برگزاری نمایشگاه سازهای محمدرضا شجریان در تهران

حق نشر عکس isna
Image caption محمدرضا شجریان دلیل ساخت و ابداع سازهای جدید را نیاز به صداهای جدید و کمبود برخی صداها دانسته است

نمایشگاهی از سنتورها و سازهای ابداعی ساخته محمدرضا شجریان، خواننده ایرانی روز ۱۸ اردیبهشت ماه در تالار بهار خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کرد.

۱۴ ساز ابداعی و ۱۰ سنتور در اندازه های مختلف برای نخستین بار در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار می گیرند.

نمایشگاه سازهای ابداعی محمدرضا شجریان که به همت موسسه فرهنگی – هنری دل آواز و با همکاری خانه موسیقی ایران برگزار شده است، تا روز ۲۳ اردیبهشت در خانه هنرمندان ایران ادامه دارد.

سازهایی چون تندر، کرشمه، ساغر، صراحی ارغنون و باربد از جمله سازهایی است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، محمدرضا شجریان خود در خصوص این که چگونه این سازها می توانند جای خود را در موسیقی ایرانی باز کنند گفت: ": برای معرفی یک ساز سالها زمان لازم است و این سازندگان ساز نیستند که آن را معرفی می‌کنند، بلکه یک نوازنده باید به معرفی ساز بپردازد. نوازندگان باید در برنامه‌های گروه نوازی و تک نوازی خود سازها را معرفی کنند و قابلیت‌های آن را نشان دهند و بی شک این کار ده‌ها سال به طول می ‌انجامد."

بسیاری از این سازها پیشتر در کنسرت های اخیر محمدرضا شجریان در داخل و خارج از ایران توسط نوازندگان گروه شهناز به کار گرفته شده اند.

محمدرضا شجریان در این باره گفت: "در کنسرت‌هایی که داریم لابه‌لای سازهای سنتی از این ساز‌های ابداعی نیز استفاده می‌کنیم ،چون باید آنها را در کنار سازهای سنتی قرار دهیم تا به مرور جایگاه خود را در میان مخاطبانشان پیدا کنند. من نمی‌توانم از همان لحظه نخست این ساز‌ها را به صحنه بیاورم. این کار درستی نیست."

حق نشر عکس isna
Image caption هوشنگ کامکار، آهنگساز، در حال دیدن یکی از سازهای ابداعی محمدرضا شجریان

آقای شجریان دلیل ساخت و ابداع سازهای جدید را نیاز به صداهای جدید و کمبود برخی صداها دانسته است و معتقد است که این سازها می توانند در کنار سازهای سنتی بر زیبایی موسیقی ایرانی بیفزایند.

در سال های اخیر در بسیاری از سازهای ایرانی برای صدادهی بهتر، افزایش وسعت دامنه صدا و بهتر کوک شدن تغییراتی ایجاد شده است.

در دهه های اخیر با تغییراتی در سازهای سنتی، سازهایی چون تارباس، کمانچه آلتو و سنتور سوپرانو ساخته شده که جای خود را تا حدودی در گروه های موسیقی ایرانی باز کرده است.

همچنین سازهایی چون بربت (ساخته ابراهیم قنبری مهر)، سلانه و شورانگیز (ساخته شده زیر نظر حسین علیزاده) و تنبک با قابلیت کوک شدن (ساخته حسین عمومی) در سال های اخیر ساخته شده است و با آنکه تعدادی از آنها را فقط عده معدودی از نوازندگان استفاده می کنند و مقبولیت عمومی نیافته، اما نشان از آن دارد که نیاز به سازهایی با جنس صدای متفاوت و جایگزینی برای سازهای غربی همواره در میان آهنگسازان و نوازندگان حس می شود.

مطالب مرتبط