برنامه تفریحی تاجیکی، 22 آوریل

درود و خوش آمدید به صفحه برنامه تفریحی تاجیکی.

مطالب برنامه این هفته از این قرار است:

به خاطر ریش دراز جوانی از تیم فوتبال برکنار شد،

مکتب و خیابانی را به نام سربازانی گذاشته‌اند که در کمراب کُشته شدند،

اما قسمت اصلی برنامه این هفته ما را مصاحبه و ترانه‌های شادمان فیض‌علی یف به خود اختصاص می‌دهد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ریش دراز مقابل فوتبال

پرویز تورسون اف، بازیگر تیم “خیر” ناحیه وحدت، بعد از درخواستهای مکرر مسئولان این تیم، در مورد رعایت پوشش ویژه ورزشی یکسان گروه از این تیم اخراج شده است.

طاهر مؤمن اف، مربی این تیم، می‌گوید که پرویز تورسون اف یکی از فوتبال‌بازان بهترین در تیم آنها بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service

چنانچه کارشناسان ورزش می‌گویند، تیم “خیر” از جمله گروههای عمده فوتبال در تاجیکستان بوده است. به گفته آقای مؤمن اف، مربی تیم “خیر”، پرویز تورسون اف ریش بلند قیچی ناکرده داشت که با بازیگران این تیم تفاوت زیادی داشته است.

سبب دیگر تصمیم وی به اخراج آقای تورسون اف آن بوده است که این بازیگر مدت زیادی در تمرینهای تیمش شرکت نمی‌کرده است.

پرویز تورسون اف، فوتبال‌باز ریش‌دراز، در صحبت با همکارم زرینه چنین گفت: “به جز من، باز دو بازیگر دیگر در تیمهای فوتبال کشور هستند که ریش دراز دارند و بی هیچ گونه ممانعت بازیشان را ادامه‌ می‌دهند. شخصاً، برای من با ریش دراز ‌بازی کردن فوتبال هیچ مشکلی ندارد.”

حق نشر عکس BBC World Service

به سؤال آن که آیا در واقع برای ریش دراز داشتنش پرویز را از تیم فوتبال “خیر” اخراج کرده‌اند، پرویز می‌گوید: “نه این گپ درست نیست، البته چند بازی را دسته فوتبال “خیر” بی من گذراند و این هم باشد، با دیگر دلایل که بعضاً به تمرینها حاضر نمی‌شدم، چنین تصمیم را مربی گرفته است.”

خیابان و مکتب به نام کشته‌شدگان در کمراب

بیش از ده نظامی کشته‌شده در حمله سال گذشته در دره کمراب از ولایت ختلان بودند.

قرخان چله‌یف، شهردار ناحیه سربند در ولایت ختلان، در یک واخوری با خبرنگاران گفته است که خیابانی را در مرکز ناحیه به نام دولتجان گیایف، یک افسر وزارت دفاع و مکتبی را به نام صادقجان کریم اف، سرباز قطاری کشته‌ شده در حادثه‌های خونین کمراب نامگذاری خواهد کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای چله‌یف گفته است که با این تصمیم خاطره دولتجان گیایف، افسر وزارت دفاع و سرباز صادقجان کریم اف که در حوادث ماه سپتامبر سال گذشته در دره کمراب کُشته شدند، پاس خواهد داشت.

مریم، مادر افسر کشته‌شده دولتجان گیایف، از این که خیابان مرکزی شهر به نام پسرش دولتجان گذاشته خواهد شد، خوشحال است، هرچند به گفته وی، داغ از دست دادن فرزند را نمی‌توان با چیزی از بین برد.

حق نشر عکس BBC World Service

زُهرا میرزایوا، یکی دیگر از مادرانی که فرزندش صادقجان کریم اف را در حادثه کمراب از دست داده است، می‌گوید پسرش برای حفظ امنیت کشور کُشته شد و در واقع قهرمان است.

حق نشر عکس BBC World Service

نزدیکان و پیوندان و دوستان صادقجان پیوسته به دیدار مادر او می‌آیند. فرهاد، پسرعموی صادقجان، چنین یاد می‌کند: “خیلی جوان باهوش و زرنگ بود، همیشه در ‌اندیشه آفریدن چیزی بود که روزگار دشوار روستا را کمی آسانتر کند. اگر قسمت دست می‌داد و امروز زنده می‌بود، برای خلق و وطن از او نفع بیشتری می‌رسید.”

امّا حبیب‌الله نمازاف، سرباز دیگری از شهر سربند، حادثه کمراب را هیچ گاه فراموش نمی‌کند، زیرا در این حمَلات جراحت سنگین برداشته است که تا هنوز بستریست.

حق نشر عکس BBC World Service

وی می‌گوید: “در داخل ماشین بودیم که ناگاه گلوله ترکید و ما را چند متر دور به هر طرف هوا داد، قسمی از سربازان و افسران کُشته شدند و قسم دیگر مثل من جراحت برداشتند.”

زُهرا میرزایوا، مادر صادقجان، می‌گوید که حکومت شهر سربند برای آنها وعده اختصاص زمین برای ساختمان خانه را کرده است، ولی تا حال آنها مکان زیست ندارند.

حق نشر عکس BBC World Service

در همین حال، گفته می‌شود پس از حمله به نظامیان در دره کمراب ناحیه رشت، تعداد اختیاریان به ارتش کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است.

از این جاست که شکایت مردم در باره وجود سفربرکنی اجباری به ارتش در این اواخر زیاد شده است. زیرا به گفته آنها، مسئولان کمیساریای نظامی شهر و نواحی برای جلب تعداد کافی جوانان به ارتش نوجوانان را از کوچه و خیابانها بازداشت کرده و به ارتش می‌فرستند...

شادمان فیض‌علییف: از خیاطی تا آوازخوانی

این هفته در مهمانی برنامه تفریحی تاجیکی صحبتی داریم با شادمان فیض‌علی یف، آوازخوانی که عاشق آهنگ و ترانه‌های فرانسویست. شادمان اکثر آهنگهای خود را با سبک و اسلوب به خودش خاصی اجرا می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

آنچنان که شادمان می‌گوید، بعد فارغ شدن از مکتب میانه‌به یکی از هنرستانهای شهر قرغانتپه رفت. وی در آن جا دو سال هنر خیاطی را آموخت و تنها بعد این، به سوی دانشکده هنرهای زیبا راه گرفت. وی تحصیلش را در بخش کار‌گردانی ادامه‌داد.

ادامه‌ مصاحبه و آهنگهای شادمان فیض‌علی یف را می‌توانید با فشار دادن لینک صدایی برنامه تفریحی بشنوید