'فیسبوک برای تغییر محدودیت سنی کاربران مبارزه می کند'

حق نشر عکس PA
Image caption فیسبوک در حال حاضر ۶۰۰ میلیون عضو دارد

مارک زاکربرگ، رئیس و پایه گذار فیسبوک، می گوید که می خواهد کاری کند که این سایت اجتماعی اجازه بدهد کودکان زیر ۱۳ سال هم از آن استفاده کنند.

در حال حاضر بنا بر قانون حفظ حریم خصوصی کودکان در اینترنت که در سال ۱۹۹۸ در آمریکا وضع شده، محدودیت سنی کاربران اینترنتی، شامل کاربران این شبکه می شود.

ولی مارک زاکربرگ می گوید تصمیم دارد مبارزه کند و این قانون را تغییر بدهد.

او می گوید این مبارزه ارزشش را دارد "چرا که استفاده از این شبکه اجتماعی منافع آموزشی به همراه دارد و ما به مبارزه دست خواهیم زد."

آقای زوکربرگ می گوید: "فلسفه من این است که برای آموزش، باید از سن خیلی خیلی کم آغاز کرد."

"به دلیل محدودیت های قانونی، ما حتی بررسی فرایند آموزش در فیسبوک را هنوز شروع هم نکرده ایم."

"اگر این محدودیت ها برداشته شود، در آن صورت ما به تدریج درخواهیم یافت که چه کارهایی در راستای آموزش موثر است."

نگرانی ها از حریم خصوصی

مارک زوکربرگ که در نشستی درباره نوآوری در مدارس در کالیفرنیا سخن می گفت، گفت که یافتن راه هایی برای بهبود کیفیت آموزش، از موضوعات مورد علاقه اوست.

با این حال، درباره اینکه چه سنی برای عضویت کودکان در فیسبوک مناسب است، نگرانی هایی وجود دارد.

منتقدان می گویند به دلیل نگرانی بابت خدشه دار شدن حریم خصوصی و خطراتی همچون زورگیری آنلاین، محدودیت سنی فعلی باید همچنان باقی بماند و سن مجاز استفاده از فیسبوک پایین تر نیاید.

یکی از سخنگوهای فیسبوک به بی بی سی گفت: "اگر مساله فقط همین باشد، فیسبوک ابزارهای مطمئن و دقیقی برای کنترل حریم خصوصی و امنیت، مبتنی بر سن کاربران فراهم خواهد کرد."

"با این حال، به تازگی گزارش ها اهمیت این نکته را پررنگ تر کرده است که وضع محدودیت سنی بر اینترنت، چقدر سخت است و هیچ راه مشخصی برای اطمینان یافتن از اینکه کودکان کم سن و سال تر، این سیستم را فریب ندهند یا درباره سنشان دروغ نگویند وجود ندارد."

با وجود این، بر اساس برآورد گزارش مجله کانزومر ریپورتز، هفت و نیم میلیون عضو از ۶۰۰ میلیون عضو فیسبوک زیر ۱۳ سال دارند.

مطالب مرتبط