ایستوان ژابو رئیس هیئت داوران جشنواره کارلووی‌واری

پرده سینما حق نشر عکس bbc
Image caption چهل و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی کارلووی‌واری از اول تا نهم ژوئیه ۲۰۱۱ برگزار می‌شود

مدیریت جشنواره سینمایی کارلووی‌واری در پراگ (کشور چک) اعلام کرد که ایستوان ژابو، سینماگر نامی مجار، ریاست هیئت داوران را در دور آینده این جشنواره بین‌المللی بر عهده خواهد داشت.

سینماگر نامی مجارستان تا کنون چند بار با فیلم‌های خود در جشنواره کارلووی‌واری حضور داشته است که آخرین آن با فیلم "جانبداری" بوده است به سال ۲۰۰۲.

ایستوان ژابو تا کنون چند بار برای جایزه اسکار نامزد شده است و در سال ۱۹۸۱ جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی سال را برای فیلم "مفیستو" با بازی کلاوس ماریا برانداور به دست آورد.

ژابو در سینمای مدرن مجارستان، یکی از نادر سینماگران این کشور است که در عرصه بین‌المللی به شهرت و اعتبار فراوان دست یافت.او به رغم اختناق و فشار سانسور در "اردوگاه سوسیالیستی" توانست با تکیه بر زبان سینمایی قوی و بیانی شاعرانه از روابط غیرانسانی در کشور خود سخن بگوید.

ژابو به ویژه با یک سه‌گانه سینمایی پراهمیت به شهرت رسید: "پدر" (۱۹۶۶)، فیلم عشق (۱۹۷۰) و "شماره ۲۵ خیابان آتش‌نشانی" (۱۹۷۳). او در این سه فیلم با نگاهی انتقادی از سرنوشت تلخ نسل جوان در نظام کمونیستی پرداخت.

ژابو در سال ۱۹۸۰ از جشنواره سینمایی برلین برای فیلم "اعتماد" جایزه "خرس نقره‌ای" را برای بهترین کارگردانی دریافت کرد.

ایستوان ژابو در همکاری با سینمای اروپای غربی یک سه گانه سیاسی کارگردانی کرد، که با فیلم "مفیستو" شروع شد و با فیلم‌های "کلنل ردل" (۱۹۸۵) و هانوسن (۱۹۸۸) ادامه یافت. این سه فیلم به سرنوشت‌های تراژیک در تاریخ معاصر اروپا، به ویژه در التهابات میان جنگ‌های جهانی اول و دوم می‌پردازند.

ایستوان ژابو برای کارگردانی فیلم "کلنل ردل" جایزه ویژه هیئت داوران را در جشنواره سینمایی کن به دست آورد.

فیلم "جولیا بودن" (۲۰۰۴) از کارهای موفق بعدی ژابو بود. آخرین ساخته سینمایی ژابو به نام "در" در مراحل نهایی تولید است.

جشنواره کارلووی‌واری در کشور چک یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین جشنواره‌های سینمایی جهان به شمار می‌رود. در طول سالیان فیلم‌های ایرانی بسیاری در این جشنواره شرکت داشته و جوایزی دریافت کرده‌اند. در دوره پیشین کارلووی‌واری در سال ۲۰۱۰ چهار فیلم از ایران در جشنواره حضور داشتند.

برخی از سینماگران ایرانی به عنوان عضو هیئت داوران در جشنواره کارلووی‌واری شرکت داشته‌اند.

چهل و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی کارلووی‌واری از اول تا نهم ژوئیه ۲۰۱۱ برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط