منوچهر سخایی، خواننده پاپ ایرانی درگذشت

به روز شده:  18:08 گرينويچ - پنج شنبه 28 آوريل 2011 - 08 اردیبهشت 1390

درگذشت منوچهر سخایی،خواننده قدیمی موسیقی پاپ ایران

منوچهر سخایی، خواننده قدیمی موسیقی پاپ ایران، در ۷۶ سالگی در ایالت کالیفرنیای آمریکا در گذشت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

منوچهر سخایی، خواننده پاپ ایرانی، روز پنجشنبه ۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) درگذشت.

منوچهر سخایی که متولد ۱۳۱۴ بود و تا پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران فعالیت می کرد، بر اثر بیماری در کالیفرنیا در گذشت.

او با خواندن ترانه هایی چون "کلاغ ها" و "پرستو" به شهرت رسیده بود و در چند فیلم سینمایی از جمله پستچی (۱۳۴۰)، در انتهای ظلمت (۱۳۴۱) و دخترها این طور دوست دارند (۱۳۴۱) بازی هم کرده بود.

"هفت ستاره"، "نمکی"، "برگرد برگرد" و "کلاغ ها" از جمله آلبوم های اوست.

منوچهر سخایی پس از انقلاب ایران مهاجرت کرد و ساکن لس آنجلس کالیفرنیا شد.

او پیش از ورود به دنیای موسیقی، خبرنگار پارلمانی روزنامه کیهان بود و درسال‌های فعالیت هنری‌اش، مدتی برنامه "زنگوله‌ها" را برای تلویزیون ایران تهیه می کرد که در آن به معرفی چهره‌های جدید موسیقی پاپ می‌پرداخت.

آقای سخایی در دوران اقامت خود در آمریکا، از هواداران شورای ملی مقاومت ایران شد که بیشتر اعضای آن از سازمان مجاهدین خلق هستند.

او پس از اقامت در آمریکا تا مدتی به خوانندگی ادامه داد. آلبوم "همکلاس ها" نخستین اثر او پس از خروج از ایران بود.

"صدای عاشق پسند"

محمود خوشنام، کارشناس موسیقی، به بی بی سی فارسی گفت: "منوچهر سخایی زمانی روی عرصه آمد که ترانه سازی در ایران در حال تکوین بود، و او نقش مهمی در این جریان تکوینی ایفا کرد."

آقای خوشنام گفت: "منوچهر سخایی به من می گفت که او و ویگن برای پیشبرد موسیقی پاپ در دو جریان موازی حرکت می کردند. ویگن بیشتر با بهره گیری از ریتم ها غربی عمل می کرد و خودش بیشتر متکی به منابع داخلی و موسیقی سنتی و بومی بود."

"صدای منوچهر سخایی مثل صدای ویگن رسا نبود ولی صدایی نرم و رمانتیک و عاشق پسند داشت و همین هم سبب معروفیت و شهرتش شد."

چند سال سکوت

جلد آلبوم گزیده آثار منوچهر سخایی

منوچهر سخایی در گفت و گویی با رادیو فردا در سال ۸۶ گفته بود: "آن آلبوم هم راضی‌ام نکرد و بعد از آن اوضاع اینجا به شکلی شد که من دیدم یا باید از این جماعت بزن بکوب پیروی کنم یا دوباره سکوت کنم و من در آن زمان تصمیم گرفتم با موسیقی لس آنجلس همراهی نکنم."

او پس از آن تا چند سال اثر تازه ای منتشر نکرد و به گفته خود، "مقداری مصاحبه از شخصیت‌های مختلفی که در موسیقی پاپ ایران مطرح بودند" تهیه کرد.

آقای سخایی می گفت که کتابی در دست تهیه دارد درباره موسیقی مدرن و موسیقی پاپ ایران، که در آن تقریبا با همه کسانی که در دسترس او بوده اند - مثل محمد نوری، حمید قنبری و نعمت مین باشیان - گفت‌وگو کرده است.

محمود سخایی، برادر منوچهر سخایی، رئیس شهربانی در زمان نخست وزیری محمد مصدق در کرمان بود که در جریان وقایع ۲۸ مرداد ۳۲ در این شهر به طرز فجیعی به قتل رسید.

منوچهر سخایی در یکی از کنسرت هایش گفته بود که ترانه "پرستو" را بعد از واقعه ۲۸ مرداد به درخواست مادرش و به یاد برادرش خوانده است.

او پس از درگذشت مرضیه، دیگر خواننده ایرانی هوادار سازمان مجاهدین خلق، در مراسم یادبود او در کالیفرنیا سخنرانی کرد.

منوچهر سخایی هنگام مرگ ۷۶ سال داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.