برنامه تفریحی تاجیکی، 6 مه

درود!

خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی.

مطالب برنامه این هفته ما:

رفیع بهروزیان، موسیقی‌نگار، آوازخوان و سینماگر، سی دی های جدیدی از موسیقی سنتی افغانی را برایمان معرفی می‌کند؛

نخست نمایش “کورش کبیر” در تئاتر استاد لاهوتی؛

صدیق برمک، فیلمساز افغان، در صدد تهیه فیلم جدید است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

“موسیقی پیام صلح و زندگی آسایشته است”

در افغانستان سی دی های جدیدی که در آن موسیقی سنتی مردمان شمال آن کشور گردآوری شده‌اند، منتشر شده است.

رفیع بهروزیان که یکی از مسئولان پخش این سی دی هاست می‌گوید تا مدتی که مشغول جمع‌آوری موسیقیها در نواحی مختلف در شمال افغانستان بود، از بابت این که مردم این کشور این قدر موسیقی و فرهنگ غنی دارند، کمتر اطلاع داشت.

اما بعد از انجام تحقیقات در این زمینه، وی به ادامه‌جمع‌آوری موسیقیهای سنتی در مناطق دیگر این کشور علاقه‌مند شده است. وی همچنین می‌خواهد در باره موسیقی مردمی در تاجیکستان هم بیشتر بداند.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای بهروزیان گفت: “من خیلی دوست داشتم بدانم که در این طرف مرز هم موسیقی مردمی چه گونه است؟ موسیقی بخشی از فرهنگ است که زبان ندارد و مرز و بوم هم ندارد و همه مردمان جهان می‌توانند، با موسیقی با هم صحبت بکنند.”

او می‌گوید که طرح آموزش و ثبت موسیقی سنتی مردمان شمال افغانستان را شبکه آقاخان سرمایه‌گذاری کرده و وحید قاسمی، آوازخوان سابقدار افغانستان، مسئولیت اصلی این برنامه را به عهده داشته است.

آقای بهروزیان می‌گوید که در بیش از ده آلبوم موسیقی مردمی ولایات بدخشان و تخار را جمع‌آوری کرده و به این وسیله با بسیاری از هنرمندان مردمی که در زندگی اجتماعی مسئولیتهای دیگری دارند، آشنایی پیدا کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

به گفته وی، مردم افغان که در بیش از دو ده‌ ساله جنگ تحمیلی، آنها را از فرهنگ و هنر به دور پرتافته (دور کرده است) و بخش اعظم فرهنگ و هنر این مردم به نابودی رسیده، ولی با این وجود، مردم افغان توانسته‌اند تا حال بخشی از موسیقی و هنر آوازخوانی سنتی را حفظ کنند.

وی افزود که مردم افغان با وجود آن که اطلاع زیادی در جهان از کشمکشها و درگیریها در این کشور پخش می‌شود، در اصل مردم مهربان و فرهنگ‌دوستی هستند.

حق نشر عکس BBC World Service

رفیع بهروزیان تحصیلکرده دانشگاه هنر ایران در بخش آوازخوانی بوده و در کنار تحقیقات موسیقی که به گفته وی، بیشتر وقتش را به این فعالیت اختصاص می‌دهد، آوازخوانی نیز می‌کند.

آقای بهروزیان در صدد تهیه یک فیلم است و همچنین قرار است برای جمع‌آوری موسیقیهای سنتی مردمان مناطق جنوب و شرق افغانستان نیز تحقیقاتی انجام دهد.

“کورش کبیر در تاجیکستان”

در تئاتر- درام عبدالقاسم لاهوتی شهر دوشنبه نمایشنامه‌ای در باره کورش کبیر، پادشاه هخامنشی، روی صحنه آمد.

حق نشر عکس BBC World Service

بهادر میرعلی بیک، تهیه‌کننده این نمایشنامه، می‌گوید که آنها همگی حدود دو ماه این نمایشنامه را تمرین کرده‌اند.

وی می‌گوید که در صحنه هایی از نمایشنامه فعالیتهایی که کروش برای دولتداری و به هم آوردن و به یک کشور بزرگ تبدیل دادن ایران انجام داده است، نشان داده می‌شود.

حق نشر عکس BBC World Service

بهادر می‌گوید که این برای بار اول است که یک تیاتر تاجیکستان به تاریخ کروش و زمان دولتداری وی رو می‌آورد.

به گفته کارگردان، درام نویس نمایشنامه برات عبدالرحمان بوده و در آرایش موسیقی آن امیربیک موسی سهم گرفته، نقاشی دکور و طراحی لباسهای هنرمندان را نینا پ‌ناوا بر عهده داشته است.

حق نشر عکس BBC World Service

نمایشنامه جدید از تاریخ به قدرت رسیدن کورش کبیر و پادشاهی وی حکایت می‌کند.

دست‌اندرکاران نمایش نامه می‌گویند: "کورش با داشتن قدرت بزرگ دولتداری، مردی زمینی بود و عاشق دختر زیبایی بود."

حق نشر عکس BBC World Service

صحنه هایی از نمایشنامه در باره محبت کورش به طهمورث حکایت می‌کنند و همچنین در آن کشمکشها در دربار و دعواها میان برادران و خواهران برای رسیدن به قدرت منعکس شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

در این نمایشنامه نقش قهرمانان اصلی، یعنی کورش کبیر را، عبدالکریم مشرب و نقش تامیریس را سارای سبزعلی اجرا می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

نقشهای قهرمانان دیگر نمایشنامه را شیرعلی عبدالقیس، دلبر عمر، ثانیه نوروزی، ثورالنسا سبزعلی یوا و فیروز عمر ‌بازی کرده‌اند.

این نمایشنامه روز هفتم مه پیشکش تماشاچیان شهر دوشنبه ‌شد.

فیلم جدید صدیق برمک

این هفته در مهمانی برنامه تفریحی تاجیکی صدّیق برمک، کارگردان سرشناس افغانستان، تهیه‌کننده فیلمهای “اسامه” و "جنگ تریاک" بود.

حق نشر عکس BBC World Service

صدیق برمک، یکی از مهمانان هفته سینمای افغانستان در تاجیکستان بود و در این تدبیر فرهنگی دو فیلم این کارگردان نمایش یافت.

آقای برمک می‌گوید که تماشاچیان اصلی نمایش فیلمهای افغانی دانشجویان و شاگردان مکاتب بودند که علاقه‌مند دانستن تاریخ و زندگی اجتماعی امروزی مردم افغان بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

در هفته نمایش فیلمهای افغانی فیلمهای “اسامه” و “جنگ تریاک” آقای برمک پیشکش تماشاچیان شدند.

آقای برمک می‌گوید که وی مشغول تهیه فیلم جدیدیست که از داستان عاشقانه یک کودک دوازده‌ساله که هنوز در بستر جنگ، در زمان بسیار بحرانی که هنوز تسلط طالبان بر افغانستان بود، حکایت می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

به گفته وی، فعلاً نام این سریال “کسوف” است و ممکن است در آینده تبدیل شود. در این فیلم موضوع عاشقانه‌ای منعکس شده که قبلاً در فیلمهای عشقی نبوده و آقای برمک می‌گوید که امید دارد فیلم جدیدش دل تماشاچیان را تکان دهد.

صدیق برمک گفت که در این فیلم نیز برخی از کارمندان سینمای تاجیکستان با وی همکاری می‌کنند. از جمله، به تیم تهیه‌کنندگان این فیلم جدید گیورگی دزاله‌یف، فیلمبردار سرشناس تاجیک و بختیار قهاراف، هنرپیشه، شامل شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای برمک می‌گوید که بعد از تهیه فیلم جدیدش و با فراهم شدن شرایط مناسب در تاجیکستان نیز فیلمی را از زندگی اجتماعی مردم تهیه خواهد کرد.

آقای برمک می‌گوید که مارینا گلبهاری، هنرپیشه باصلیقه افغانستان که در فیلم “اساما” نقش اصلی را آفریده بود، حالا قرار است در دانشگاه ویژه‌ای در بخش سینماگری تحصیل کند.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای برمک می‌گوید که مارینا همچنین در فیلم "تمثیل غیرت"، ساخته نیلوفر پذیرا، کارگردان افغان مقیم کانادا، نقش اصلی را با مهارت خاصی اجرا کرده است.

صدیق برمک بعد از تاجیکستان برای شرکت در نمایش فیلمهای خود به هلند سفر کرد.

دوستان عزیز شادیم که به صحفه تفریحی تاجیکی سر زدید. تا برنامه‌های بعدی، پدروووود

مطالب مرتبط