دردسرهای سوپرمن در آمریکا؛ کمک به معترضان در ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption سوپرمن می خواهد شهروند جهان باشد

نزدیک به ۸۰ سال از تولد سوپرمن قهرمان افسانه ای آمریکا که با توانایی خارق العاده اش، مردم را از دست تبهکاران نجات می دهد، می گذرد.

روایات این شخصیت خیالی که برای اولین بار در یک کتاب مصور اکشن (حادثه ای) پا به عرصه وجود گذاشت، سی و دو سال پیش به یک فیلم هالیوودی تبدیل شد و به روی پرده سینماهای آمریکا رفت.

استقبال گسترده از این فیلم سوپرمن را به یک نماد فرهنگی برای آمریکا تبدیل کرد.

نمادی که با شعار حقیقت؛ عدالت و راه آمریکایی وظیفه خود می دانست به داد مردم برسد و آنها را از بلایا نجات دهد و در برابر پلیدی ها حفاظت کند.

راویان زندگی سوپرمن در آخرین کتاب مصوری که این هفته به بازار آمریکا می آید می گویند او تصمیم گرفته است تابعیت آمریکایی خود را در این بخش از داستانهای خیالی کنار بگذارد و از این پس به عنوان یک شهروند جهانی به یاری مردم در همه جای دنیا برود. اقدامی که بلافاصله با واکنش منفی منتقدین محافظه کار مواجه شده است.

آنها می گویند غیر آمریکایی کردن سوپرمن که نماد آمریکاست برای این کشور تحقیر آمیز است.

جالب اینجاست که در این سری جدید از کتاب مصور سوپرمن ترک تابعیت آمریکایی او به ایران ربط پیدا می کند.

ماجرا از آنجا آغاز می شود که او به ایران می رود تا به جوانان جنبش سبز در مبارزه با احمدی نژاد کمک کند ولی دولت ایران حضور سوپرمن در ایران را نشانی از دخالت دولت آمریکا در امور ایران می خواند.

کاخ سفید که از سفر سوپرمن به ایران بی اطلاع بوده از این کار او و بهانه دادن به دولت ایران انتقاد می کند. سوپرمن آزرده از این موضع دولت آمریکا تصمیم می گیرد برای اینکه دیگر پس از این برای کمک به مردم جهان به او انگ مامور دولت آمریکا بودن نزنند به کل تابعیت آمریکایش را لغو کند.

او به مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید: "دنیا بسیار کوچک و به هم پیوسته شده. قصد دارم طی سخنرانی در سازمان ملل تابعیت آمریکاییم را کنار بگذارم و یک شهروند جهانی شوم."

چندین وبلاگ نویس معروف محافظه کار آمریکا در اعتراض به این تصمیم نویسندگان این سری کتاب ها گفته اند این نمونه دیگری از بد جلوه دادن آمریکا توسط چپ گرایان است.

جیم لی و دان دیدیو؛ مدیران انتشارات کتابهای مصور اکشن اما در واکنش به این انتقادات گفته اند تمرکز سوپرمن بر چالشهای جهانی به معنای پشت کرده به ارزشهای آمریکایی نیست.

بعضی ناظران می گویند این تصمیم نویسندگان روایت مصور سوپرمن ممکن است برای افزایش محبوبیت این قهرمان در سطح بین المللی در آستانه اکران فیلم جدید سوپرمن و به امید افزایش فروش آن در گیشه های سینماهای جهان باشد. فیلم پیشین سوپرمن هم در خارج از آمریکا فروش بهتری داشت.

اما این که چرا سرنوشت داستان یک قهرمان خیالی در آمریکا می تواند تا این حد حساسیت برانگیز باشد را باید از یک سو در محبوبیت این شخصیت در فرهنگ آمریکا و از سوی دیگر در نگرانی بسیاری از آمریکایی ها از کاهش قدرت و نفوذ این کشور و حساسیت رو به گسترش محافظه کاران به نمادهای آمریکایی جستجو کرد.