جمع آوری بیش از هزار عنوان کتاب از نمایشگاه کتاب

حق نشر عکس isna
Image caption نمایشگاه کتاب تهران تا روز بیست و چهارم اردیبهشت ادامه دارد

با نزدیک شدن به روزهای پایانی نمایشگاه کتاب، گزارش ها همچنان حاکی از جمع آوری کتاب ها در بخش کتب ایرانی و خارجی است.

در بخش فارسی نمایشگاه، سایت خبری تابناک در گزارشی از جمع آوری کتاب های متعددی خبر داده است که در میان این کتاب ها عناوینی چون فواید گیاه درمانی، گنج های معنوی، اسرار زیبایی و آموزش زیبایی موهای زنانه به چشم می خورد.

نبوغ هیتلر، اسرار قدرت فکر، انرژی درمانی عملی و سهراب و فروغ، استخاره با قرآن و دائره المعارف طالع بینی از دیگر کتاب های جمع آوری شده اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) کتاب از چاله به چاه، اثر داستانی بهمن فرزانه، چاپ نشر ثالث، جمع شده است. غرفه‌دار این انتشارات گفته است که "خواستند این کتاب در نمایشگاه فروخته نشود."

همچنین به گفته غرفه‌دار انتشارات کتاب آبی، کتاب خانواده‌ی نیک‌اختر ایرج پزشکزاد از سطح نمایشگاه جمع شده است.

غرفه‌دار نشر مهتاب، ناشر آثاری در حوزه‌ تاریخ باستان ایران، گفت: "گفتند جلد سوم از کتاب تاریخ کمبریج ایران را که در پنج بخش یعنی پنج مجلد عرضه شده بود، در نمایشگاه عرضه نشود؛ در حالی‌که این کتاب از ضوابط نمایشگاه تخطی نکرده است."

به گفته یکی از فروشندگان نشر مرکز نیز به آنها توصیه شده بود کتاب‌هایی را در نمایشگاه عرضه نکنند؛ از جمله کتاب‌های شهریار مندنی‌پور.

همچنین یکی از غرفه‌دارن انتشارات کتابسرا گفت کتابی در زمینه یوگا از این غرفه جمع شده است.

مجید حمیدزاده، مدیر کمیته نظارت و ارزشیابی بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران، در توضیح دلایل جمع آوری کتاب ها به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: "تاریخ کتاب هایی که در این دوره از نمایشگاه جمع آوری شده است به پیش از سال ۸۵ (سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد) بازمی گردد که با توجه به آیین نامه نمایشگاه اجازه ارائه در نمایشگاه کتاب تهران نداشته است."

او گفت: "آثار مربوط به سلفی گری و وهابیت هم از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جمع آوری شد."

حق نشر عکس ISNA
Image caption بلقیس سلیمانی به جمع آوری "خاله بازی" اعتراض کرد

اما ناشران و نویسنده های معترض می گویند که بسیاری از آثار جمع آوری شده از سطح نمایشگاه، در سال های پس از ۱۳۸۵ و با مجوز وزارت ارشاد منتشر شده اند و هیچ ارتباطی با سلفی گری، وهابیت، و موضوعاتی از این دست ندارند.

اعتراض داستان نویسان

در روزهای اخیر، تعدادی از داستان نویسان ایرانی از جمع شدن کتاب هایشان در نمایشگاه کتاب اعتراض کرده اند.

ناتاشا امیری، داستان نویس، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به جمع آوری رمان عشق روی چاکرای دوم در نمایشگاه اعتراض کرد و گفت: "ما برای مجوز گرفتن برای این رمان زحمت بسیاری کشیدیم و درواقع مجوز را سخت گرفتیم؛ اما اگر می‌خواستند این کتاب را جمع‌آوری کنند، نباید به آن مجوز می‌دادند."

ناتاشا امیری گفت:"این کتاب اصلاحیه‌های زیادی خورده بود که با گفت‌وگو، آن‌ها را به ۱۰ اصلاحیه تقلیل دادیم. این اصلاحیه‌ها شامل حذف کامل یک‌سری جملات شد و چون من احساس کردم حذف این جملات به ساختار داستان آسیبی نمی‌رساند، آن‌ها را حذف کردم؛ اما در نهایت، این رمان مجوز نشر گرفت و نباید از نمایشگاه کتاب تهران جمع‌آوری می‌شد."

همچنین بلقیس سلیمانی، نویسنده کتاب خاله بازی نسبت به جمع آوری اثرش در نمایشگاه انتقاد کرده است.

خانم سلیمانی گفت: "خاله بازی در سال ۸۷ تجدید چاپ شده و از ضوابط نمایشگاه تخلف نکرده است."

او با انتقاد از رفتارهای دوگانه‌ در مواجهه با مسأله کتاب گفت: "چرا با کتابی که خودشان مجوز آن را داده‌اند و تخلف هم نکرده است، برخورد می‌کنند و حاضر نیستند آن‌ چیزی را که خروجی کار و دست‌پخت خودشان است، بچشند و افرادی در سایه که نه نویسندگان و نه ارشاد آن‌ها را می‌شناسد، به جمع‌آوری کتاب اقدام می‌کنند؟"

بلقیس سلیمانی گفت که درباره جمع‌آوری این کتاب به مدیر غرفه نشر در نمایشگاه هیچ توضیحی نداده‌اند.

'از ما تعهد گرفتند'

حق نشر عکس ISNA
Image caption رمان 'عشق روی چاکرای دوم' نوشته ناتاشا امیری هم از نمایشگاه جمع آوری شد

پیش از این، خبرگزاری مهر از جمع آوری مجموعه آثار علی اشرف درویشیان و رامین جهانبگلو از نمایشگاه کتاب خبر داده بود.

بر اساس این گزارش ۱۵عنوان از کتاب‌های علی اشرف درویشیان شامل مجموعه ۶ جلدی داستان های محبوب من، مجموعه ۴ جلدی سال‌های ابری، افسانه ها و مثل های کردی و مجموعه ۴ جلدی داستان های این نویسنده، توسط مسئولان کمیته نظارت و ارزشیابی در غرفه نشر چشمه توقیف و از نمایشگاه خارج شد.

همچنین رمان های دیگری از نشر چشمه با عناوین نگران نباش نوشته مهسا محب علی، بطالت نوشته احسان نوروزی و شمایل تاریک کاخ ها نوشته حسین سناپور توسط مسئولان کمیته نظارت و ارزشیابی از نمایشگاه جمع آوری شد.

با این حال، مجید حمیدزاده مدیر کمیته نظارت و ارزشیابی بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب با رد این خبر‌ گفت: "چنین اقدامی از سوی کمیته نظارت نمایشگاه صورت نگرفته است."

آقای حمیدزاده به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: "در صحبتی که با مدیر نشر چشمه داشتم به ایشان هم متذکر شدم که ارائه این آثار از سوی نشر چشمه بلامانع است."

مجید حمیدزاده گفت: "در نمونه‌ای دیگری برخی با اقدام به کلاه‌برداری از غرفه‌ها، کتاب‌های ایشان را به عنوان ماموران نظارت به سرقت برده بودند که توسط کمیته حراست نمایشگاه شناسایی شدند."

اما حسن کیائیان، مدیر نشر چشمه در گفت و گو با خبرگزاری کتاب گفت: "در صورتجلسه‌ای که مسوول سالن آن را امضا کرد، ‌یک نفر از ما تعهد گرفت که این آثار را به فروش نرسانیم."

کتاب های خارجی

بنا بر این گزارش سایت خبرآنلاین، تا روز چهارم نمایشگاه، در بخش کتاب های خارجی 340 عنوان کتاب عربی و 600عنوان کتاب لاتین جمع آوری شده است.

مجید حمیدزاده دلیل جمع آوری بخش عمده ای از کتاب های جمع شده را "عدم رعایت ضوابط نمایشگاه درخصوص دو موضوع تمامیت ارضی و امنیت ملی" اعلام کرد و گفت: "هر کتاب و اثری که به این حوزه ها لطمه وارد کند از نمایشگاه جمع آوری خواهد شد."

به گزارش خبرآنلاین، کتاب های جمع آوری شده در بخش عربی، به دلایل داشتن "عقاید ضد شیعی، ترویج عقاید فرقه هایی مثل وهابیت، بهائیت، خرافه گرایی و شیطان پرستی" جمع آوری شدند.

"استفاده از تصاویر غیر اخلاقی و مدهای عجیب و غریب"، "ترویج ادیان انحرافی مانند صوفی گری، بودائیسم، سیخیسم، بهائیت و شیطان پرستی" از جمله دلایل جمع آوری آثاری در بخش کتاب های خارجی ذکر شده است.

در بیست و چهارمین دوره نمایشگاه حدود ۴ هزار ناشر ایرانی و خارجی، ۴۰۰ هزار عنوان کتاب را در مساحتی به وسعت ۱۲۰ هزار مترمربع عرضه می‌کنند.

بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران با شعار راهبردی "ارتقاء معرفت دینی و بصیرت فرهنگی در سال جهاد اقتصادی" تا بیست و چهارم اردیبهشت در مصلای تهران ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط