به روز شده:  17:43 گرينويچ - چهارشنبه 20 آوريل 2011 - 31 فروردین 1390

"پوت" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته در آپارات فیلم "پوت" به کارگردانی "الهام اسدی" به نمایش در می آید.

فیلم پوت مروریست بر روند سنتی و اصیل شکل گیری قالی های دست باف ایرانی که شاید کم کم رو به فراموشیست!

درباره فیلم

قالی ایرانی، جلوه ای منحصر به فرد در زندگی هر ایرانی است. پیشینه قالی ایرانی به دوران هخامنشیان برمی‌گردد و از آن زمان تا به حال ایرانی ها مردمانی قالی باف شناخته می شده اند.

بافت فرش یکی از قدیمی ترین حرفه ها در دنیای ایرانیان است اما این هنر دستی مانند بسیاری از سنتهای دیگر در حال از بین رفتن است. بیشتر فرشهایی که در بازارهای اروپا یافت می شوند به طور ماشینی در چین و هند ساخته می شوند و فرش دستباف در حال از دست دادن جذابیت و ارزش واقعی خودش است. قالی بافان ایرانی ، هنرمندانی ناشناس هستند که در نقاط مختلف ایران ، به خصوص در روستاها پراکنده هستند و با گسترش مهاجرت از روستا، هنر قالی اصیل روستایی هم به نظر می آید که روبه انقراض است.

می‌گویند آن‌چه در فرش ایرانی چشم را می‌نوازد، جاذبه‌ای است که در رمز و راز فرش نهان است؛ رمز و رازی که به‌خودی‌خودش رمزگشائی نمی‌شود. این که چطور این نقش و نماد ها و این ریتم و حرکت ها از لابه لای تار و پود و دست های بافندگان به قالی ایرانی راه پیدا کرد را هنوز هیچ کس نمی‌داند، اما در این تردیدی نیست که قالی ایران با طبیعت رابطه‌ای تنگانگ دارد.

نمایی از فیلم پوت ساخته الهام اسدی

نمایی از فیلم پوت

"پوت" ، همان "پود" است. قدیم ترها به جای "پود" از کلمه "پوت" استفاده می شده است . الیاف ضخیمی که با تار درهم تنیده می شوند و گره های فرش را به وجود می آورند . "پوت" ، نگاهی متفاوت دارد به قالی ایران.

ویژگی فیلم

"پوت" ساخته الهام اسدی فیلمی است که در آن رنگ، صدا و ترکیب بندی تصاویر خیلی خوب به چشم می آیند و در جزییات خیلی خوب دقت شده است. به خصوص در این فیلم، ببیننده شاهد یک صدابرداری کاملا حرفه ای و اثر گذار است و همین صدا و تصاویر درخشان، فیلم را از فیلمی معمولی درباره چگونگی تولید قالی به یک فیلم متفاوت تبدیل کرده است. این فیلم در سال در جشنواره های خارجی حضور موفقی داشته و برنده همچنین جایزه بهترین فیلم بخش فرش جشنواره ی سینما حقیقت ایران در سال ۸۸ بوده است.

درباره کارگردان

الهام اسدی، متولد سال ۱۳۵۸در تهران، کار فیلمسازی را در سال ۸۶ با حضور در کارگاه های فیلمسازی عباس کیارستمی آغاز کرد. فیلم "سبز است رنگ" که پیش از این در برنامه آپارات به نمایش در آمد، اولین ساخته اوست. فیلم مستند "پوت" دومین کار و اولین کار نیمه بلند حرفه ای این مستند ساز به شمار می آید.

نگاه کارگردان

الهام اسدی کارگردان فیلم پوت

الهام اسدی

مدتها به دنبال تصویری بودم از شکوه تمدن و گرمای رنگ فرهنگ ایرانی. رنگهایی که به طرح اندیشه و رویای مردمان این سرزمین نشستند و سالها و قرنها به بازگویی تمدنی کهن پرداختند.

در این سرزمین کهن تغییر بسیاراست، اما هنر و درون مایه ی هنرمند مردمی پرتلاش، هنوز من و بسیاری از تماشاگران این تمدن را به ستایش وا می دارد. نمونه ی بارز و شکوهمند آن، هنر قالی های دست باف ایرانیست که گره به گره و نقش به نقش در هزار توی تارها و پودهایی خیال انگیز کنار هم می نشینند تا زیبایی کمال و قدرت اندیشه و ذوق انسان را بیافرینند.

"پوت" نگاه کنجکاوانه اما بی تکلفی است در میان رنگها و آسیابها، الیافها و آبها، دستها و گره ها، که سکوت کرده و آرام به موسیقی بافته شدن یک رویا گوش می سپارد، تا برسد به حرمت دستان هنرمند اما ساده و پرتوان مردمان قالی ایرانی.

ساخت فیلم مستند "پوت" یک سال و نیم به طول انجامید. در طی تحقیقات آغازین کار مکانها و مراحل تصویربرداری آن در شش شهر: کاشان، اردکان یزد، بروجرد لرستان، شمس آباد لرستان، اصفهان و تهران تقسیم شد.

دلیل عمده تعدد شهرها بر اساس کمبود منابع از جمله آسیابهای گیاهی سنتی و رنگرزیهای گیاهی دستی و یا از بین رفتن مشاغلی چون ریسندگی با دوکهای دستی بود که ناگزیر ما را برای پیدا کردن هنرمندان قدیمی که هنوز به شیوه سنتی در ایران به تهیه قالی های دست باف ایرانی می پردازند به نقاط مختلفی می کشاند.

در تمام مراحل بی کم و کاست آن چیزی تصویر شده است که امروزه شاید، تنها بازماندگان تاریخ قالی های دست باف ایرانی اند! مردمانی که من آنها را مردمان قالی می نامم، هنوز بی کمترین چشم داشتی به این سرمایه شکوهمند و با ارزش ایرانی از جان و دل و گره به گره تار و پود نمادین فرهنگ ایران زمین را می بافند و شاید ما ندانیم اما، نقشی از همان قالیها می شوند.

این فیلم بی آنکه توضیحی پیرامون اتفاقات شکل گیری قالی های دستباف دهد، خود مانند بافندگان آن سعی بر نقش کردن تصاویر مراحل شکل گیری آنها دارد _شاید گوشه ای کوچک از هنری بزرگ که بر روح فرهنگ و تمدن باستان ایرانیست و این مردمان دست به دست، نقش_ شکوه اندیشه ی دیروز را به دنیای پرهیاهوی امروز گره زده اند به تصویری شایسته ی تماشای قالیهای دستباف ایرانی کشد.

قالی هایی که شاید امروز دیگر جایگاهشان زیر پاهای من و شما نباشد.

مروری بر فیلم هفته گذشته


درباره فیلم درباره فیلم"دوئت"

در بین کشورهای فارسی زبان افغانستان هنوز درگیر جنگ است. ایران هم همین ۲۰ سال پیش بود که درگیر جنگی تلخ و طولانی شد و هنوز هم هراز گاهی خطر جنگ باز توی گوش ایرانی ها زنگ می زند. تلخی جنگ را آنهایی که از نزدیک لمسش کردند خیلی خوب می دانند. "دوئت"، یک روایت از یک رزمنده سابق جنگ ایران و عراق است. روایتی که به لحاظ ساختاری با مستند پهلو می زند.

درباره فیلم "مین و تابلو"

نمایی از فیلم "مین و تابلو" ساخته حسین جهانی

نمایی از فیلم "مین و تابلو" ساخته حسین جهانی

بر اساس آمارها برای هر ۱۷ کودک در جهان یک مین در زمین کاشته شده. این مین ها فقط در ۷۰ کشور دنیا وجود داره. از جمله ایران، افغانستان و عراق. جمع آوری مین یکی از خطرناک ترین شغل ها در دنیاست. به ازای هر پنج هزار مینی که جمع آوری می شود یک نفر از مین جمع کن ها کشته می شوند و دو نفر هم زخمی می شوند. هر سال هم حدود ۱۰۰ هزار مین جمع آوری می شود و با این روند به شرط این که مین جدیدی در زمین کاشته نشود، حدود هزار و صد سال طول می کشد تا کره زمین از مین پاک بشود.

ثروت سوز نقاش اهل سلیمانیه عراق یکی از این مین جمع کن هاست . او با آن که نقاش شناخته شده ای است اما برای تامین معاش مجبور به انجام این کار است . فیلم مین و تالبو روایتی از زندگی اوست به زبان خودش.

نظرات بینندگان در مورد فیلم های" دوئت" و "مین و جنگ"

پدیده:

هر دو فیلم این هفته یعنی مین و تابلو و دوئت را دیدم. خیلی به جا و هم خانواده بودند.
مدتی آدم را به فکر فرو می برد و توی خلوت فیلم رها می شدم.
آتش زدن درخت پایان تلخی بود. و پایان تلخ مین خنثی کن فیلم مین و تابلو کاملا من را سر جای خودم میخکوب کرد. او بر اثر تصادف درگذشته و من در حین فیلم آرزو می کردم عمرش همیشه سبز باشه.

محسن

نمایی از فیلم "دوئت" ساخته کیانوش انوری

نمایی از فیلم "دوئت" ساخته کیانوش انوری

در فیلم دوئت بیشتر به یاد سیزیف افتادم که هر روز تخته سنگی رو از تپه به بالا می برد و بعد اون رو به پایین تپه می انداخت. کاری بیهوده. فیلم بیان خوبی داشت ولی در بیان مفهوم و دیدگاه با سوختن درخت دچار دوگانگی شد.

آیدین

از فیلم دوئت خیلى خوشم اومد، جنگ آدم ها رو خیلى عوض مى کنه.

گردآفرید

لانگ شاتها و کلوز آپهای فیلم دوئت، تصاویر رو غنی تر کرده و معنای بیشنری به کلیت فیلم داده بود.

امیر

مرسی از برنامه .'دوئت' و 'مین و تابلو' خیلی زیبا بودند هردو فیلم به یک مسئله که جنگ بود اشاره می کردند. موسیقی فیلم مین و تابلو خیلی زیبا و مناسب با فیلم بود.

ساره

مین و تابلو خیلی تاثیر گذار و پرمفهوم بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۲:۰۰

۲۲:۳۰

۱۶:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۰۶:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۰۸:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۰۰

۰۱:۳۰

۱۹:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۱:۳۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.