انتقاد هنرمندان از وضعیت تئاتر کودک و نوجوان در ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption بهزاد فراهانی، رییس هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر: در شرایط فعلی مدیریت هنری نداریم

در مراسم سالانه انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر، هنرمندان به انتقاد از وضعیت موجود تئاتر کودک و نوجوان پرداختند.

در این برنامه که روز سه شنبه ۱۳ اردیبهشت در تالار بتهوون خانه هنرمندان ایران برگزار شد، مصطفی رحماندوست دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان از "احتمال دو سالانه شدن این جشنواره" خبر داد.

آقای رحماندوست گفت: "این جشنواره تازه در سطح بین المللی معرفی شده بود. حالا هم نمی‌دانم باید این درخواست‌هایی را که از کشورهای خارجی به دبیرخانه رسیده، به کجا بفرستم."

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مهرماه سال گذشته هفدهمین دوره برگزاری خود را پشت سر گذاشته بود.

کیانیان: وضعیت تئاتر کودک و نوجوان جشن گرفتن ندارد

داوود کیانیان، نویسنده و کارگردان تئاتر در این مراسم وضعیت تئاتر کودک و نوجوان را قابل جشن گرفتن ندانست.

آقای کیانیان با اشاره به اینکه سال ۷۴ آخرین نمایش خود را در حوزه تئاتر کودک و نوجوان اجرا کرده، به انتقاد از تولیدات تئاتر کانون پرداخت و گفت: " تنها مجله تئاتر کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری تعطیل شده است. مدت هاست مرکز تولید تئاتر کانون رئیسی ندارد. شورای تئاتری ندارد و ضعیف ترین نمایش‌ها در این سالن‌ها اجرا می‌شود."

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال های پیش از انقلاب ایران از جمله مراکز مهم تولید و اجرای تئاتر کودک بود و بسیاری از هنرمندان امروز تئاتر، کار خود را در این مرکز آغاز کردند.

داوود کیانیان با انتقاد از خبر احتمال دو سالانه شدن جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گفت: "همه ما بی حس و حالیم. جشنواره دو سالانه شده است اما به راحتی از کنارش می‌گذریم. مثل گرانی تدریجی بنزین، به همه به این اتفاقات عادت کرده‌ایم. اگر امروز دو سالانه شدنش را بپذیریم، سال دیگر باید با تعطیلی‌اش موافقت کنیم."

در همین حال، شهرام کرمی، مدیر دفتر تئاتر کودک و نوجوان اظهار در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار امیدواری کرده است که چنین اتفاقی نیفتد و جشنواره دوسالانه نشود.

آقای کرمی قطعی شدن این موضوع را منوط به جلسه‌ای دانسته که "قرار است میان مدیر اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت هنری برگزار شود."

کارشناسان تئاتر کودک بر این باورند که تئاتر کودک و نوجوان در سال های اخیر، رونق گذشته خود را از دست داده است.

منتقدان می گویند که با شدت گرفتن نظارت دولتی در عرصه فرهنگ و هنر، تئاتر کودک و نوجوان نیز در کنار تئاتر بزرگسالان، تئاتر عروسکی، آیینی و خیابانی دچار محدودیت بیشتری شده است.

سالن های نمایشی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، حوزه هنری، تالار هنر و شهرداری تهران تقریبا تنها محل اجرای نمایش های کودک و نوجوان در تهران به شمار می روند و منتقدان، کمبود سالن برای تئاتر کودک و نوجوان را بخشی از مشکلات موجود در این حوزه می دانند.

بهزاد فراهانی: برای ما چه کرده اید؟

در مراسم سالانه انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر، بهزاد فراهانی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و رییس هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر، خطاب به مسئولان هنری گفت: "از روزی که آمده‌اید برای ما چه کرده‌اید؟"

بهزاد فراهانی با اظهار تاسف از وضعیت تئاتر کودک و نوجوان، گفت: "متاسفانه در شرایط فعلی مدیریت هنری نداریم. شرایطی برای ما به وجود آورده‌اند که گویی ما را نمی‌خواهند، زیرا مسئولان بازدارندگان هستند نه یاری کنندگان، اما ما نباید به راحتی به این وضعیت تن بدهیم."

آقای فرهانی از مدیران هنری انتقاد کرد و گفت که "بازدارندگی" به حدی شده است که "تعداد ممیزان از دو سه نفر به ۱۲ -۱۳ نفر رسیده است."

"در یک سال گذشته جلوی اجرای چندین نمایش گرفته شده است. چرا با ما که ۵۱ سال است روی صحنه ایستاده‌ایم چنین می‌کنند؟ چرا هرکه به عنوان مدیر هنری می‌آید اول علیه ما بیرق برمی‌دارد. شاید به این دلیل است که اتحاد ما سست و کمرنگ است."

در این برنامه روشنک کریمی، عضو هیات مدیره انجمن تئاتر کودک و نوجوان، بیانیه انتقادی انجمن را قرائت کرد.

در پایان مراسم بهرام شاه محمدلو و هوشنگ مرادی کرمانی نشان ویژه خانه تئاتر را به رضا بابک، بازیگر و کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون، اهدا کردند.

مطالب مرتبط