اسامی برندگان جشنواره فیلم تریبکا اعلام شد

حق نشر عکس s
Image caption فیلم 'او تقلید می کند' درباره دوستی و حسادت دو دختر نوجوان است

فیلمی درباره دوستی و رقابت دو دختر نوجوان، برنده جایزه برتر جشنواره فیلم تریبکا در نیویورک شد.

فیلم او تقلید می کند که کارگردانی آن را لیزا آشان بر عهده داشته، جایزه ۲۵ هزار دلاری جشنواره فیلم تریبکا را به عنوان بهترین فیلم سینمایی داستانی به دست آورد.

داوران جشنواره این فیلم را برای اینکه "طنین دار، فراموش نشدنی، واقعی و اصیل" بوده ستودند.

لیزا آشان پیش از این، جایزه یک میلیون کرونی (حدود صد هزار پوندی) جشنواره فیلم گوتنبرگ را نیز در رشته "بهترین فیلم کشورهای اسکاندیناوی" برای همین فیلم از آن خود کرده بود.

این فیلم داستان دختر نوجوانی را بازگو می کند که با شرکت در یک گروه آکروبات، با یکی از دختران گروه که سعی دارد او را زیر سلطه خود درآورد دوست می شود، اما طولی نمی کشد که حسادت، رابطه آنها را تحت الشعاع قرار می دهد.

این فیلم جایزه داوران فیپرشی (انجمن بین المللی منتقدان) را نیز برده بود.

ساحل بمبئی به کارگردانی آلما هارل اسرائیلی برنده جایزه بهترین مستند جشنواره فیلم تریبکا شد.

این مستند که در صحرایی در ساحل دریای سالتون کالیفرنیا فیلمبرداری شده، به دنیای تلخ ساکنان این منطقه می پردازد که چند دهه پس از اینکه توریست ها منطقه را ترک کردند، حالا در جایی متروک و بی رونق زندگی می کنند.

هیئت داوران گفتند که به دلیل "زیبایی، شاعرانگی، یکدلی و خلاقیت" این فیلم، همه اعضا در انتخاب آن به عنوان برنده با یکدیگر هم‌نظر بوده اند.

آقای هارل نیز با ساخت این مستند ۲۵ هزار دلار برد.

همچنین رمضان شامی بیزمانا جایزه بهترین بازیگر را در فیلم رواندایی- استرالیایی ماده خاکستری (Gray matter) درباره نسل کشی از آن خود کرد.

کریس ون هوتن با بازی در فیلم پروانه های سیاه جایزه بهترین بازیگر زن را برد. پروانه های سیاه درامی است بر اساس زندگی اینگرید جانکر، شاعر آفریقای جنوبی که در دوران آپارتاید زندگی می کرد.

همچنین جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی به دیوید لئون و مارکوس مک سویینی، کارگردانان بریتانیایی تعلق گرفت. آنها جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی را برای فیلم مرد و پسر بردند.

جری راتول، نویسنده و کارگردان بریتانیایی، نیز برنده بهترین فیلم سینمایی کاربران سایت جشنواره تریبکا شد.

آقای راتول این جایزه ۲۵ هزاردلاری را برای فیلمش اهداکننده ناشناس برد که جست و جوی زنی را برای یافتن پدر اصلی اش روایت می کند.

اعضای هیئت داوران این دوره از جشنواره فیلم تریبکا دیوید او راسل (کارگردان)، اتم اگویان (کارگردان)، پاول دانو (بازیگر)، ووپی گلدبرگ (بازیگر) و مایکل کرا (بازیگر) بودند.

در جشنواره امسال بیش از ۵۰۰۰ فیلم شرکت داشتند- از جمله ۹۳ فیلم سینمایی، ۴۱ مستند و ۵۲ فیلم داستانی.

جشنواره تریبکا را رابرت دنیرو، جین رزنتال و شوهرش، کریگ هتکاف، بعد از حادثه یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ تاسیس کردند تا نیویورک - و بخصوص منهتن که بخش هایی از آن در این واقعه تروریستی آسیب فراوانی دیده بود- همچنان به عنوان مرکزی پررونق برای فیلمسازی باقی بماند.

این جشنواره در حال حاضر از معتبرترین جشنواره های سینمایی جهان به شمار می آید.

دو سال قبل فیلم ایرانی درباره الی، ساخته اصغر فرهادی برنده بهترین فیلم داستانی جشنواره تریبکا شده بود.

مطالب مرتبط