره "پرستو 2011"را بخوانید.

نتیجه‌گیری از جشنواره “پرستو 2011” جشنواره بین‌المللی تئاتر “نوروز 2011”

حق نشر عکس BBC World Service

روز چهارشنبه 6 آوریل در تئاتر به نام ابوالقاسم لاهوتی شهر دوشنبه جشنواره بین‌المللی تئاتری “نوروز-2011” آغاز یافت.

این جشنواره دقیقاً بعد از دو روز نتیجه‌گیری از جشنواره تئاترهای پرستو-2011" در تاجیکستان گشایش یافت.

حق نشر عکس BBC World Service

بهادر میرعلی بیک اف، کارگردان تئاتر و هماهنگساز برنامه‌های هنری جشنواره “نوروز-2011”، می‌گوید که در این جشنواره تئاترهایی از افغانستان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و تاجیکستان شرکت داشتند.

وی گفت: "قرار بود یک تئاتر از ایران نیز در این جشنواره بین‌المللی شرکت کند، اما به دلایل نامعلوم ایرانیها در آخرین روز از شرکت در این آزمون خودداری کردند."

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، هنرپیشه‌های تئاتر ملی افغانستان در جشنواره “نوروز-2011” نمایشنامه‌ای را با نام “دربند” آوردند.

سعیدمنصور رحیمی، اجراکننده نقش "رستم" در این نمایشنامه، گفت: "ما تلاش کردیم از داستانهای "شاهنامه" تا مشکلات دوران امروز را در حاشیه‌ یک نمایشنامه با هم آمیزش دهیم. حالا بگذار بیننده‌ها قضاوت کنند که تا چه ‌اندازه موفق شدیم."

مصاحبه با سعیده سراج‌الدین

در حالی سعیده را پیدا کردم که سرش شلوغ بود و آخرین آمادگیهایش را برای برنامه کنسرتیش که 10 آوریل در کاخ “باربد” در شهر دوشنبه برگزار می‌شود، می‌گرفت.

حق نشر عکس BBC World Service

وی گفت: "همین شب و روز بیش از ‌اندازه خسته هستم. البته، نه از مشق و تمرین آهنگهایم، بلکه از ده و تاز زیاد برای کارهای اداری. از این که من مدیر برنامهایم را ندارم، مجبور هستم در بیشتر اوقات کارهای اداری را خودم انجام دهم."

سعیده چهار سال قبل با آهنگ "انه گل باغ به باغ" و رقصهای عجیب و غریبش به قلبهای هزارها نفر از علاقه‌مندان موسیقی راه یافت.

حق نشر عکس BBC World Service

نخستین برنامه کنسرتیش را سعیده 6 نوامبر سال 2007 در کاخ "جامی" برگزار کرده بود. آن سال برنامه جداگانه‌ای در شهر مزار شریف افغانستان نیز برگزار کرد که همچنین از پذیرایی گرم علاقه‌مندان هنرش در آن جا برخوردار شد.

در برنامه جدیدش در کاخ “باربد” سعیده بیست آهنگ جدید را اجرا می‌کند که به گفته خودش، علاقه‌مندان هنرش هنوز این آهنگها را نشنیده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

برگزارکننده برنامه کنسرتی سعیده شرکت دولتی “بزمارا”، وابسته به وزارت فرهنگ تاجیکستان بوده است.

در پایان صحبت سعیده همه علاقه‌مندان هنرش را به برنامه کنسرتی‌اش دعوت کرد.

کُشتی گیری آندری پنکرتاف در دوشنبه

در برنامه‌های جشن نوروز که امسال با شکوه و شهامت خاصه در سراسر کشور دایر شد، و در بعضی جایها هنوز هم نوروز را جشن می‌گیرند، مهمانان از کشورهای مختلف به تاجیکستان آمده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

در مسابقات کُشتی گیری در ورزشگاه شهر دوشنبه آندری پنکرت اف، گزارشگر شبکه تلویزیونی "مایا پلانتا" به میدان برآمده و با یک پهلوان تاجیک قوّه‌ آزمایی کرد.

نمی‌دانم، شاید در واقع پانکرت اف پهلوان تاجیک را مغلوب کرد و یا این جزئی از آن برنامه تلویزیونیش بود و یا شاید باز همان مهمان‌نوازی تاجیکانه بود که کُشتی گیر تاجیک شاید نخواست مهمان را رنجاند.

حق نشر عکس BBC World Service

به هر حال، بعد از پیروز‌ی پانکرت اف و از میدان بیرون شدنش که هنوز نفسش راست نشده بود، من برای مصاحبه نزدش رفتم.

پرسیدم: آیا سیگار می‌کشی؟

گفت: نه، نه، من هرگز سیگار نکشیده‌ام.

پرسیدم: بار اول به میدان کُشتی برآمدی؟

گفت: البته، من حتی قاعده‌های کُشتی ملی تاجیکی را بلد نبودم و حتی دو مرتبه داور به من آگاهی داد که از پای گرفتن ممکن نیست. من در کودکی کُشتی سامبو مشق کرده بودم که خیلی شباهت دارد به کُشتی تاجیکی.

حق نشر عکس BBC World Service

هدف سفر شما به تاجیکستان چیست و قبل از این سفر چه اطّلاعی داشتید در باره این کشور؟

البته، ما در باره تاجیکستان در مسکو از رسانه‌ها تنها اطلاعات منفی می‌گیریم که گویا اینجا مکان ترانزیت مواد مخدر است و این که تاجیکستان کشور ناامن و خیلی فقیر و عقب مانده است.

اما از زندگی مردم، از فرهنگ آنها، از آیین و مراسم آنها، هیچ اطلاعی نداریم. خیلی وقت بود قصد سفر به تاجیکستان را داشتم، اما همیشه کارهای دیگری پیش می‌آمدند و سفر ما را به عقب می‌انداختند.

این نوبت امکانی فراهم شد که کمیته جهانگردی تاجیکستان ما را دعوت کرد و ما با کمال میل پذیرفتیم و آمدیم به تاجیکستان.

در دو روز سفر خود در تاجیکستان ما از دره‌های زیبامنظر ورزاب و آب گرم دیدن کردیم، اینجا تجلیل از نوروز را دیدیم که خیلی جالب بود برای ما.

آیا جشن نوروز را در کشورهای دیگری نیز دیده بودید؟

حق نشر عکس BBC World Service

بله، من در آذربایجان جشن گیری نوروز را دیده بودم که آن جا در خیابانها آتش افروخته، مردم آتش پرک می‌کردند و ما نیز همراه آنها از روی آتش جهیدیم. همچنین، به خانه‌هایشان رفته، خان نوروزی آنها را دیدیم و البته، چشیدیم.

ما از سفر تاجیکستان می‌خواهیم چند برنامه تهیه کنیم. در برابر برنامه‌های نوروزی باز در باره زندگی مردم و فرهنگ و هنر آنها برنامه‌ها خواهیم داشت.

حق نشر عکس BBC World Service

چه سفرهایی باز شما را انتظار است؟

فردا سفری داریم به پنجکنت و شهرهای دیگر استان سغد و از آنجا به بدخشان می‌رویم و در راه بازگشت از منطقه ختلان دیدن می‌کنیم

اما بعد سفر تاجیکستان، ما سفری داریم به گواتامالا و از آن جا به داغستان و سپس، توسط ماشینها 5 هزار کیلومتر از یک گوشه قزاقستان به دیگرش می‌رویم.

موفق باشید.

تشکّر...

مطالب مرتبط