شمقدری: خانه سینما غیرقانونی و پرداخت بودجه به آن غیرمجاز است

حق نشر عکس isna
Image caption آقای شمقدری معتقد است که تغییراتی که هیئت مدیره خانه سینما در اساسنامه اش داده است، قانونی نیست

جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد پرداخت هر گونه بودجه نهادهای دولتی به خانه سینما را به دلیل "غیرقانونی" بودن آن "غیرمجاز و قابل پی گیری" از سوی سازمان بازرسی کل کشور خواند.

سخنان آقای شمقدری واکنش به دیداری است که هیئت مدیره خانه سینما و چند نماینده مجلس با هم داشته اند.

آقای شمقدری در گفت و گویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گفت: "شاید بهتر بود از همان ابتدا ما دلایل غیر قانونی بودن فعالیت خانه سینما را بیان می كردیم و اگر ما این كار را می كردیم شاید چنین جلساتی برگزار نمی شد."

او افزود: "تخصیص بودجه به نهادی همچون خانه سینما نیازمند ساماندهی این صنف سینمایی به لحاظ قانونی است. پایبندی به قوانین یك اصل است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به درستی به مبانی قانونی پایبند هستند."

در چند ماه اخیر اختلاف میان خانه سینما که شورای صنفی سینماگران ایران محسوب می شود با معاونت سینمایی وزارت ارشاد بالا گرفت تا جایی که جواد شمقدری این نهاد صنفی را "غیرقانونی" خواند و بودجه آن را قطع کرد.

در پی قطع بودجه خانه سینما، اعضای هیئت مدیره این نهاد در نشستی که با بعضی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ایران داشتند، خواهان برطرف شدن مشکلات مالی خانه سینما شدند.

آقای شمقدری معتقد است که تغییراتی که هیئت مدیره خانه سینما در اساسنامه اش داده است، قانونی نیست و این نهاد را تبدیل به یک "تشکل سیاسی" کرده است.

به گفته آقای شمقدری خانه سینما یکی از موسسات زیر نظر وزارت ارشاد است و باید اساسنامه و مجوز فعالیت را از این وزارتخانه بگیرد.

آقای شمقدری گفت: "هیئت مدیره خانه سینما در قدم نخست باید تلاش كند تا اشكالات قانونی این نهاد سینمایی را رفع كند و معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز آمادگی دارد تا در راه حل مشكلات قانونی خانه سینما، هیئت مدیره این نهاد سینمایی را یاری كند."

به اعتقاد اعضای هیئت مدیره خانه سینما، سیاست های وزارت ارشاد در دولت دهم از جمله تشکیل شورای عالی سینما به ریاست محمود احمدی نژاد، سعی در محدود کردن استقلال سینمای ایران و دولتی شدن آن داشته است.