شجریان آثار خود را خارج از ایران منتشر می کند

محمدرضا شجریان حق نشر عکس shajarian.eu

محمدرضا شجریان، استاد موسیقی و آواز ایرانی، از این پس نشر آثار خود را به خارج از ایران منتقل می‌کند و به زودی آثار او از طریق اینترنت قابل خرید خواهد بود.

محمد علی رفیعی، مدیر برنامه های آقای شجریان، روز دوشنبه ۲۹ فروردن (۱۸ آوریل) به بی بی سی فارسی گفت که با توجه به گذشت یکسال از درخواست مجوز برای تازه ترین آلبوم آقای شجریان (مرغ خوشخوان) دیگر امیدی برای دریافت مجوز این اثر در داخل ایران ندارد.

هنوز وزارت ارشاد ایران دلیلی برای عدم صدور مجوز این آثار ارایه نکرده است اما به گفته آقای رفیعی، مصاحبه‌ها و موضع گیری‌های آقای شجریان در واکنش به تحولات سیاسی ۲۲ ماه گذشته، در این تصمیم گیری بی تاثیر نبوده است.

آقای رفیعی همچنین از ثبت شرکتی در آمریکا برای انتشار جهانی آثار آقای شجریان خبر داد و گفت که علاوه بر وبسایت رسمی محمدرضا شجریان، تلاش هایی برای فروش قطعه ای آثار جدید آقای شجریان از طریق اینترنت و فروشگاه های اینترنتی نظیر آیتونز (iTunes) صورت گرفته است.

اظهار نظرهای محمدرضا شجریان، در ماههای پس از انتخابات جنجال برانگیز خرداد ۱۳۸۸ با واکنش های مختلفی در میان هواداران و مخالفان دولت ایران روبرو شد.

آقای شجریان که ریاست شورای عالی خانه موسیقی ایران را نیز بر عهده دارد، تابستان ۸۸ و در پی ارسال نامه ای برای رئیس سازمان صدا و سیمای ایران، در گفت و گویی با بی بی سی فارسی گفته بود: "در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی نژاد، خس و خاشاک به حرکت در آمده اند، صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود."

در پی این سخنان، محمدحسین صوفی، معاونت صدای سازمان صدا و سیما و رئیس رادیوی دولتی ایران ، در مرداد ۸۸ از تصمیم این رسانه برای توقف پخش کلیه آثار محمد رضا شجریان در رادیو خبر داد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست