امسال هم کتابها از نمایشگاه کتاب جمع می شوند

حق نشر عکس isna
Image caption انتشار دست کم ۳۵ عنوان کتاب طی سه سال اخیر شرط حضور ناشران در نمایشگاه کتاب است

طی روزهای گذشته چند عنوان کتاب از سطح بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران جمع آوری شده است.

خبرگزاری مهر روز یکشنبه از جمع آوری مجموعه آثار علی اشرف درویشیان از نمایشگاه کتاب خبر داد.

بر اساس این گزارش ۱۵ عنوان از کتاب‌های علی اشرف درویشیان شامل مجموعه ۶ جلدی داستان های محبوب من، مجموعه ۴ جلدی سال‌های ابری، افسانه ها و مثل های کردی و مجموعه ۴ جلدی داستان های این نویسنده، توسط مسئولان کمیته نظارت و ارزشیابی در غرفه نشر چشمه توقیف و از نمایشگاه خارج شد.

همچنین رمان های دیگری از نشر چشمه با عناوین نگران نباش نوشته مهسا محب علی، بطالت نوشته احسان نوروزی و شمایل تاریک کاخ ها نوشته حسین سناپور توسط مسئولان کمیته نظارت و ارزشیابی از نمایشگاه جمع آوری شد.

دو عنوان از کتاب های انتشارات شیرازه نیز از جمله کتاب های جمع آوری شده از سطح نمایشگاه کتاب است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسئولان کمیته نظارت و ارزشیابی بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همچنین از عرضه کتاب های رامین جهانبگلو ممانعت کرده اند.

امنیت ملی و تمامیت ارضی

در همین حال، مجید حمیدزاده، مدیر کمیته نظارت و ارزشیابی بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران، دلیل جمع آوری بخش عمده ای از کتاب های جمع شده را "عدم رعایت ضوابط نمایشگاه درخصوص دو موضوع تمامیت ارضی و امنیت ملی" اعلام کرد و گفت: "هر کتاب و اثری که به این حوزه ها لطمه وارد کند از نمایشگاه جمع آوری خواهد شد."

به گفته او تاریخ کتاب هایی که در این دوره از نمایشگاه جمع آوری شده است به پیش از سال ۸۵ (سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد) بازمی گردد که با توجه به آیین نامه نمایشگاه اجازه ارائه در نمایشگاه کتاب تهران نداشته است.

مدیر کمیته نظارت و ارزشیابی بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران همچنین گفت: "آثار مربوط به سلفی گری و وهابیت هم از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جمع آوری شد."

این در حالی است که بسیاری از آثار جمع آوری شده از سطح نمایشگاه، در سال های پس از ۱۳۸۵ منتشر شده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت ارشاد ایران انتشار دست کم ۳۵ عنوان کتاب طی سه سال اخیر را شرط حضور ناشران در نمایشگاه کتاب اعلام کرده است که این سبب غیبت تعدادی از ناشران و کتاب ها شده است.

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رییس بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب تهران، روز شنبه ۱۷ اردیبهشت گفت: "اگر قرار بود تخلفات سال گذشته‌ ناشران مورد نظر قرار گیرد، در این دوره ۵۰ ناشر نمی‌بایست در نمایشگاه حضور داشته باشند؛ در حالی که این‌طور نیست."

به گفته ناشران و کارشناسان کتاب، جمع آوری کتاب های دارای مجوز در سال های اخیر به روالی عادی تبدیل شده است. سال گذشته، از فروش آثار نویسندگان و شاعرانی از جمله هوشنگ گلشیری، صادق هدایت، فروغ فرخزاد، محمود دولت آبادی و عباس معروفی جلوگیری شده بود.

همچنین آثار آیت الله حسینعلی منتظری و آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه و منتقد دولت، و محسن کدیور، پژوهشگر دینی و از منتقدان رهبر ایران، نیز از نمایشگاه کتاب تهران جمع آوری شده بود.

در بیست و چهارمین دوره نمایشگاه حدود ۴ هزار ناشر ایرانی و خارجی، ۴۰۰ هزار عنوان کتاب را در مساحتی به وسعت ۱۲۰ هزار مترمربع عرضه می‌کنند.

بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران با شعار راهبردی "ارتقاء معرفت دینی و بصیرت فرهنگی در سال جهاد اقتصادی" تا بیست و چهارم اردیبهشت در مصلای تهران ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط