نخستین ملاقات هنرمند زندانی چینی با همسرش

آی وی وی حق نشر عکس AFP
Image caption مقامات چینی به تقاضای هنرمندان و دولت‌های جهان برای اطلاع‌رسانی از وضعیت این هنرمند چینی واکنشی نشان ندادند

مقامات چین به آی وی وی، هنرمند زندانی چینی اجازه دادند تا برای اولین بار بعد از بیش از چهل روز بازداشت با خانواده اش ملاقات کند.

خواهر این هنرمند چینی به بی بی سی گفت که او با همسرش در مکانی نامعلوم ملاقات کرده و به او گفته که حالش خوب است.

آی وی وی که از سرسخت ترین منتقدان دولت چین در بحث حقوق بشر محسوب می شود این انتقادها را دستمایه برخی از کارهای هنری خود قرار داده است.

او از اوایل ماه آوریل امسال و پیش از سفری به هنگ کنگ در فرودگاه پکن بازداشت شد.

گفته شده است آقای آی به اتهام "جرایم اقتصادی" تحت بازجویی است.

خواهر این هنرمند چینی به به بی بی سی گفت که خانم کینگ، همسر آقای آی، یکشنبه بعد از ظهر به ایستگاه پلیس رفته است و از آنجا برای ملاقات کوتاهی با همسرش به مکانی نامعلوم برده شده است.

خانم کینگ نفهمیده است که کجا این ملاقات انجام شد، اما گمان می کند این محل تنها برای این ملاقات بوده و جایی نیست که هنرمند چینی در آن جا در بازداشت است.

او گفت که آقای آی به او گفته است که کسانی که او را نگه میدارند از او به خوبی مراقبت می کنند، او حالش خوب است و جای نگرانی نیست.

با این که زمان این ملاقات بسیار کوتاه بوده، خانم کینگ می گوید افراد زیادی در جلسه حاضر بوده اند و بعضی از آنها هنگام ملاقات یادداشت بر می داشتند. برای همین او ترسیده تا با شوهرش بیشتر از این صحبت کند.

بعد از این به خانواده آقای آی هشدار داده شد که درباره این ملاقات به رسانه ها چیزی نگویند چون ممکن است "به ضرر پرونده آقای آی تمام شود".

دیمین گراماتیکاس، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید خانواده آی وی وی بعد از چهل و سه روز بازداشت او در فرودگاه پکن، خواهان مطمئن شدن از سلامت این هنرمند چینی بودند.

مقامات چین به تقاضاهای هنرمندان و دولت های جهان برای کسب اطلاع از وضعیت او هیچ پاسخی ندادند.

وزارت خارجه چین تاکید کرده است که پرونده آقای آی "هیچ ربطی به حقوق بشر یا آزادی بیان ندارد."

مطالب مرتبط