داور معترض جایزه بین‌المللی بوکر، از داوری انصراف داد

حق نشر عکس c
Image caption کارمن کالیل ان تایلر، فیلیپ پولمن و مریلین رابینسون را برای دریافت این جایزه، شایسته تر می داند

در پی معرفی فیلیپ راث، نویسنده آمریکایی، به عنوان برنده جایزه بین المللی بوکر، کارمن کالیل از عضویت در هیئت داوران این جایزه کنار کشید.

کارمن کالیل، نویسنده، و از داوران این جایزه، به روزنامه گاردین گفت که به انتخاب خودش کنار می رود چرا که راث را نه نویسنده "می داند" و نه او را "تحسین می کند."

او آثار راث را به داستان "لباس امپراتور" تشبیه کرد و پرسید: "بیست سال بعد، آیا کسی کتاب های او را خواهد خواند؟"

خانم کالیل گفت: "نمی خواستم اسم من به عنوان داوری که جایزه را به راث داده، مطرح باشد؛ و به همین دلیل کنار کشیدم. نمی شود که از آدم بخواهند داوری کند و بعد داوری نکند."

روز چهارشنبه اعلام شد که فیلیپ راث جایزه ۶۰ هزار پوندی (حدود ۱۰۰ هزار دلار) بین المللی بوکر را دریافت خواهد کرد.

ان تایلر، فیلیپ پولمن و مریلین رابینسون از دیگر نامزدهای این جایزه بودند.

کارمن کالیل، که موسسه انتشاراتی فمینیستی ویراگو را پایه گذاری کرده، یکی از سه عضو هیئت داوران جایزه بین المللی بوکر است. دو داور دیگر این جایزه ریک گکوسکی، نویسنده، و جاستین کارترایت، رمان نویس، هستند.

خانم کالیل گفت: "درباره همه چیز بایست بیشتر بحث می کردیم. ولی فیلیپ راث مثل صاعقه مطرح شد و من خیلی جا خوردم."

او گفت: "راث تا عمق وجود آنها (کارترایت و گکوسکی) نفوذ کرده. ولی مطمئنا تا عمق وجود من نفوذ نمی کند."

کارمن کالیل با اشاره به آثار فیلیپ راث گفت: "او تقریبا در تک تک کتاب هاش درباره یک موضوع حرف می زند و حرف می زند. انگار روی صورت شما نشسته باشد و نگذارد نفس بکشید."

جایزه بین المللی مان بوکر از سال ۲۰۰۵ هر دو سال یک بار به نویسنده زنده ای از هر ملیتی اهدا می شود که آثارش یا به زبان انگلیسی نوشته شده و یا ترجمه انگلیسی آن توجه زیادی به خود جلب کرده باشد.

در همین حال، ریک گکوسکی که ریاست هیئت داوران این جایزه را بر عهده دارد، گفته که فیلیپ راث "به آهستگی و با بحث و گفت و گوی قابل ملاحظه ای انتخاب شد."

به گفته او "جایزه های ادبی خیلی مناقشه برانگیزند و باید به جای راضی کردن داوران، بیشتر به دنبال انتخاب نویسنده مناسب بود. "

به نظر گکوسکی این جایزه درباره این نیست که "چه نویسنده ای بهترین است؟ این که حماقت است. در جایزه بوکر فقط بحث تمجید از دستاوردها در زمینه داستان نویسی مطرح است."

آقای گکوسکی گفت: "آیا ما می گوییم فیلیپ راث بهترین رمان نویس زنده دنیاست؟ گمان نکنم بخواهم چنین حرفی بزنم. ولی او یکی از کسانی است که ما انتخاب کرده ایم تا از او تقدیر کنیم و دلایل خیلی خوبی هم برای این کار وجود دارد."

راث، ۷۸ ساله پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه گفته بود: "افتخار بزرگی است و خوشحالم که آن را دریافت می کنم."

این جایزه روز ۲۸ ژوئن در یک ضیافت رسمی در لندن اهدا خواهد شد.

مطالب مرتبط