برنامة تفریحی تاجیکی، 20 می

دوروووووود بر شما، علاقه‌مندان برنامة تفریحی تاجیکی.

امیدواریم خوب و خوش و همیشه گوش به برنامة رادیوی ما باشید.

این هفته لایق شیرعلی، شاعیر فقید، ۷۰ ساله شد. به این مناسبت فرهنگیان و دوستداران اشعار لایق در مناطق مختلف تاجیکستان محافل شعر و سرود دایر کردند.

جشنوارة “بهارستان” دوستان موسیقی حرفه‌ای تاجیک را که مدّت زیادیست در بیرون از تاجیکستان عمر به سر می‌برند، در هنرستان ملّی گردهم آورد.

دلیر نظر، آوازخوان پرآوازه، قهرمان اصلی فیلمی به نام “trans siberian” از مجید فتحی، فیلمساز ایرانی مقیم هلند شده است.

جوانان افغان در دوشنبه چگونه زندگی می‌کنند، راز و نیازهای آنان چیست؟ همة این موضوعات در برنامة این هفته بررسی می‌شوند. (برنامه را اینجا می‌توان شنید)

بزرگداشت لایق شیرعلی

روز ۲۰ مه مصادف است با روز تولد لایق شیرعلی، شاعیر فقید تاجیک، است. اکنون ۷۰ سال از تولد لایق شیرین‌کلام سپری می‌شود.

منتقدان ادبی می‌گویند که لایق در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ قرن گذشته با شعرهای میهن پرستانه و سرود و غزلیات عاشقانه‌اش، بویژه در میان جوانان، به اوج شهرت رسید.

حق نشر عکس BBC World Service

امّا پس از استقلال تاجیکستان و آغاز جنگ داخلی او بسیار روح‌افتاده (غمگین) شد و اشعار این دوره‌اش سرشار از آه و اندوه برای ملّتیست، که فرزندانش دست به قتل و کُشتار همدیگر زده‌اند.

وی سرانجام در تابستان سال ۲۰۰۰ بر اثر بیماری از دنیا درگذشت. می‌توان گفت، لایق از جملة شاعران تاجیک است که بیشترین سرود و غزلیات او را آوازخوانهای تاجیک آهنگ بسته و اجرا کرده‌اند.

آوازخوانهای برون‌مرزی در وطن

جشنوارة “بهارستان” که اخیراً در هنرستان (کانسیروتاریة) ملّی تاجیکستان برگزار شد، رامشگران و آهنگسازان و آوازخوانهای تاجیک را که در خارج از کشور به سر می‌برند، گرد هم آورد.

طی سه روز در تالار کوچک هنرستان به نام طلب خوجه ستاراو برنامه‌های جالبی با شرکت استادان موسیقی برون‌مرزی برگزار گردید.

حق نشر عکس BBC World Service

رستم د‌الله‌اف، آوازخوان اپی را و هنرمند مردمی تاجیکستان که در ایتالیا به سر می‌برد، از جملة هنرمندانی بود، که در این جشنواره شرکت داشت.

وی می‌گوید که چنین جشنواره‌هایی نه تنها برای شرکت‌کنندگان، بلکه برای محصلین مکاتب موسیقی و دانشجویان دانشکدة هنرهای زیبا و هنرستان نیز از منفعت خالی نیست.

وی گفت: "در زمان ما، البتّه از طریق اینترنت ضبط بهترین برنامه‌های اجراکنندگان اپرای جهانی را پیدا کردن ممکن است، امّا هیچ گاه ضبط صدا و ویدیو، جای اجرای زنده در حضور بیننده را گرفته نمی‌تواند."

حق نشر عکس BBC World Service

رستم د‌الله‌اف افزود که چندی قبل در تاتر اپرا و بالّه شهر دوشنبه “ایدا” نقش جزیپی ویردی، نویسندة ایتالیای را ‌بازی کرده است.

وی افزود: "باعث خوشحالی من بود که در سه برنامه‌ای که داشتیم، تالار همیشه پُر از تماشاچی بود. بسیاری از علاقه‌مندان اپی را که این نمایشنامه را نتوانستند ببینند، در خیابانها از من سؤال می‌کردند، که آیا این اپرا را دوباره نمایش می‌دهند یا نه."

پرویز ترابی، یکی دیگر از آهنگسازان تاجیک، که بیش از پنج سال باز در شهر مسکو روسیه زندگی می‌کند، با دعوت متصدّیان جشنوارة “بهارستان” به دوشنبه آمده است.

وی می‌گوید این جشنواره یک واسطه‌ای شد میان علاقمندان موسیقی حرفه‌ای و شرکت‌کنندگان که سالیان زیادی در سراسر دنیا کار و فعالیت داشتند، تا به هم آیند و از ایجادیات همدیگر باخبر شوند.

حق نشر عکس BBC World Service

وی گفت: “به علت این خوشبختی که ما را دست داد، این امکان هم فراهم شد، که عزیزان و نزدیکانمان را زیارت کنیم و در بهار گل‌افشان در خیابانهای زیبا و چمنهای سبز دوشنبه عزیز قدم زنیم."

"در غربت این لحظه‌ها را همیشه در خواب می‌دیدیم، آن لحظه‌های عمر ما، که در این شهر سپری شده و شیرینترین خاطراتی در قلبهای ما به جا گذاشته‌اند."

پرویز می‌گوید، که با کوله باری خالی به این جشنواره نیامده است و قطعه‌های تازه از ایجادیات خود را آوردست که در این چند روز در تالار هنرستان به نام طلب خوجه ستاراو آنها را اجرا کرده و برای این از متصدّیان جشنواره سپاسگزار است.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای ترابی می‌گوید که باعث خوشحالیست که در چهار-پنج سال آخر جوانان باهنر زیادی در تاجیکستان به وایه رسیده‌اند که موسیقی حرفی را در سطح خیلی بالا اجرا می‌کنند.

این پنجمین جشنوارة هنر موسیق "بهارستان" است که به ابتکار و سرمایه‌گذاری صندوق سوروس در تاجیکستان و در همکاری با وزارت فرهنگ و هنرستان ملّی تاجیکستان برگزار شد.

دلیر نظر در فیلم مجید فتحی

مجید فتحی، فیلمساز جوان ایرانی مقیم هلند، اخیراً فیلم مستندی با نام “trans siberian” به نوار گرفته است. قهرمان اصلی این فیلم دلیر نظر، آوازخوان پرآوازة تاجیک است.

مجید می‌گوید این نخستین فیلم بزرگیست، که او ساخته است.

حق نشر عکس BBC World Service

به گفتة وی، این فیلم در بارة فعالیّت هنری دلیر نظر، برنامه‌های کنسرتی، که در کشورهای مختلف اجرا می‌کند و لحظه‌های کاری وی با اعضای گروهش است.

حق نشر عکس BBC World Service

مجید در این فیلم به قولی همه‌کاره بوده است، هم سدابرداری می‌کرد و هم فیلم می‌گرفت و حتّی تهیه‌کننده هم خود او بوده است.

وی می‌گوید با بهتر شدن وضع مالییش می‌خواهد مستند دیگری در بارة موسیقی مردمی در بدخشان سازد.

حق نشر عکس BBC World Service

وی گفت: "انچونان که قهرمان فیلمم دلیر نظر همیشه بر آن اشاره‌می‌کند، هنر آن است که با پول کم و از هیچ چیز چیزی را بسازی، نه این که چندین میلیارد دلار داشته باشی و بعد کاری را شروع کنی."

حق نشر عکس BBC World Service

مصاحبة کامل را با مجید فتحی، کارگردان فیلم مستند “trans siberian” می‌توانید با پخش صدای برنامة تفریحی اینجا بشنوید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دانش‌آموزان افغان در تاجیکستان

همه‌ساله در حاشیه‌ هفتة جوانان در شهر و نواحی کشور برنامه‌های مختلف فرهنگی و ورزشی برگزار می‌شوند. در این برنامه‌ها دانشجویان از دانشکده و دانشگاههای مختلف شرکت نموده و از برد و باخت خود صحبتها می‌آرایند.

حق نشر عکس BBC World Service

هفتة جاری سیّد مخدم رهین، وزیر فرهنگ و اطّلاعات افغانستان، به تاجیکستان آمده بود، که یکی از اهداف سفرش دستیابی به توافقات در زمینة تحصیل جوانان افغان در مؤسسه‌های هنری تاجیکستان بود و البتّه، این توافقات حاصل شد.

حق نشر عکس BBC World Service

مسعود اشرف‌الدّین و فیصل ولد تیمورشاه، محصلین صنف ۱۱-ا لیسی سامانیان شهر دوشنبه هستند. آنها می‌گویند، که بسیاری از فارغ‌التحصیلین افغان لیسی (مکتب) سامانیان بورسیه‌های دولت تاجیکستان را دریافت نمی‌کنند و از این خاطر تعداد کمی از آنها به دانشکده و دانشگاههای دوشنبه پذیرفته شوند.

صحبتهای بیشتر آنها را در برنامه می‌توانید شنوید.

نظرات و پیشنهادهای خود را در بارة برنامه به آدریس الکترونی ما ze۵arshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

تا هفتة بعدی پدروووووووود!

مطالب مرتبط