جشنواره فیلم کن با فیلم وودی آلن آغاز می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption تصویر فی داناوی، بازیگر قدیمی آمریکایی در پوستر رسمی جشنواره

شصت و چهارمین دوره جشنواره سینمایی کن، روز چهارشنبه ۱۱ مه (برابر با ۲۱اردیبهشت) با فیلم کمدی رمانتیک نیمه شب در پاریس ساخته وودی آلن در کرانۀ مدیترانه‌ای کوت دآزور (ساحل لاجوردی) در جنوب فرانسه گشایش می یابد.

در فیلم وودی آلن که خارج از مسابقه به نمایش درمی آید، علاوه بر اوون ویلسن، ریچل مک آدامز، ماریون کوتیار و ادرین برودی، کارلا برونی، همسر نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه بازی می کند.

بعد از لندن و بارسلون، پاریس، سومین شهر اروپایی است که وودی آلن، آن را به عنوان لوکیشن اصلی فیلم هایش انتخاب کرده است. پیش از این، شهر نیویورک، لوکیشن اصلی بیشتر فیلم های وودی آلن بوده است.

به گفته تیری فرمو، مدیر جشنواره کن، نیمه شب در پاریس، نامه عاشقانه زیبای وودی آلن به پاریس است.

به گفته آقای فرمو، وودی آلن در چهل و یکمین ساخته سینمایی اش، نگاه عمیق تری به روابط ما با تاریخ، هنر، لذت و زندگی می اندازد. این فیلم همزمان با جشنواره کن، در روز یازدهم مه بر پرده سینماهای فرانسه خواهد آمد.

جویندگان نخل طلا

امسال ۴۹ فیلم بلند از ۳۳ کشور در بخش رسمی جشنواره کن ۶۴ حضور دارند که از میان آنها ۲۰ فیلم برای دریافت نخل طلا با هم رقابت دارند.

نمایش فیلم های تعدادی از مطرح ترین سینماگران امروز جهان در بخش مسابقه اصلی جشنواره، باعث شده که بسیاری، این دوره جشنواره کن را یکی از بهترین دوره های آن پیش بینی کنند.

امسال سینماگران صاحب نامی چون ترنس مالیک، آلن کاوالیه، پدرو آلمودوار، لارس فون تریه و برادران داردن برای دریافت جایزه نخل طلای کن با هم رقابت می‌کنند.

آلن کاوالیه با فیلم پدر روحانی، پدرو آلمودوار با فیلم پوستی که در آن زندگی می‌کنم (با بازی آنتونیو باندراس)، لارس فون تریه با فیلم ملانکولیا (با بازی شارلوت گینسبورگ)، نوری بیلگه جیلان با فیلم روزی روزگاری در آناتولی، برادران داردن با فیلم پسری با دوچرخه، جوزف سدار با فیلم پانوشت، برتراند بونلو با فیلم خانه بردبار، آکی کوریسماکی با فیلم (Le Havre) ، مای‌ون با فیلم پلیس، رادو میهایلنو، با فیلم منبع، نانی مورتی با فیلم ما یک پاپ داریم، پائولو سورنتینو با فیلم باید این جا باشد، نیکلاس ویندینگ رفن با فیلم (Drive)، میشل هازاناویسیوس با فیلم هنرمند (درباره زندگی جورج والنتین بازیگر سینمای صامت آمریکا) و ترنس مالیک با فیلم درخت زندگی (با شرکت برد پیت و شان پن) در جشنواره کن امسال شرکت دارند.

حق نشر عکس Cannes
Image caption شصت و چهارمین دوره جشنواره سینمایی کن روز ۲۲ مه با اهدای نخل طلا به بهترین فیلم، به کار خود پایان می دهد

ژاپن نیز با دو فیلم در بخش رسمی حضور دارد. هاراگیری: مرگ یک سامورایی، ساخته تاکشی میکه و Hanezu no Tsuki به کارگردانی نائومی کاواسی نماینده سینمای ژاپن در این بخش اند.

سینمای بریتانیا که سال گذشته با دو فیلم مایک لی و کن لوچ در بخش رسمی حضور چشمگیری داشت، امسال تنها با فیلم باید درمورد کوین صحبت کنیم ساخته لین رمزی با بازی تیلدا سوئینتن و جان سی. رایلی برای دریافت نخل طلا رقابت می کند. زیبای خفته ساخته جولیا لی از استرالیا و مایکل به کارگردانی مارکوس شلاینزر از اتریش که هر دو نخستین فیلم های سازندگان آنهاست، از فیلم های دیگر بخش رسمی کن به حساب می ایند.

نوعی نگاه

در بخش نوعی نگاه که بعد از بخش مسابقه اصلی (نخل طلا)، مهم ترین بخش جشنواره کن است، ۲۰ فیلم از فیلمسازان شاخص سینمای جهان به نمایش درمی آید.

فیلم های بخش نوعی نگاه، غالبا از نظر ایده، روایت و سبک زیبایی شناسانه، از جسارت و نوآوری بیشتری نسبت به فیلم های بخش رسمی کن برخوردارند.

فیلم بی‌قرار ساخته گاس ون سنت فیلمساز آمریکایی، افتتاح کننده بخش نوعی نگاه امسال است.

فیلم های (Arirang) ساخته کیم کی-دوک، بونزای از کریستیان ژیمونه، روزی که او برسد ساخته هونگ سانگ-سو، حالا کجا می‌رویم از نادین لبکی، برف‌های کلیمانجارو از روبر گودیگیان، تمرین وضعیت از پی‌یر شولر و دریای زرد ساخته نا هونگ-جین از جمله فیلم هایی است که در بخش نوعی نگاه به نمایش درمی آید.

سال گذشته، جایزه اصلی بهترین فیلم بخش نوعی نگاه، به فیلم کمدی هاهاها به کارگردانی هونگ سانگ-سو از کره جنوبی اعطا شد و جایزه هیئت داوران این بخش به فیلم پرویی اکتبر به کارگردانی دیگو وگا تعلق گرفت.

داوران جشنواره

حق نشر عکس AFP
Image caption هیئت داوران بخش مسابقه شصت و چهارمین دوره جشنواره فیلم کن

امسال رابرت دنیرو، بازیگر سرشناس آمریکایی، ریاست هیئت داوران بخش رسمی جشنواره کن را به عهده دارد.

در کنار او چهره های سرشناسی چون جود لاو، اوما ترمن، جانی تو (کارگردان هنگ کنگی)، نانسان شی (تهیه‌کننده چینی) و اولیویه آسایاس کارگردان فرانسوی، فیلم های این بخش را داوری خواهند کرد.

رابرت دنیرو که قبلا دو بار با فیلم هایش در بخش رسمی جشنواره کن شرکت داشت، در پیامی که برای این جشنواره فرستاده، نوشته است: "این نوع جشنواره ها، در ایجاد پیوند بین اعضای جامعه سینمایی بین المللی موثرند و تاثیر فرهنگی پایداری خواهند داشت".

امیر کوستوریتسا، سینماگر اهل صربستان نیز رئیس هیئت داوران بخش نوعی نگاه جشنواره کن است.

کوستوریتسا از معدود فیلمسازانی است که تا کنون دوبار نخل طلای کن را دریافت کرده و یک بار نیز در سال ۱۹۸۹ به خاطر فیلم عصر کولی ها، برنده جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره کن شده است. کوستوریتسا، یک بار در سال ۱۹۸۵ به خاطر فیلم وقتی بابا برای کار به سفر رفته بود و بار دیگر درسال ۱۹۹۵ با فیلم زیرزمین، برنده نخل طلای کن شد.

میشل گوندری، کارگردان، آهنگساز و فیلمنامه نویس مشهور فرانسوی نیز رئیس داوران بخش فیلم های کوتاه و سینه فونداسیون خواهد بود. در سال های گذشته، اتوم اگویان، هو هوشیو هشین، مارتین اسکورسیزی و جان بورمن، ریاست این بخش را به عهده داشتند.

شهرت گوندری بیشتر به خاطر ساختن کلیپ های ویدئویی درباره موسیقی و آگهی های تبلیغاتی است. جلوه های تصویری و میزانسن های پیچیده، از ویژگی های فیلم ها و کلیپ های ویدئویی گوندری است و باعث شده که خیلی ها او را جادوگر سینما و مه لیس جدید سینمای فرانسه لقب بدهند.

جولی گایت (بازیگر فرانسوی)، جسیکا هاوسنر (تهیه کننده و فیلمساز اتریشی)، کورنلیو پورومبوی (کارگردان رومانیایی) و خوائو پدرو رودریگز (کارگردان پرتغالی) اعضای دیگر داوران بخش سینه فونداسیون کن خواهند بود.

از میان ۱۶ فیلم کوتاه این بخش، سه فیلم به عنوان فیلم برتر انتخاب شده و جوایز نقدی این بخش را دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، جایزه نخل طلای بهترین فیلم کوتاه نیز روز بیستم می، به وسیله میشل گوندری، به فیلم برگزیده این بخش اهدا خواهد شد.

ریاست هیئت داوران بخش دوربین طلایی را نیز بونگ جون هو کارگردان کره ای به عهده دارد.

کسی که فیلم های موفقی چون سگی که پارس می کند، توکیو، خاطرات یک قتل و مادر را ساخته است.

عباس کیارستمی و گائل گارسیا برنال، بازیگر برجسته مکزیکی، قبلا رئیس هیئت داوران این بخش بوده اند.

جایزه دوربین طلایی به بهترین فیلم اول یک فیلمساز که در بخش رسمی، هفته منتقدین و دو هفته کارگردان ها پذیرفته شده، تعلق می گیرد. از ایران تا کنون بهمن قبادی و حسن یکتاپناه به طور مشترک و جعفر پناهی در سال ۱۹۹۵ برای فیلم بادکنک سفید، این جایزه را دریافت کرده اند.

نمایندگان سینمای ایران در کن

حق نشر عکس AFP
Image caption قرار است جشنواره کن، در نخستین روز برگزاری اش، جایزه ویژه "کالسکه طلایی" خود را به جعفر پناهی اهدا ‌کند

بعد از سال ها بی اعتنایی کن به محصولات رسمی سینمای ایران، امسال نیز جشنواره کن هیچ یک از فیلم های ارسال شده از طرف بنیاد سینمایی فارابی و دیگر نهادهای سینمایی رسمی و دولتی در ایران را نپذیرفت. به جای آن درست چند روز مانده به آغاز جشنواره، اعلام کرد که دو فیلم از کارگردان های ایرانی، یعنی جعفر پناهی و محمد رسول اف را برای نمایش در جشنواره پذیرفته است.

این فیلم ها که به نوشته دفتر جشنواره، به صورت نیمه مخفی ساخته شده در آخرین روزهای پیش از شروع جشنواره از طریق کانال های غیر رسمی به دست آنها رسیده و بلافاصله پذیرفته شده است.

فیلم به امید دیدار ساخته رسول اف داستان وکیل جوانی است که دنبال گرفتن ویزا برای خروج از کشور است و در زمستان سال گذشته ساخته شده است. در این فیلم فرشته صدر عرفایی، لیلا زارع، شهاب حسینی و رویا تیموریان بازی می کنند.

این فیلم با مجوز دولتی ساخته شده، اما گویا رسول‌اف در فیلمنامه‌ تغییراتی داده که نمی‌تواند نظر موافق مقامات "معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" را جلب کند. برای همین تا کنون برای این فیلم از جانب وزارت ارشاد، پروانه نمایش صادر نشده است.

فیلم به امید دیدار قرار است روز ۱۴ مه در بخش نوعی نگاه جشنواره به نمایش درآید.

جعفر پناهی نیز در زمانی که با حکم دادگاه انقلاب، به شش سال زندان و بیست سال محرومیت از فیلمسازی محکوم شده، توانسته در چهاردیواری خانه خود فیلمی اتوبیوگرافیکال درباره زندگی خودش بسازد به نام این یک فیلم نیست که روز بیستم می در بخش نمایش های ویژه جشنواره (خارج از مسابقه) به نمایش در می آید.

در این فیلم پناهی یک روز از زندگی خود را فیلمبرداری کرده، روزی که به درازای ماه ها انتظار او برای رای تجدید نظر دادگاه انقلاب بوده است.

در واقع پناهی از طریق نمایش لحظه های پر اضطراب فیلمسازی که یکی از موفق ترین سینماگران ایران در عرصه جهانی بود و حالا به جرم دیدگاه های سیاسی اش به زندان و محرومیت بلندمدت از فیلمسازی محکوم شده، تصویری از وضعیت امروز سینمای ایران و موقعیت سینماگران مستقل و معترض که تن به قواعد تحمیل شده نمی دهند، ترسیم می کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption نخل طلای افتخاری کن امسال به برناردو برتولوچی، سینماگر نامدار ایتالیایی تعلق می گیرد

همچنین قرار است جشنواره کن، در نخستین روز برگزاری اش، جایزه ویژه "کالسکه طلایی" خود را به جعفر پناهی اهدا ‌کند.

این اولین باری است که یک سینماگر ایرانی موفق به دریافت این جایزه می‌شود. جایزه کالسکه طلایی، هر ساله از سوی جشنواره کن به سینماگری اهدا می‌شود که از خود شایستگی و شهامت انسانی نشان داده باشد. پیش از این کلینت‌ ایستوود، جیم جارموش و نانی مورتی جایزه "کالسکه طلایی" را از جشنواره کن دریافت کرده‌اند.

جعفر پناهی در نامه ای که برای دفتر جشنواره فرستاده، نوشته است: "واقعیت زنده بودن و رویای زنده نگه داشتن سینما، ما را برانگیخت تا وارد محدودیت های موجود سینمای ایران شویم. مشکلات ما دارایی های ماست. درک این پارادوکس نویدبخش به ما کمک می کند که امیدمان را از دست ندهیم و بتوانیم ادامه دهیم چرا که اعتقادمان این است که هرجای دنیا که زندگی کنیم با مشکلات ریز و درشت مواجه خواهیم بود. اما وظیفه ماست که شکست نخوریم و به دنبال یافتن راه حل ها باشیم."

دفتر جشنواره اقدام شجاعانه این دو فیلمساز را در مورد ارسال فیلم هایشان به کن ستوده است.

نخل طلای افتخاری برای برتولوچی

نخل طلای افتخاری کن امسال به برناردو برتولوچی، سینماگر نامدار ایتالیایی تعلق می گیرد.

تقدیر از برتولوچی روز یازدهم می، در مراسم افتتاحیه جشنواره که با حضور رابرت دونیرو، رئیس هیئت داوران کن برگزار می شود، انجام می گیرد.

فیلمسازی که در طی پنجاه سال فعالیت فیلمسازی اش، آثار درخور توجهی مانند آخرین امپراتور، ۱۹۰۰، دنباله رو و آخرین تانگو در پاریس را ساخته است.

پیش از این سینماگران برجسته ای چون وودی آلن و کلینت ایستوود، نخل طلای افتخاری کن را دریافت کرده بودند.

این جایزه که پیش از این روال مرتبی نداشت، از این پس هر ساله به سینماگرانی اعطا می‌شود که با وجود خلق آثاری ارزشمند، تا کنون موفق به دریافت نخل طلای کن نشده اند.

شصت و چهارمین دوره جشنواره سینمایی کن روز ۲۲ مه با اهدای نخل طلا به بهترین فیلم، به کار خود پایان می دهد.

مطالب مرتبط