"ده نمکی ها" در آپارات

به روز شده:  18:20 گرينويچ - سه شنبه 03 مه 2011 - 13 اردیبهشت 1390

ده نمکی ها در آپارات این هفته

ده نمکی ها در آپارات این هفته

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته فیلم "ده نمکی ها" ساخته پگاه آهنگرانی از برنامه آپارات پخش می شود.

مسعود ده نمکی الان چهل و دو ساله است، در اهر به دنیا آمده، در دوره جنگ، به عنوان بسیجی به جبهه رفته و جنگیده است.

بازماندگان دوره جنگ در ایران چند گروه بودند. آنهایی که با جانی معلول یا روحی زخم خورده به خانه ها و آسایشگاه ها برگشتند، آنهایی که صحیح و سلامت برگشتند و از قبل جنگ به نان و نوایی و منصبی در حکومت رسیدند و آنهایی که نخواستند حضورشان در جنگ را نردبانی برای کسب ترقی یا ثروت کنند.

یک عده هم بودند که فکر می کردند و هنوز هم فکر می کنند که جنگ نباید تمام شود و حالا که جنگ در مرزها تمام شده، این جنگ را باید به شهرها کشاند و در جبهه هایی دیگر جنگید. آنها خودشان را تابع محض ولی فقیه می دانستند و مطیع اوامر او. آنها حاضر بودند به عنوان لشگر پیاده نظام ولایت، در هر جایی که صلاح دانسته می شود و یا خودشان تشخیص می دهند که وظیفه دارند، دخالت کنند، وارد عمل بشوند و به برخورد با مخالفان بپردازند.

مسعود ده نمکی یکی از این آدم هاست. کسی که اسم و عکسش در این سالها خیلی درمطبوعات منتشر شده و به عنوان یک "پدیده" برای خودش نامی به هم زده است.

وقتی جنگ تمام شد و جبهه تعطیل شد، مسعود ده نمکی جبهه را تعطیل نکرد و همراه خودش به تهران آورد، او در دفتر و محل کارش هم کماکان سنگرگونی های شنی را برقرار کرده بود و جوانتر هایی هم که هرگز جبهه را به چشم ندیده بودند، دور خودش جمع کرده بود. او از اعضای گروهی است که به انصار حزب الله معروف بودند و ردپای آنها دربسیاری از برخوردهای خشونت آمیز دهه هفتاد در ایران دیده شده. مسعود ده نمکی در عین حال درس خوانده دانشگاه آزاد هم هست و آنجا علوم سیاسی خوانده است.

مسعود ده نمکی در نمایی از فیلم ده نمکی ها ساخته پگاه آهنگرانی

مسعود ده نمکی در نمایی از فیلم ده نمکی ها

او در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی به همراه همفکرانش نشریات هفتگی مثل صبح، جبهه و شلمچه را منتشر کرد و در این نشریات به دفاع از عملکرد انصار حزب الله و افشاگری و نقد و برخورد با مخالفان دیدگاه مورد علاقه اش پرداخت.

اما با قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد در ایران، دوستا ن و همفکران او وارد دوره جدیدی از فعالیت شان شدند. مسعود ده نمکی پا به عرصه دیگری گذاشت و ناگهان در نقش نویسنده و کارگردان وارد سینمای حرفه ای ایران شد. او سوپر استارهای فیلم های بفروش سینمای ایران را دور هم جمع کرد و ماحصل شد سری فیلم پرفروش اخراجی ها؛ کلی حرف هم درباره این فیلم ها، نحوه تامین مخارجش ودر آمد فیلم ها نیز به وجود آمد.

درباره فیلم

در فیلم د ه نمکی ها، پگاه آهنگرانی، مستند ساز و بازیگر، از نگاه خودش به عنوان یک اهل سینما تلاش کرده تا حد امکان تصویری از پدیده ای به عنوان ده نمکی و ده نمکی ها بدهد. فیلم نگاهی دارد به حضور مسعود ده نمکی در عرصه فیلمسازی ایران.

ویژگی فیلم

پگاه آهنگرانی کارگردان فیلم ده نمکی ها

پگاه آهنگرانی

از جمله ویژگی های فیلم "ده نمکی ها" ساخته پگاه آهنگرانی، مستند ساز، جسارت احترام برانگیز فیلمساز در نزدیک شدن به یک شخصیت جنجالی است که حرف و حدیث های بسیاری درباره او و فعالیت هایش وجود دارد، هرچند که این تلاش در حد مقدورات و امکانات فیلمساز انجام پذیرفته است. همچنین تلاش فیلمساز برای بی طرف ماندن را می توان از ویژگی های دیگر این فیلم به شمار آورد.

درباره کارگردان

پگاه آهنگرانی متولد ۱۳۶۳ در ایران است. او را به ویژه در ایران به عنوان یک بازیگر سینما می شناسند. اولین بار، بازی او در فیلم سینمایی "دختری با کفشهای کتانی" (۱۳۷۷) بود که توجه مردم و منتقدین را به ظهور یک استعداد جوان جلب کرد. او با ساخت فیلم مستند "تماشاخانه" فیلمسازی مستند را شروع کرد. از او فیلم "محاکات "(۱۳۸۷) درباره زندگی و مرگ "غزاله علیزاده" نویسنده فقید ایرانی پیش از این در آپارات پخش شده است.

مروری بر فیلم های هفته گذشته

درباره فیلم "خانم راننده تاکسی"

فیلم "خانم راننده تاکسی" ساخته "داوود فروغی" داستان زندگی سارا است.

"سارا" در جامعه و بازار مردانه مسافر کشی در تهران راننده تاکسی است. این فیلم سعی دارد تلاشهای سارا در کسب و کار و امرار معاش، در این محیط را به تصویر بکشد. تلاشهایی که با اوج و فرودهایی همراه است.

درباره فیلم "آن مرد موتور دارد"

فیلم دوم این هفته آپارات درباره مسافرکشی با موتورسیکلت است، یک پدیده نسبتا تازه و در حال گسترش در ایران.

فیلم "آن مرد موتور دارد" یا "داستان دگردیسی موتورسیکلت به تاکسی در تهران"، به این موضوع می پردازد. کارگردان در این فیلم کوشیده تا با نگاهی به این شرایط، تصویری از یک وضعیت انسانی را با رگه‌هایی از طنز عریان اجتماعی ارائه بدهد. در این فیلم کارگردان با "عباس" یکی از مسافرکش های موتور سوار همراه می شود تا ما را با زندگی او و این حرفه آشنا کند.

نظرات بییندگان در مورد فیلم های "خانم راننده تاکسی" و "آن مرد موتور دارد"

سینا

فیلم اول (خانم راننده تاکسی): زیاد دلچسب نبود. اکثرا صحبت ها و رفتارها تصنعی بود. طوری که اون چند قسمت کوچیکی که طبیعی جلوه می کرد هم زیر سایه خودش گم کرده بود. اگر فیلمساز قرار بود حرفی هم بزنه، اون حرف گفته نشد و خب بالطبع شنیده هم نشد.

درباره فیلم آن مرد موتور دارد این فیلم خیلی دوست داشتنی بود. از همون شروعش که عباس خودش رو برای کار در جاهای مختلف معرفی می کرد (و ما هم مثل نفر سوم می شنیدیم و در واقع معرفی شخصیت به این شکل انجام می شد، این فیلمنشون داد که ارزش دیدن رو داره.

توماج رومیانی از ایران

درمورد فیلم خانم راننده تاکسی با توجه به انتخاب موضوع کلیشه ای که مدتی است باب شده جذابیتی دیده نشد صداگذاری بسیار بد فیلم از جمله شنیدن صدای ماشینها گوش بیننده را آزار می داد تنها حسی که از فیلم می شود بدست آورد این بود که بیننده در اکثر موارد یک دروبین مخفی را مشاهده می کند و نه یک مستند، در مورد فیلم دوم باید یعنی آن مرد موتور دارد، فوق العاده بود شروع فیلم بسیار خلاقانه به نظر می رسید و صدا گذاری فیلم بسیار خو ب انجام شده بود.

محسن داوودی

وقتی عوامل تاثیر گذار یه موضوع - یا مشکل - با هم همخوانی و هم آهنگی نداشته باشه، این می شود که گوشه ای از آن را در فیلم اول، خانم راننده تاکسی، دیدیم. آنجا که پلیس - بحای ایجاد امنیت در جامعه - مخصوصا امنیت برای خانمها - خودش می شود عامل ایجاد و دامن زدن به نا امنی - مخصوصا برای خانمهای تنها.

مهرنوش

نمایی از فیلم خانم راننده تاکسی ساخته داوود فروغی

نمایی از فیلم خانم راننده تاکسی ساخته داوود فروغی

چرخ زندگی بازیهای بسیاری داره، ایران و خارج هم نداره، همه چیز میتونه در یک لحظه زیر و زبَر بشه، اما مسئله اینه که آیا وقتی کسی به هردلیلی زمین می خوره، بقیه هم باید لگد مالش کنند؟ درخواست صیغه شدن بدهند؟ نگاههای ناجور کنند؟ چوب لای چرخش بذارند؟ موتورش را که تنها ممر درآمدشه، به بهانه های مختلف توقیف کنند؟ بدزدند؟

وقتی نیروی انتظامی مملکتی که قراره حافظ جون و ناموس مردم باشه، شماره تلفن ردو بدل می کنه و به درد دل پیک موتورسوار بی اعتناس، ازبقیه چه انتظاری میشه داشت؟ مصائب و دردهای اجتماعی، جدا از مسائل سیاسی و اقتصادی نیست، همه همچون حلقه های زنجیر درهم تنیده، بهم متصل هستند.

مجتبا خدارحمی

فیلم ها هر دو حرفه ای، عمیق، تاثیر گذار و در یک کلام عالی بود . دوست دارم آپارات بیشتر اینجور مستندهای اجتماعی رو پخش کنه.

امیر

این فیلم مشکل خیلی از ایرانیها رو نشون داره که برای فرار از فقر و بیکاری مجبور به مسافرکشی میشن.

امیر حسین

نمایی از فیلم آن مرد موتور دارد ساخته شهریار صیامی

نمایی از فیلم آن مرد موتور دارد ساخته شهریار صیامی

این فیلم ها واقعا به درد های مردم ایران. وضعیت بد داخل ایران اشاره داشت و واقعیات زندگی در ایران را به نمایش در آورد.

فاطمه

از دیدن دو فیلم خانم راننده تاکسی و آن مرد با موتور می آید. بسیارمتاثر شدم. این ذره کوچکی از مشکلات مردم شریفی است که می خواهند از راه صحیح امرار معاش کنند. به نظر من فیلم بسیار گویا بود و تاثیرگذار.

زرین کلاه

مستند های زیبایی بود و فیلم ها حقایق ناگفته ای درباره طبقه کارگری و مشکلات آنان و کلاً وضعیت نابهنجار کار و بیکاری در ایران را بیان می کرد.

علیرضا

به نظرم مهم ترین عاملی که این فیلم ها را زیبا کرده بود عنصر صداقت بود و در این فضای پردروغ و تبلیغاتی رسانه ای این صداقت چه طعم دلنشینی داشت.

هاله

در مورد این دو مستند، به نظر من آن مرد موتور دارد خیلی خوش ساخت تر و باور پذیر تر از خانم راننده تاکسی بود. نمیدونم چرا اما اونجور که باید با ماجرای خانم راننده تاکسی کنار نیومدم.

فاطیما

دو فیلم خانم راننده تاکسی و آن مرد موتور دارد را دیدم.بسیارمتاثر شدم.این ذره کوچکی از مشکلات مردم شریفی است که می خواهند از راه صحیح امرار معاش کنند. به نظر من فیلم بسیار گویا بود و تاثیرگذار. البته من یک بیننده عادی هستم و نه یک منتقد سینمایی.

احمد

از پخش فیلم های این هفته تشکر می کنم . ولی احساس می کنم آپارات از موضوعات سیاسی یه کمی دوری میکنه.البته طرح مسائل اجتماعی هم قطعا ضروریه.

محمد رضا

فیلم خانم راننده نشون می داد که ماها چه قدر در حق کسی که داره زحمت می کشه و کاری رو می کنه که در عرف نیست بد می شیم و خباثت می ورزیم.

مینا

به نظرم فیلم خانم راننده تاکسی قشنگ بود.

صدف

عباس ها بسیارند و غمناک. بسیار بر ایران و ایرانی‌ گریستم از این نامردمی های دولت من.

داریوش

فیلم آن مرد موتور دارد خیلی زیبا بود، اما وقتی مجری محترم در آخر برنامه از کارگردان برنامه در مورد وضیعت عباس پرسید، پاسخ داد که یکسالی ازش خبر ندارد که این پاسخ بر تلخی تمامی برنامه سایه افکند.

فیلم خانم راننده تاکسی مستند تلخی بود، اما زیبا.

اما آنجا که سارا در مورد ازدواج می گفت دوست ندارد ازدواج کند، و اگر هم بخواهد ازدواج کند، مایل است که با یک مرد پولدار ازدواج کند که بر همه تلخی های داستان زندگی سارا سنگینی می کرد.

دنا

فوق‌العاده بود،واقعا فکر می‌کنید عباس و عباس ها تو این وضعیت بتونند دوام بیارند؟ من که فکر نمی کنم.

نیلوفر

فیلم آن مرد موتور دارد تکراری بود ولی هر دو فیلم خیلی متاثرکننده است.

مصطفی

واقعیت انکار ناپذیر حال حاضر جامعه ما تحمیل شغل مسافر کشی است!!!

سینا مصطفی زاده

خوب بود اما ماجرای خانم مسافرکش جالبتر بود.

علیرضا

فیلم های بسیار زیبایی بود اما به نظر من مهم ترین عاملی که این فیلم ها را زیبا کرده بود عنصر صداقت بود و در این فضای پر دروغ و تبلیغاتی رسانه ای این صداقت چه طعم دلنشینی داشت.

امیر

این فیلم گوشه ای از مشکلات ناشی از بیکاری که برای خیلی ها در ایران وجود داره رو نشون داد به خصوص مشکلاتی که برای خانمها وجود داره.

الهه

هم فیلم خانم راننده تاکسی و هم فیلم مسافرکش ها وافعیت های تلخ جامعه امروزماست که فاصله بین زن و مردیکی را بی پناه و مستاصل می کند و عدم تامین مالی خانواده یکی دیگر را.

اناشه سیمونیان

هر دوی فیلم جالب و تلخ بودن ولی تلخی فیلم آن مرد موتور دارد رو کمتر متوجش می شدی شوخی ها و حرفایی که بین عباس و دیگران ردوبدل می شد باعث این شده بود که ارتباط بهتری با عباس پیدا کنی ولی تو فیلم خانم راننده تاکسی بیشتر حس ترحم و دلسوزی به بیینده الهام داده می شد تا ارتباط با راننده و درک وضعیتش.

ثابتی

تلخی و سیاهی مسافر کش ها واقعا برای من زیاد بود. راستش من پنجشنبه ها عصر رو به امید دیدن آپارات می گذرونم اما با دیدن این فیلم کمی توی ذوقم خورد. ما این سیاهی ها رو هر روز به نحوی درک می کنیم اما دیدن اون یک جا و در شرایطی که شاید آپارات رو بعنوان قلقلک دهنده نرم بپذیری برای من زیاد بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۲:۰۰

۲۲:۳۰

۱۶:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۰۶:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۰۸:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۰۰

۰۱:۳۰

۱۹:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۱:۳۰

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.