رکورد دیگری در فروش خودنگاره‌های وارهول

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این نخستین خودنگاره اندی وارهول است

نخستین خودنگاره اندی وارهول، هنرمند مشهور قرن بیستم در آمریکا در یک حراجی در نیویورک ۳۸.۴ میلیون دلار فروخته شد.

این خودنگاره که از چهار تصویر تشکیل شده، به شکل سیلک اسکرین اکریلیک در سالهای ۶۴-۱۹۶۳ چاپ شده است.

رقمی که برای این تابلو پرداخت شده، رکورد جدیدی برای خودنگاره های اندی وارهول محسوب می شود.

در این حراجی که در بنگاه کریستی انجام شد، در مجموع ۳۰۱.۷ میلیون دلار اثر هنری معاصر فروخته شد که سهم هشت اثر وارهول ۹۱ میلیون دلار بود.

همچنین تابلویی از مارک روتکو، نقاش روس تبار آمریکایی که پیش بینی می شد ۲۲ میلیون دلار فروخته شود، ۳۳.۷ میلیون دلار به فروش رفت.

از میان ۶۵ اثری که در این حراجی برای فروش گذاشته شده بود، فقط سه اثر فروخته نشد. این موفق ترین دستاورد حراجی کریستی از ماه مه ۲۰۰۸ بوده است.

خودنگاره دیگری از وارهول که چندی پیش از مرگش در سال ۱۹۸۶ تکمیل شد و تخمین زده می شد تا ۴۰ میلیون دلار فروخته شود، ۲۷.۵ میلیون دلار فروخته شد.

از جمله آثاری دیگری که در این حراجی فروخته شد می توان به خودنگاره سه لته ای فرانسیس بیکن اشاره کرد که ۲۵.۳ میلیون دلار فروخته شد.

در این حراجی همچنین فروش اثری از سای تومبلی نیز رکوردی در فروش کارهای او برجا گذاشت. تابلوی بی عنوانی از او که در سال ۱۹۶۷ ترسیم شده، ۱۵.۲ میلیون دلار خریده شد.

پیش از این بالا‌ترین مبلغی که تا کنون برای خودنگاره‌ای از وارهول پرداخت شده بود ۳۲.۶ میلیون دلار بود که ماه مه سال قبل در حراجی ساتبی در نیویورک فروخته شد.

در ماه فوریه هم خودنگاره دیگری از این هنرمند در لندن به مبلغی حدود ۱۷.۵ میلیون دلار فروخته شد.

اندی وارهول از مهم‌ترین مبتکران و پیشتازان جنبش هنر پاپ در دهه ۱۹۶۰ میلادی بود که با تولید انبوه آثار هنری، فرهنگ تبلیغاتی آمریکا را از حالت تکرار و روزمرگی خارج کرد و به آن شکوه و عظمت بخشید.

مطالب مرتبط