به روز شده:  19:18 گرينويچ - چهارشنبه 13 آوريل 2011 - 24 فروردین 1390

'دوئت' و 'مین و تابلو' در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته در آپارات دو فیلم "دوئت" ساخته "کیارش انوری" و "مین و تابلو" ساخته "حسین جهانی" به نمایش در می آید.

مین یکی از عمده ترین عوامل تلفات انسانی درمناطق جنگزده درجهان به شمار می آید. بیش از ۱۱۰ میلیون مین در جاهای مختلف دنیا پراکنده هستند و سالا‌نه ۲۵ هزار غیرنظامی را یا می کشند یا مجروح می کنند.

مین زاده جنگ ها و خشونت های انسانی است. حالا بین یک نقاش هنرمند و مین چگونه رابطه ای می تواند وجود داشته باشد؟ فیلم مین و تابلو به این مساله می پردازد.

خیلی از کسانی که خودشان یک روزی درگیر جنگ بودند، آرزوشان دیدن صلح است. اما آیا جهان روی صلح به خود خواهد دید؟ داستان یکی از این سربازان جانباز دوران جنگ در فیلم دیگر این هفته برنامه آپارات که "دوئت" نام دارد روایت می شود.

درباره فیلم"دوئت"

نمایی از فیلم"دوئت" ساخته کیارش انوری

نمایی از فیلم"دوئت"

در بین کشورهای فارسی زبان، افغانستان هنوز درگیر جنگ است. ایران هم همین ۲۰ سال پیش بود که درگیر جنگی تلخ و طولانی شد و هنوز هم هر از گاهی خطر جنگ در گوش ایرانی ها زنگ می زند. تلخی جنگ را آنهایی که از نزدیک آن را لمس کردند خیلی خوب می دانند. "دوئت"، یک روایت از یک رزمنده سابق جنگ ایران و عراق است. روایتی که به لحاظ ساختاری با مستند پهلو می زند.

ویژگی فیلم "دوئت"

فیلم دوئت ساخته کیارش انوری است. اهمیت فیلم به ساختار مستندواری است که فیلم ساز در فیلم اش به کار گرفته. فیلم به لحاظ تصویری و کارگردانی فیلم قابل توجهی است و اشاره ای آشکار به فیلم ایثار ساخته آندره تارکوفسکی، فیلمساز صاحب سبک روس دارد که روزگاری با فیلم های روشنفکرانه اش به شدت مورد توجه محافل هنری ایران بود و هنوز هم هست.

کارگردان، قصه فیلم را در ساختار مستندواری که طراحی کرده خیلی خوب پیش می برد و بازی بازیگرها هم خیلی به باورپذیری این اثر کمک می کند.

درباره کارگردان

کیارش انوری کارگردان فیلم دوئت

کیارش انوری کارگردان فیلم دوئت

کارگردان "دوئت"، کیارش انوری متولد تهران است. او دانش آموخته سینما در ایران است، در فرانسه ادامه تحصیل داده و اکنون دانشجوی دوره دکترای سینما و فلسفه است. او ساکن تورنتو کاناداست.

از جمله فیلم های او می توان به "و من در خوشبختی شیرین به دنیا آمدم!" ( ۱۳۷۹) یک بیان تجریدی (۱۳۸۳) و دوئت (۱۳۸۵) اشاره کرد.

نگاه کارگردان

اولین بار سال ۱۳۷۴ بود که فیلم "ایثار " تارکوفسکی را دیدم.

این فیلم تاثیر عمیقی بر من گذاشت طوری که همیشه دوست داشتم فیلمی با این مضمون و یا در این حال و هوا بسازم. این مصادف بود با دوران دانشجویی من و دیدن فیلمها و مطالعه کتابهایی درباره تارکوفسکی.

یک روز هنگامی که داشتم قدم می زدم به ذهنم زد که با توجه به جنگی که هشت سال بین ایران و عراق در جریان بود و عواقبی که این جنگ داشت و با در نظر داشتن جنگ امریکا و عراق که شعله هایش در آن زمان دوباره افروخته شده بود فیلمی با حال و هوای ایثار بسازم.

این شد که این فیلم ساخته شد. جنگ ایران با عراق تمام شد، جنگ امریکا با عراق هم به ظاهر به پایان رسیده است، ولی این دور باطل جنگ ها در منطقه ادامه یافت. از این لحاظ شاید معنای فیلم من به حوزه ای وسیع تر از جنگ دو کشور ایران و عراق مربوط باشد.

درباره فیلم "مین و تابلو"

نمایی از فیلم "مین و تابلو" ساخته حسین جهانی

نمایی از فیلم "مین و تابلو"

بر اساس آمارها برای هر ۱۷ کودک در جهان یک مین در زمین کاشته شده است. این مین ها فقط در ۷۰ کشور دنیا وجود دارد؛ از جمله ایران، افغانستان و عراق. جمع آوری مین یکی از خطرناک ترین شغل ها در دنیاست. به ازای هر پنج هزار مینی که جمع آوری می شود، یک نفر از مین جمع کن ها کشته می شوند و دو نفر هم زخمی می شوند. هر سال هم حدود ۱۰۰ هزار مین جمع آوری می شود و با این روند به شرط این که مین جدیدی در زمین کاشته نشود، حدود هزار و صد سال طول می کشد تا کره زمین از مین پاک شود.

ثروت سوز، نقاش اهل سلیمانیه عراق یکی از این مین جمع کن هاست. او نقاش شناخته شده ای است، اما برای تامین معاش مجبور به انجام این کار است. فیلم مین و تابلو روایتی از زندگی اوست به زبان خودش.

ویژگی فیلم"مین و تابلو"

فیلم موضوع و شخصیت بسیار جالبی را به تصویر کشیده و از این منظر قابل توجه است. این فیلم در سال ۱۳۸۱ساخته شده است. این فیلم در جشنواره های مختلفی به نمایش در آمده است.

درباره کارگردان

حسین جهانی کارگردان فیلم مین و تابلو

حسین جهانی کارگردان فیلم مین و تابلو

حسین جهانی در سال ۱۳۴۲ در مازندران ایران متولد شده، و مقیم استرالیاست. او تحصیل کرده در رشته فیلم سازی نیست و این کار را به صورت تجربی یاد گرفته، مین و تابلو اولین فیلم اوست.

نگاه کارگردان

برای ساخت این فیلم چند بار به کردستان سفر کردم و هربار قطع برق مانع از انجام کار فیلمبرداری می شد، سرانجام تصمیم گرفتم که گفتگو با شخصیت اصلی را در زمان قطع برق انجام بدهم. وقتی برق قطع می شود او سیگارش را روشن می کند و با تمام شدن سیگار، گفت و گو هم تمام می شود.

مروری بر فیلم هفته گذشته


درباره فیلم "خانه شماره ۳۷"

نوزدهم فروردین ماه امسال شصت امین سالگرد مرگ صادق هدایت، نویسنده صاحب سبک و بنام ایران هست.

صادق هدایت در زندگی، آثار و مرگ اش شیوه ای خاص و منحصر به خود را داشت. موافقان و مخالفان اش بسیارند اما کسی نمی تواند تاثیر او را بر ادبیات امروز ایران انکار کند. صادق هدایت بخصوص با کتاب" بوف کور" در سطح دنیا هم برای اهل ادبیات شناخته شده هست.

"از خانه شماره ۳۷" مستندی است ساخته مشترک سام کلانتری و محسن شهرنازدار درباره زندگی و مرگ صادق هدایت. ساخت فیلم به گفته سازندگان اش حدود ۸ سال طول کشیده و سازندگان فیلم کوشیدند با سفر به پاریس... ناگفته هایی از زندگی این نویسنده را از زبان نزدیکان هدایت یا محققان آثار او مطرح کنند. فیلم مجموعه‌ای است از مصاحبه با افراد مختلف به همراه بخش هایی از نامه‌های شخصی صادق هدایت.

نظرات بینندگان در مورد خانه شماره ۳۷


اسکندر

از پخش فیلم صادق هدایت بسیار سپاسگزارم. من بسیار خوشحالم هستم که به عنوان یک نوجوان ایرانی، با کارهای هدایت آشنا شدم. از دیدن این فیلم مستند لذت بردم و به یک سری از سوالاتی که در مورد هدایت و زندگی اش داشتم پاسخ داد.

بهار

فیلم "خانه شماره ۳۷" را درکنار خانواده تماشا کردیم. باعث تاسف است که جمهوری اسلامی حتی به روشنفکران ده ها سال قبل کشور هم رحم نمی کند و آثارشون رو ممنوع می کنه. کلا اینجا همه چیز ممنوعه، الان با دیدن این فیلم من تشویق شدم با هر زحمتی که هست توی دست فروشی ها بگردم، کتاباشو پیدا کنم و بخونم.

شایسته

از اینکه مستند صادق هدایت رو پخش کردین خیلی ممنونم. در ایران رسانه ها حق ندارن از او صحبت کنند و او همچنان مظلوم است. من با بعضی از چهرهای فرهنگی ایران از طریق بی‌بی‌سی آشنا شدم که جای سپاس از شما و تاسف برای خودمان را دارد. موفق باشید.

فاطمه آیت اللهی از قم

برنامه این هفته آپارات "از خانه ۳۷ " واقعا عالی بود. برای من به عنوان یک دانشجو که کتاب های صادق هدایت رو خیلی وقت پیش خونده بودم بسیار دلنشین بود که در مورد افکار، زندگیش و نوع تنهایش بدونم.

محسن – تورنتو

صادق هدایت در نمایی از فیلم "خانه شماره 37" ساخته سام کلانتری و محسن شهرنازدار

صادق هدایت در نمایی از فیلم "خانه شماره 37" ساخته سام کلانتری و محسن شهرنازدار

تشکر از آقایان سام کلانتری و محسن شهرنازدار که ۸ سال زحمت کشیدند تا در یکساعت، ناگفته هایی از زندگی این نویسنده تاثیر گذار را از زبان نزدیکانش و محققان آثارش به بیننده فیلم منتقل کنند، و از پیچیدگی هایی که بعضی به عمد یا به سهو در مورد او انجام داده و می دهند بکاهند.

شایسته است در ابتدا از بی طرفی آقایان سام کلانتری و محسن شهرنازدار در ساخت این فیلم تشکر کنم. بی طرفی ای که خود نشان دهنده صداقت در کار تحقیق است.

این دو با ساده کردن موضوع، و قرار دادن نظرات مختلف کنار هم، ضمن احترام به شعور بیننده خود، سعی کرده بودند شخصیت صادق هدایت هر چه بیشتر شناخته شود و از پیچیده کردن ماجرا -که بعضی به عمد یا سهو تا به امروز در مورد شخصیت صادق هدایت انجام داده و میدهند - تا به او جایگاهی بیشتر از آنچه مستحق اش بوده بدهند و یا او را علم کنند تا نظرات خود را که به راحتی نمی توانند بیان کنند از زبان او بیان سازنند یا....؟ دوری کرده اند.

به نظر من سرنوشت خودکشی از قبل نوشته نشده بلکه این محیط و شرایط که اونو تحمیل می کند.

و اصولا برای کسانی که واقف به مسایل عمیق سیاسی و اجتماعی پیرامون خود می شوند، سه راه وجود داره یا مبارزه دائم برای تغییر شرایط، یا تن دادن به وضع موجود و یا خودکشی.

فیلم به صورت خیلی هنرمندانه، همچنین بیننده را نسبت به تاثیرپذیری افراد از محیط، خانواده، اتفاقات کشور و اتفاقات بین المللی و... از همه مهمتر مهاجرت و مشکلات تطبیق پذیری و روانشناسی عدم تطبیق پذیری - و به طور مشخص در مورد صادق هدایت نشان می داد و گفتنی ها زیاد.

تنها عیب فیلم را می توان ریز بودن زیر نویس اسامی دانست که خیلی سریع می آمد و می رفت تا جایی که بعضی از شخصیت ها دقیقا مشخص نشد که اسمشان چیست و نکته دوم وصله ناجور مصاحبه با آقای جهانبگلو بود که اصلا نظر ابهام گونه ایشان، که با پیچاندن مطالب و بیان نظرات خود معلوم نشد چه می خواهند در مورد صادق هدایت بگویند و نظری هم که در مورد کتاب بوف کور و بزرگ کردن صادق هدایت داشتن کاملا اشتباه بود و توسط این فیلم هم بخوبی اشتباه بودنش نشان داده می شد که چگونه صادق هدایت بخاطر اهمیت و اعتبار خانواده اش، بعد از مرگش صادق هدایت شد و گرنه بسیاری دیگر از ایرانیان هم بخارج سفر کردند و نامه ها نوشتند و آثاری بجا گذاشتند ولی به دلیل نداشتن موقعیت صادق هدایت، هیچ کدام نتوانستند همچون صادق هدایت جاودانه شوند.

و با این امید که با نمایش این فیلم پیچیدگیهای باقی مانده در مورد صادق هدایت برطرف شود و ضمن دوری از افراط و تفریط او را آن چنان که بوده بشناسیم و نظراتش را مورد استفاده قرار دهیم.

حمید

با تشکر از تهیه کنندگان این فیلم. ای کاش در جمع صاحب نظران فیلم از نظرات دکتر ضیاء موحد در خصوص آثار و افکار صادق هدایت بهره مند می شدیم و از نطرات دکتر محمد صنعتی در این مستند بیشتر استفاده می شد.

فرح

قطعا این بی نظیرترین برنامه شما بود هر چند که همگی برنامه های شما بسیار پربار است.

تبریک بسیار به گروه تهیه کنندگان و تبریک به آپارات به خاطر این برنامه بی نقص.

محمد

روی صدای هما کاتوزیان بیب گذاشته شد در حالی که همون کلمه را چند دقیقه قبل نریتور فیلم گفت...چرا...دکتر پشیمون شده بود...توهم!!!

ولی کلاً فیلم خیلی گیرا نبود حرف ها همه کلی و سردرگم بودند مثل خود فیلم که می خواست همه جوانب زندگی هدایت را پوشش بدهد که نمی شد و نشد و نتیجه اش همین شد فیلم پادرهواست.

ولی در هر صورت سپاس بابت پخش فیلم... خسرو سینائی هم فیلمی درباره هدایت دارد خوب می شود اگر آن را هم پخش کنید... شاید بشود امسال را سال هدایت اسم گذاری کرد.

کیانا

بسیار مستند زیبا و تاثیر گذاری بود، از نظر من تعبیر "خود کشته اجتماع" بسیار تعبیر عجیب و جالبی‌ بود.

سعید

بسیار زیبا بود اما غم‌انگیز مثل بوف کور...

محمود

عالی بود ذهنیت منو نسبت به ایشون عوض کرد.

مهدی

ممنون از این فیلم زیبا. پس با دیدن این فیلم باید نتیجه گرفت که صادق هدایت از ابتدا افسرده نبوده و به خودکشی هم فکر نمی کرده. بلکه این ناکامی ها و برخودهای اجتماع عقب افتاده زمانش (لا اقل به زعم وی) بود که به مرور این احساس یاس و نا امیدی را در وی... از به سرانجام رساندن رسالتی که گمون می کرد برای اصلاح جامعه خودش بر دوش خود دارد بوجود آورد، که این باعث میل وی به پایان بخشیدن به عمر بی ثمرش (به زعم خودش در صورت ادامه آن) شد. البته یک انتقادی هم دارم و اون اینکه چرا هیچ اشاره ای در فیلم به معشوقه هدایت که در نامه ای به وی بخاطر اینکه بهترین کسی بوده که تا کنون با وی خوابیده، باعث ناراحتی وی شده بود؛ نشده است و این در حالیست که مطلب بوضوح در فیلم "گفتگو با سایه" به آن اشاره می شود.

احمدرضا

واقعا حرف نداشت مخصوصا اون جمله فوق‌العاده: "اگر بخت ما بخت بود دست خر برای خودش درخت بود."

علی

فیلم تحقیق جالبی داشت اما کافی و جامع نبود. مثلا از کتابهای هدایت و تاریخ چاپ آنها و تحقیقات و مطالعات هدایت در موضوع های مختلف ادبی. هنری. تاریخی و مذهبی حرفی به میان نیاورد.

امید بهروزی

نمیدونم چطور میشه عادت مرده پرستی را - که متاسفانه متفکران و محققان ما هم هی بادش میدن - می شد از جامعه دور انداخت و از شرش نجات یافت.

معتقدم نگاه صادق هدایت به هستی و روابط انسانی آنقدر مبهم بوده که هنوز هم زندگی و مرگ خودش در هاله ای از ابهام قرار داره. بنابراین نمی توان گفت نگاهش به هستی و روابط انسانی عریان و بی غش بوده... از طرفی اگر کسی متجدد و پیشرو باشه برای پیشبرد مردم ِخودش، احساس مسئولیت می کنه و هرگز از مشکلات فرار، و خودکشی نمی کنه.

در همین راستا تعجب کردم وقتی آقای جهانبگلو نیز، صادق هدایت را متجدد لقب دادن... آخه چطور میشه کسی که معتقد بوده سرنوشت از قبل تعیین شده و از آن فراری نیست!!! متجدد باشه؟ یعنی هر کسی رو فقط بخاطر مخالفت ظاهری با مذهب، میشه گفت متجدد؟

همین جوری نمیشه کسی رو بخاطر مخالفتش با مذهب متجدد و یا بخاطر اعتقادات مذهبی عقب مونده نامید.

نکته دیگر اینکه معمولا شخصیت تاثیر گذار را در مورد افرادی بکار می برند که بر روی جامعه خود تاثیر مثبت گذاشته و انرژی مثبت به جامعه جاری کرده باشه.

کسی که با خودکشی خودش، و بزرگ کردن او توسط خانواده اش و دوستاش نقش مخرب در جامعه و ادبیات بازی کرده؛ نقشی که شاید بتوان حتی میزان خودکشی های زیاد در کشور را ناشی از انرژی منفی او و تقلید کورکورانه بعضی ها هم از او دانست.

بله البته تاثیر گذار بوده ولی در جهت منفی و معمولا به چنین افرادی تاثیر گذار نمی گویند، شاید مخرب بیان کننده بهتری برای اینگونه افراد باشه.

این فیلم نشان داد که محققان و کارشناسان در مخدوش کردن حقیقت و پوشاندن آن دست کمی از حاکمان آب گل کن ندارند. آنجایی که آقای کاتوزیان خودکشی هدایت را به ترور رزم آرا -شوهر خواهر صادق هدایت- مربوط کردند!!! هرچند در همین مصاحبه گفتند که او... میانه خوبی با این شوهر خواهر نداشته... و کسی نبود بپرسد چطور می تواند ترور کسی که هدایت با او میانه خوبی نداشته، باعث خودکشی شود؟!!

زهرا

فیلم یه جورایی انگار می خواست برای خودکشی هدایت دلیل و برهان بتراشه. و اینکه همین طور که این فیلم نشون داد تاثیر خودکشی هدایت از کتاباش هنوز هم بیشتر توی جامعه انگار مهمه. نمی دونم ولی انگار یه نوع قبح وجود داره درباره اینکه بگیم که هدایت توی ادبیات ما اثر گذاشته فقط به خاطر اینکه خودکشی کرده و ورای همه باورهای جامعه رفته.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۲:۰۰

۲۲:۳۰

۱۶:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۰۶:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۰۸:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۰۰

۰۱:۳۰

۱۹:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۱:۳۰

  • "به جز مهر" و "شعله های بهاری" در آپارات

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.