رسول‌اف از سفر به کن باز ماند

حق نشر عکس d
Image caption با اینکه اعلام شده بود آقای رسول‌اف دیگر ممنوع الخروج نیست، مقامات ایرانی به او اجازه حضور در جشنواره فیلم کن را ندادند

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات ایرانی به محمد رسول اف، کارگردان سینما، اجازه سفر به این کشور برای حضور در جشنواره فیلم کن را نداده اند.

این خبر در حالی منتشر می شود که پیشتر ممنوعیت خروج آقای رسول اف از کشور رفع شده بود.

پس از انتشار خبر رفع ممنوعیت خروج او در روز سه شنبه (۲۷ اردیبهشت) گردانندگان جشنواره از امکان حضور آقای رسول اف ابراز خوشحالی کردند.

اما جیمز ولیز، توزیع کننده فیلم های آقای رسول اف در فرانسه به خبرگزاری این کشور گفته است که او اکنون "به دست مقامات ایرانی دچار یک کابوس کافکایی شده است" و در کن حضور نخواهد یافت.

آقای ولیز گفت: "با وجود آنکه او (رسول اف) نامه رفع ممنوعیت را دریافت کرده باز هم باید از دفاتر دیگر اجازه خروج را بگیرد و عملا هیچ راهی برای آنکه این مراتب به موقع و پیش از پایان جشنواره کن طی شود وجود ندارد."

وی افزود: "او می داند که راهی وجود ندارد. او همه تلاش خود را کرده است و در ظرف چند روز آینده این کار غیر ممکن است."

فیلم آقای رسول اف با عنوان "به امید دیدار" اولین فیلم ایرانی بود که در شصت و چهارمین جشنواره فیلم کن، در روز شنبه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) در سالن بزرگ دبوسی به روی پرده رفت و مورد استقبال تماشاگران که بیشتر آنها نویسندگان مطبوعات و رسانه ها بودند قرار گرفت.

محمد رسول اف این فیلم را با مجوز وزارت ارشاد در تهران ساخت و به جشنواره کن فرستاد که در آخرین لحظات، در بخش نوعی نگاه جشنواره پذیرفته شد.

جعفر پناهی و محمد رسو‌ل‌اف که پس از انتخابات ۱۳۸۸ در ایران بازداشت شدند، از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از هرگونه فعالیت هنری محکوم شدند.

سپس این دو با پرداخت وثیقه آزاد شدند و اکنون در انتظار دادگاه تجدید نظر به سر می برند.

ایمان میرزا زاده، وکیل آقای رسول اف گفته است که او روز سه شنبه درباره رفع ممنوعیت خروج آقای رسول اف نامه ای رسمی دریافت کرده است اما به نظر می رسد مراحل اداری لغو ممنوعیت خروج او هنوز به پایان نرسیده است.

به گفته جیمز ولیز "وقتی به شما می گویند که می توانید بروید، الزاما به آن معنا نیست که حتما می توانید بروید."

وی در ادامه گفت: "حتی اگر در دقایق آخر می توانست به جشنواره بیاید واقعا باعث خوشحالی همه می شد اما ما می دانیم که این دیگر ممکن نیست."

مطالب مرتبط