فیلم‌های پناهی و رسول‌اف در جشنواره کن به روی پرده می‌روند

حق نشر عکس .
Image caption جعفر پناهی و محمد رسو‌ل‌اف از فیلمسازی محروم شده اند

فیلم‌هایی از جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، دو فیلمساز ایرانی، در دوره امسال جشنواره سینمایی کن که از روز ۱۱ مه آغاز می‌شود، حضور دارند.

دفتر جشنواره بین‌المللی کن روز شنبه (هشتم مه) اعلام کرد که فیلم‌های "این فیلم نیست" ساخته مشترک جعفر پناهی و مجتبی میرتهماسب و فیلم "به امید دیدار" به کارگردانی محمد رسول‌اف در شصت و چهارمین دوره جشنواره کن پذیرفته شده‌اند.

جعفر پناهی و محمد رسو‌ل‌اف که پس از انتخابات ۱۳۸۸ در ایران بازداشت شدند، از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از هرگونه فعالیت هنری محکوم شده‌اند.

در شرایطی که تنها یک هفته به آغاز جشنواره کن باقی مانده، محافل فرهنگی و رسانه‌های جمعی فرانسه اقدام جشنواره کن را گامی استثنائی و برای حمایت از سینماگران ایرانی تعبیر کرده‌اند.

فیلم نیمه مستند "این فیلم نیست" روایت یک روز از زندگی جعفر پناهی است. این کارگردان در "چهارشنبه سوری" سال ۱۳۸۹ در چهاردیواری منزل خود تصمیم به ساختن فیلم می‌گیرد.

کارگردان می‌داند که طبق حکم دادگاه از ساختن فیلم منع شده است، اما او مجاز به ادامه زندگی است. اما از طرف دیگر او می‌داند که بدون ساختن فیلم قادر به ادامه زندگی نخواهد بود، پس در منزل خود به ساختن فیلم می‌پردازد.

جعفر پناهی طبق حکم دادگاه به شش سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از ساختن فیلم و سفر به خارج محکوم شده است و اینک در انتظار تشکیل دادگاه تجدیدنظر به سر می‌برد. گفته می‌شود که در حال حاضر این سینماگر عملا در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

ساخته مشترک پناهی و میرتهماسب قرار است روز ۲۰ مه در جشنواره کن به نمایش در آید.

جعفر پناهی از هنرمندانی بود که در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ آشکارا پشتیبانی خود را از "جنبش سبز" نشان داد.

حق نشر عکس AFP
Image caption جشنواره کن امسال، در نخستین روز مراسم، جایزه "کالسکه طلایی" خود را به جعفر پناهی اهدا می‌کند

جشنواره کن امسال، در نخستین روز مراسم، جایزه "کالسکه طلایی" خود را به جعفر پناهی اهدا می‌کند. این اولین باری است که یک سینماگر ایرانی موفق به دریافت این جایزه می‌شود.

جایزه کالسکه طلایی، هر ساله از سوی جشنواره کن به سینماگری اهدا می‌شود که از خود شایستگی و شهامت انسانی نشان داده باشد. پیش از این کلینت‌ ایستوود، جیم جارموش و نانی مورتی جایزه "کالسکه طلایی" را از جشنواره کن دریافت کرده‌اند.

جعفر پناهی در سال ۱۹۹۵ برای کارگردانی فیلم "بادکنک سفید" جایزه دوربین طلایی جشنواره سینمایی کن را دریافت کرد. فیلم "دایره"ِ او در سال ۲۰۰۰ جایزه شیرطلایی جشنواره فیلم ونیز را به دست آورد.

پناهی در سال ۲۰۰۶ با فیلم "آفساید" جایزه خرس نقره‌ای جشنواره سینمایی برلین را از آن خود کرد. درشصت و یکمین دوره از جشنواره فیلم برلین که از ۱۰ تا ۲۰ فوریه ۲۰۱۰ برگزار شد، جعفر پناهی عضو افتخاری و غایب هیئت داوران بود و تمام آثار او در بخش‌های مختلف جشنواره به نمایش درآمد. کانال "غیررسمی"

به گفته دفتر جشنواره سینمایی کن فیلم سینمایی "به امید دیدار" به کارگردانی محمد رسول‌اف در بخش "نوعی نگاه" این جشنواره به نمایش در می‌آید.

آقای رسول‌اف نیز در ۲۷ آذر ۱۳۸۹ به حکم دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

در اسفند ۱۳۸۸ و در زمان دستگیری به همراه جعفر پناهی، آقای رسول‌اف سرگرم ساختن فیلمی بود که برای آن مجوز تولید دریافت کرده بود.

گفته می‌شود که آقای رسول‌اف در فیلمنامه‌ای که برای آن پروانه ساخت صادر شده، تغییراتی داده است که نمی‌تواند با موافقت مقامات "معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" همراه باشد. برای این فیلم پس از تولید از جانب وزارت ارشاد "پروانه نمایش" صادر نشده است.

فیلم‌های جعفر پناهی و محمد رسول‌اف از کانال‌های "غیررسمی" به جشنواره کن رسیده است.

مطالب مرتبط