نامزدهای جایزه اورنج ۲۰۱۱ ؛ کتاب‌اولی‌ها پیشتازند

حق نشر عکس d

سه نویسنده با نخستین کتاب خود در میان نامزدهای جایزه اورنج امسال هستند.

از جمله این نویسنده ها می توان به کاتلین وینتر، فیلمنامه نویس مجموعه تلویزیونی خیابان سسامی اشاره کرد.

رمان های آنابل نوشته کاتلین وینتر، زن ببر نوشته تی اوبرشت و گریس ویلیامز حرفش را بلند می زند نوشته اما هندرسن سه اثر اول سه نویسنده اند.

اتاق نوشته اما دانو، خاطره عشق نوشت آمیناتا فورنا و خانه بزرگ نوشته نیکول کراس از دیگر نامزدهای جایزه اورنج امسال هستند.

جایزه ۳۰ هزار پوندی اورنج به داستان برگزیده ای که به قلم یک نویسنده زن و به زبان انگلیسی باشد، تعلق می گیرد.

بتانی هیوز، گوینده و رییس هیئت داوران جایزه اورنج امسال گفت که تعداد رمان نویسانی که کتاب اولشان نامزد جایزه اورنج شده، "نشانه سلامت جدی ادبیات زنان است."

برنده امسال روز هشتم ژوئن در رویال فستیوال هال در لندن اعلام خواهد شد.

آنابل داستان یک فرد دوجنسیتی است که به عنوان پسر، در بخش دورافتاده ای از شمال شرقی کانادا بزرگ می شود ولی اکنون در معرض تهدید است که راز زندگی اش برملا شود.

کاتلین وینتر در گیتسهد انگلستان متولد شده و در کانادا بزرگ شده است. او کار خود را با نوشتن ترانه و فیلمنامه برای مجموعه تلویزیونی خیابان سسامی آغاز کرد.

برندگان پیشین

حق نشر عکس p
Image caption آنابل نوشته کاتلین وینتر، فیلمنامه نویس مجموعه تلویزیونی خیابان سسامی است

اتاق رمان خانم دانو از نگاه پسری پنج ساله روایت می شود که در اتاقی با مادرش زندانی شده. این رمان نامزد جایزه بوکر سال گذشته هم شده بود.

این نویسنده متولد ایرلند اکنون در اونتاریو، کانادا، زندگی می کند.

خاطره عشق داستان روانپزشکی را روایت می کند که از انگلستان به سیرالئون می رود و در آنجا با جراحی جوان و بیماری میانسال دوست می شود.

در گریس ویلیامز حرفش را بلند می زند، هندرسن که قبلا معلم بوده، داستان دختری یازده ساله را بازگو می کند که در یک مرکز روانی با پسری مبتلا به صرع دوست شده است.

در خانه بزرگ، نیکول کراوس که اهل نیویورک است، مجموعه ای از داستان های به هم پیوسته ای را روایت می کند که در آن زندگی های یک شاعر از شیلی، یک دلال عتیقه اسرائیلی و مردی که مراقب زن رو به مرگ خود است، به هم گره می خورد.

زن ببر زندگی دکتر جوانی را دنبال می کند که با شنیدن خبر مرگ پدربزرگش به سفری می رود که انگیزه اش داستان هایی است که پدربزرگش برایش بازگو می کرده است.

سوزانا رید، مجری برنامه صبحگاهی بی بی سی، و تریسی شوالیه، نویسنده دختری با گوشواره مروارید از داوران امسال اند.

سال گذشته باربارا کینگسالور با ششمین رمانش، لاکونا، جایزه ادبی اورنج را از آن خود کرد.

هلن دانمور، زادی اسمیت و رز ترمین از دیگر برندگان جایزه اورنج بوده اند.

جایزه اورنج از سال ۱۹۹۶ تاسیس شده است.