به روز شده:  15:40 گرينويچ - چهارشنبه 27 آوريل 2011 - 07 اردیبهشت 1390

"مسافرکش ها" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته در آپارات دو فیلم "خانم راننده تاکسی" ساخته" داوود فروغی" و "آن مرد موتوردارد" ساخته " شهریار صیامی" به نمایش در می آید.

بمب بیکاری برای هر حکومتی می تواند خطرناک تر از سلاح های جنگی باشد. در کشورهایی مثل ایران و افغانستان برای مردم و دولت ها بیکاری یکی از اصلی ترین گرفتاری ها به شمار می آید. هر دولتی که سر کار می آید، با لشکری میلیونی از افراد بیکار روبه روست.

خیلی از آنهایی هم که سر کار هستند از شرایط کاریشان خیلی راضی نیستند. اما به هر حال چرخ زندگی باید بچرخد. نمی شود که دست روی دست گذاشت. به همین دلیل هم هست که آدم هایی که نیاز به کار برای تامین معاش دارند، خودشان دست به کار می شوند و برای خودشان کار دست و پا می کنند. یکی از این کارهای دم دستی و رایج در ایران مسافرکشی است. این هفته در آپارات سراغ یک زن و مرد می رویم که از این راه امرار معاش می کنند.

"سارا" در جامعه و بازار خیلی مردانه مسافر کشی در تهران راننده تاکسی است و "عباس" هم با موتورش در خیابان های تهران همین کار را می کند.

درباره فیلم"خانم راننده تاکسی"

فیلم "خانم راننده تاکسی" ساخته "داوود فروغی" داستان زندگی سارا است.

"سارا" در جامعه و بازار مردانه مسافر کشی در تهران راننده تاکسی است. این فیلم سعی دارد تلاشهای سارا در کسب و کار و امرار معاش، در این محیط را به تصویر بکشد. تلاشهایی که با اوج و فرودهایی همراه است.

ویژگی فیلم

نمایی از فیلم خانم راننده تاکسی ساخته داوود فروغی

نمایی از فیلم خانم راننده تاکسی

فیلم "راننده تاکسی" گزارشی است از شرایط کار یک زن در یک محیط مردانه. فیلمساز سعی کرده شخصیت اصلی فیلم را از خلال گفت و گو با دیگران به مخاطب معرفی کند.

او را همچنین در برخورد با مسافرین و راننده های دیگر و نیز هنگام سخن گفتن از خاطرات و مخاطرات زندگی و حرفه اش می بینیم. فیلمساز با قرار دادن شخصیت محوری اش در موقعیتهای مختلف و فیلمبرداری از او سعی کرده تصویری از حرفه او و برخورد همکاران و مردم با او ارائه دهد. البته سارا تنها یکی از صدها راننده زن تاکسی در تهران است.

درباره کارگردان

"داوود فروغی" از سال ۱۳۷۹ کار فیلمسازی را شروع کرده و اولین تجربه فیلمسازی اش ساخت فیلم "خشک اووی" درباره خشکسالی در منطقه سیستان ایران است. در طول سالهای اخیر، فیلم های دیگری را نیز ساخته که می توان به فیلم "ماورا"، "رویای آناپورنا"و "دختر اسبی" اشاره کرد. فیلم "رویای آناپورنا"ی وی همچنین در سال ۲۰۰۹ ، موفق به دریافت دیپلم افتخار از جشنواره فیلمهای ورزشی میلان ایتالیا شد.

نگاه کارگردان:

داوود فروغی کارگردان فیلم خانم راننده تاکسی

داوود فروغی فیلمساز

این فیلم درباره یک راننده تاکسی زن است که با سختی های زیادی در این شغل مواجه است اما به خاطر درآمد این شغل و با توجه به اینکه همسر این زن فوت شده است، مجبور به انجام این کار است.

یکی از مشکلات بارزی که این زن با آن مواجه است مزاحمت هایی است که بعضی از همکاران و مسافران و یا حتی گاهی اوقات پلیس برایش ایجاد می کنند. ضمن اینکه انجام مسائل فنی ماشین از قبیل پنچر گیری و تعمیرات برایش بسیار سخت است.

کارگردان فیلم می گوید: در این فیلم سعی کرده ام اتفاقات روزمره زندگی این زن در تاکسی اش را به تصویر بکشم به گونه ای که کاملا مستند و واقعی باشد. البته معتقدم این فیلم ضعفهایی به لحاظ فنی و ساختاری دارد که امیدوارم در تجربه های بعدی این ضعفها چه به لحاظ فنی و چه ساختاری کمتر شود اما موضوع فیلم و زندگی روزمره این خانم می تواند برای بیننده جذاب و تامل برانگیز باشد.

درباره فیلم "آن مرد موتور دارد"

فیلم دوم این هفته آپارات درباره مسافرکشی با موتورسیکلت است، یک پدیده نسبتا تازه و در حال گسترش در ایران.

فیلم " آن مرد با موتور دارد" یا "داستان دگردیسی موتورسیکلت به تاکسی در تهران"، به این موضوع می پردازد. کارگردان در این فیلم کوشیده تا با نگاهی به این شرایط، تصویری از یک وضعیت انسانی را با رگه هایی از طنز عریان اجتماعی ارائه بدهد. در این فیلم کارگردان با "عباس" یکی از مسافرکش های موتور سوار همراه می شود تا ما را با زندگی او و این حرفه آشنا کند.

ویژگی فیلم

نمایی از فیلم آن مرد موتور دارد ساخته شهریار صیامی

نمایی از فیلم آن مرد موتور دارد

"آن مرد موتور دارد" یا "داستان دگردیسی موتورسیکلت به تاکسی در تهران" ساخته شهریار صیامی بدون قضاوت، تصویرهایی آشنا از جامعه امروز ایران را به نمایش می گذارد. جامعه ای که در آن نیاز به کار و کسب درآمد یکی از اصلی ترین مشکلاتش است.

این فیلم یک فیلم خیابانی است و مانند سایر مستندهایی که یک حرفه ناشناخته را به مخاطب معرفی می کنند سعی دارد با محور قرار دادن یک شخصیت بیننده را با گوشه های نادیده و طبیعت این حرفه آشنا کند. برای رسیدن به این هدف کارگردان با "عباس" همراه شده است، با همکاران و مشتریانش به گفتگو نشسته است و برخی لحظات مهم از داستانش را با هوشیاری شکار کرده است.

درباره کارگردان

شهریار صیامی مستند ساز و از تهیه کنندگان تلویزیون فارسی بی بی سی است.

وی از سال ۱۳۷۰ با شرکت در کلاس های انجمن سینمای جوان ایران فیلمسازی را شروع کرد. پس از وقفه ای هشت ساله وی در سال ۱۳۷۸ به عنوان تدوین گر در شرکت فیلمسازی زمان مشغول برنامه سازی برای شبکه های مختلف صدا و سیما شد و "راز ابیا" اولین فیلم مستند او بود.

شهریار صیامی کارگردان فیلم آن مرد موتور دارد

شهریار صیامی مستندساز و تهیه کننده

درطول این سالها وی در برنامه های مختلف تلویزیونی به عنوان تدوینگر، کارگردان و تهیه کننده حضور داشته است. ماحصل این ها تهیه و کارگردانی مجموعه ها و فیلم های مستند متعددی برای تلویزیون ایران و شرکت های خصوصی است .

حاصل کار" شهریار صیامی" پس از پیوستن به تلویزیون فارسی بی بی سی شرکت در تولید برنامه های تلویزیونی مختلف و فیلمهایی مانند " شجریان، پژواک روزگار"، "حافظ خوانی در بریتانیا" و " نغمه های یک سرزمین" بوده است.

نگاه کارگردان:

فیلم مستند "آن مرد موتور دارد" در حقیقت محصول نهایی یک کارگاه مستندسازی است.

موضوع فیلم " آن مرد موتور دارد" در این کارگاه انتخاب شد که بر اساس موضوع یک قسمت از مجموعه "خانه ای برای همه" بود.

قرار بر این بود که موضوع مشابه ای براساس آموخته های جدید ساخته شود تا تاثیر این کارگاه بر سبک و توانایی های جدید به دست آمده شرکت کننده در کارگاه سنجیده شود.
انتخاب موسیقی گروه کیوسک، تدوین خلاقانه ی مژگان کمره ای و فیلمبرداری دشوار این فیلم توسط مهدی ملک زاده همه به جذابیت فیلم کمک کرده اند.

مروری بر فیلم هفته گذشته


درباره فیلم "پوت

قالی ایرانی، جلوه ای منحصر به فرد در زندگی هر ایرانی است. پیشینه قالی ایرانی به دوران هخامنشیان برمی گردد و از آن زمان تا به حال ایرانی ها مردمانی قالی باف شناخته می شده اند. بافت فرش یکی از قدیمی ترین حرفه ها در دنیای ایرانیان است اما این هنر دستی مانند بسیاری از سنتهای دیگر در حال از بین رفتن است. بیشتر فرشهایی که در بازارهای اروپا یافت می شوند به طور ماشینی در چین و هند ساخته می شوند و فرش دستباف در حال از دست دادن جذابیت و ارزش واقعی خودش است. قالی بافان ایرانی، هنرمندانی ناشناس هستند که در نقاط مختلف ایران، به خصوص در روستاها پراکنده هستند و با گسترش مهاجرت از روستا، هنر قالی اصیل روستایی هم به نظر می آید که روبه انقراض است.


می گویند آن‌ چه در فرش ایرانی چشم را می‌نوازد، جاذبه‌ای است که در رمز و راز فرش نهان است؛ رمز و رازی که به‌خودی‌خودش رمزگشائی نمی‌شود. این که چطور این نقش و نماد ها و این ریتم و حرکت ها از لابه لای تار و پود و دست های بافندگان به قالی ایرانی راه پیدا کرد را هنوز هیچ کس نمی داند، اما در این تردیدی نیست که قالی ایران با طبیعت رابطه ای تنگانگ دارد.

"پوت" ، همان "پود" است. قدیم ترها به جای "پود" از کلمه "پوت" استفاده می شده است. الیاف ضخیمی که با تار درهم تنیده می شوند و گره های فرش را به وجود می آورند. "پوت"، نگاهی متفاوت دارد به قالی ایران.

نظرات بینندگان در مورد فیلم پوت

بهار

فیلم پوت رو با دقت دیدم. این فیلم یکی از زیباترین مستندهایی بود که تاکنون دیدم. فیلم با یک موسیقی متن منحصربه فرد و مناسب خیلی خوب تمام جزئیات ومراحل قالی بافی رونشون داد و هیچ چیز روازقلم ننداخت. ازدستان پینه بسته و رنج کشیده هنرمندان خاموش و زندگی فقیرانه اونها تا تاجران کراوات زده و ثروتمند می شد فاصله بین خالق زیبایی و اون کسی که از زیبایی نفع میبره رو فهمید.

توماج از ایران

به نظرم فیلم علیرغم گفته آقای صلح جو مجری محترم برنامه جذاب نبود، فیلم خسته کننده و یکنواخت بود، استفاده زیاد از صداهای تصاویر بیننده را خسته می کرد، کارگردان می توانست با یک موسیقی متن و حتی استفاده از گفته ها ی افرادحاضر در فیلم، فیلم را از یکنواختی در بیارد.
هر چند بدلیل عدم استفاده از موسیقی و راوی بیننده مجبور به حس کردن بیشتر تصاویر می شود تا شاید سختی این هنر کهن ایرانی را بیشتر در ک کند، اما عدم خلاقیت کارگردان در روند فیلم و سادگی بیش از حد تصاویر در طول فیلم مشهود بود.

بردیا

نمایی از فیلم پوت ساخته الهام اسدی

نمایی از فیلم پوت ساخته الهام اسدی

بسیار بسیار زیبا جذاب، دلنشین و روح نواز و همین طور متاثر کننده. زیبا بخاطر اینکه کارگردان و فیلمبردار با استادی و مهارت بخشی از هنر جاودانه و با شکوه قالی بافی ایران زمین را به تصویر کشیده اند. متاثر کننده به آن خاطر که ما در این فیلم درخشان شاهد و نظاره گر این مسئله دردناک بودیم که اکثر دست اندر کاران این هنر نفیس پیر و سالمند بودند. و متاسفانه سرنوشت این هنر هم مثل خیلی از هنرهای دیگری می شود که طی این سی و دو سال نابود و محو شدند. هنر فرشبافی ایران چنان مقام والا و ارزشمندی دارد که نمی توان با یک فیلم آن را تعریف و تفسیر کرد. ولی نادیده گرفتن سعی و تلاش خوب و جذاب سرکار خانم اسدی هم کاری غیر منصفانه می باشد. ما در فیلم نماها و کادرهای زیبایی را دیدیم که هر کدام به تنهایی یک تابلوی چشم نواز نقاشی می توانست باشد. مثل سکانس اولی فیلم در کارگاه تهیه مواد اولیه رنگ، تابش و نفوذ نور خورشید به درون فضای نیمه تاریک آسیاب و بازی گرد و غباردر پرتوهای آن. صدابرداری چنان استادانه و زیرکانه بود که فیلم را از هر گونه دیالوگ و موسیقی بی نیاز ساخته بود. ریتم و آهنگ شانه زدن زنان فرشباف به واقع یک موسیقی مناسب و دلنشین متن فیلم می باشد. در پایان ضمن تشکر و قدردانی از این بانوی هنرمند، برای ایشان آرزوی تداوم و پایداری کیفیت کارهای جدیدشان را دارم.

رضا از کرمان

فیلم پوت رو دیدم و لذت بردم. در پایان متوجه یک مورد اشکال شدم که تعجب می کنم چطور از چشم فیلمساز پنهان مونده و اون اینکه در تیتراژ پایانی فیلم در قسمت ذکر نام "مردمان قالی" اسم یک بانوی قالی باف با غلط املایی نوشته شده بود، به جای اقدس (بر وزن افعل) نوشته شده بود عقدس.
امان از این لغات فراوان عربی که در زبان مادری ما رخنه کردن به امید روزی که این کلمات به کلی حذف شوند.

علی رضا از مسجد سلیمان

فیلم پوت بسیار جالب بود و بهتر بود موسیقی مناطقی که در فیلم نشان داده می شد نیز بکار گرفته می شد و ای کاش فیلمی هم از زندگی معیشتی قالی بافان ساخته می شد هنرمندانی که این چنین آثاری از خود خلق می کنند ولی به نان شب محتاج اند.

منصوره

جدا از صدا گذاری و تصاویر فوق العاده زیبایی که فیلم نمایش می داد. به نظر من بهتر بود کارگردان مخاطبانی رو که ایرانی نیستند یا در ایران زندگی نکرده اند را هم درنظر می گرفت و کمی روی تصاویر توضیح می داد. زیادی صامت بود یا حداقل نام هریک از مراحل رو می نوشت.

کیان

یکی از درخشان ترین فیلمهای مستند سینمای ایران که در سالهای اخیر دیدم و بارها نمایش اون رو دوباره دنبال می کنم.

مرتضی

مستند بسیار زیبایی‌ بود. واقعا حیفه که یه همچین اثر هنری با ارزشی را که این همه زحمت و هنر صرفش شده بندازیم زیر پامون.

سارا

فیلم خوبی بود. آرام، بدون دیالوگ اما مملو از سخن.

فرامک سلیمانی

فکر می کنم آقای کیارستمی باید در آموزش هنرجویانشان دقت بیشتر بنمایند، هرچند تصور می کنم بیشتر بار همین فیلم ناقص برعهده ی صدابردار و صداگذار و تصویربردار ان بوده و شاید فیلمساز خود نیز مبهوت تصاویر گردیده و تصور نموده فیلم خوبی ساخته اند برایش.

بهنام

فیلم خیلی خوب و یکدست بود. تصویر های عالی و صدای خوب.

سعید

همه اون چهار سالی که توی دانشگاه، رشته فرش رو خوندم یک طرف، دیدن این فیلم هم یک طرف.

سپیده

نمایش روند تولید فرش دستباف بسیار جالب بود، ولی دیدن فرشهای زیبای ایرانی و نقشهای دیدنی آن جالب تر.

نسیم

صدابرداریش عالی بود و معلومه که ساخت فیلم خیلی کار برده بود.

میترا

اینکه هر قسمت از مراحل بافت فرش مثل تهیه رنگ، نخ، دارکشی و بافت و... در یکی از شهر های ایران بود جذابیت بیشتری به فیلم داده بود.
من خودم هم بعضی اوقات فرش میبافم ولی نمیدونم چرا هیچ وقت نمی تونم با اون سرعتی که توی فیلم هم نشون داده شد نخ ها رو گره بزنم. همیشه جادوی دستان هنرمند این عزیزان برام عجیب و جالبه.

زهرا

فیلم تا بخش نمایشگاهی اش احساس خوبی به بیننده منتقل می کنه نوعی شکوه، احترام و افتخار به هنر فرش ایرانی، نوعی خلوص رو نشون میده و طبیعی بودن و اصل بودن.
وقتی از پوست انار رنگ های قالی رو در میارن، از پشم گوسفند تار و پودش ...رو و اون همه تلاش که بخواد رج رج اون طرح و نقش رو از روی نقشه ها روی فرش پیاده کنه( می گم تلاش ولی شاید باید بگم رنج، چون خودم بافتم و می دونم هر پود چقدر زمان می بره و جقدر مرحله داره) ولی آخر فیلم بعد از مرحله روکار گیری، وقتی فیلم نشون میده که کسی توی نمایشگاه به اون همه تلاش و هنرمندی توجهی نداره، غصه اش می گیره.
ضمن اینکه نمی دونم چرا در قسمت آخر فیلم فرشهای نمایشگاه هیچ کدومشون از نوع فرشهایی نبودند که در طول فیلم نحو تهیه اون رو نشون داده بود فرشهای نمایشگاه از نوع فرشهایی با جنس ابریشم و یا دست بافت های زنان ایلاتی و حتی گلیم بود.

مهدی

فیلم جالب و شاعرانه ای بود در مورد چگونگی تهیه یک فرش ایرانی. تنها در قسمت آخر آن که طرح های مختلف فرش را نشان می داد، به نظر می رسد کارگردان آنرا با عجله وسر هم بندی کرده بود. بهتر بود وقت بیشتری در قسمت آخر می گذاشت در زمنیه طرح حهای گوناگون و متنوع فرش های ایرانی.

سینا

سکوت این فیلم و تصاویر بدیع آن کاملاً استاندارد یک مستند حرفه ای بود همچنین در محتوا نیز خالی از هنر نبود.

لیلا

فیلم عالی پر ازصحنه های بکر و خوش رنگ.به نظرم میشه به این فیلم گفت معاشقه رنگ و صدا.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۲:۰۰

۲۲:۳۰

۱۶:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۰۶:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۰۸:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۰۰

۰۱:۳۰

۱۹:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۱:۳۰

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.