برنامه تفریحی تاجیکی، 27 مه

درود بر علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی.

امیدواریم هفته خوب و خوشی داشته باشید. جالبترین اخبار فرهنگی هفته را روزهای جمعه می‌توانید در برنامه تفریحی تاجیکی بشنوید و در این صفحه نیز بخوانید.

محتوای برنامه این هفته:

نخستین سفر تئاتر به نام محمدجان قاسم‌اف در ۲۰ سال آخر به ولایت سغد،

نمایشگاه "هنر علیه فساد" ۸۵ کاریکاتور را از ۳۰ نقاش حرفه‌ای و آماتور در شهر دوشنبه به نمایش گذاشت،

اما قسمت اصلی برنامه این هفته ما را مصاحبه و آهنگهای گروه “سما” به خود اختصاص می‌دهد که روز ۲۷ مه در کاخ جامی شهر دوشنبه ۵ سالگی تأسیس خود را جشن گرفت.

برنامه تفریحی تاجیکی، ۲۷ مه را اینجا بشنوید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تئاتر "اهارون" در سغد

تئاتر دولتی تجربه ای تماشابین جوان به نام محمدجان قاسم‌اف با کمک مالی نمایندگی صندوق سوروس در تاجیکستان پس از ۲۰ سال سفر هنری به شهر و نواحی ولایت سغد انجام داد.

حق نشر عکس BBC World Service

هنرمندان تئاتر در شهرهای قیراقم، چکالوفسک، تباشر و نواحی باباجان غفورا ف، اسفره این ولایت برای تماشابینان نمایشنامه‌های "دجال" از روی "مثنوی معنوی" جلال‌الدین رومی، "امتحان" فیض‌الله انصاری و نمایشنامه برای کودکان "آهوی زرین" را پیشکش کردند.

صباحت قاسموا، رهبر تئاتر "اهارون"، در صحبت با علیشیر آخون اف، همکار ما در ولایت سغد، گفت: "در نواحی استان سغد مردم تشنه نمایشنامه‌ها هستند و در اکثر موارد هنرمندان تئاتر در یک روز پنج و یا شش نمایشنامه اجرا می‌کردند. تعداد تماشاچیان نیز خیلی زیاد بود."

حق نشر عکس BBC World Service

تیلو رسولزاده، کارشناس مسائل فرهنگی در خجند، سفر تئاترها را به دهات دوردست کشور بسیار مفید می‌خواند. آقای رسولزاده می‌گوید که دولت تاجیکستان باید از سفرهای هنری تئاترها حمایت کند و تمام شرایط را برای هنرمندان فراهم بیاورد.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای رسولزاده افزود: «در شهرها فضای فرهنگی تا جایی پُر است، ولی در دهات تاجیکستان از این خالیگی کشورهای همسایه به منفعت خود استفاده می‌کنند.”

“هنر علیه فساد”

شاهجایزه نمایش-آزمون “هنر علیه فساد” را که طی سه روز در دوشنبه ادامه‌داشت، دلیر مهتاج اف، نقاش حرفه‌ای، به خود اختصاص داد.

حق نشر عکس BBC World Service

دلیر می‌گوید که سبک او در نقاشی تماماً چیز دیگر است، اما بیننده باهوش و زیرک می‌تواند در نمونه نقاشیهایش موضوع فساد را نیز پیدا کند، چون هر نقاشی در خود پیامی دارد و بیننده باید آن را در کند.

روز ۲۶ مه میدان نزد تئاتر اپرا و باله به نام استاد صدرالدین عینی پُر از تماشاچیان و نقاشان بود که همه بر کاریکاتورهای به نمایش گذاشته شده می‌نگریستند و حدس می‌زدند که کدامی از نقاشان در این آزمون برنده می‌شود.

خوشبختانه، این انتظاری دیر دوام نکرد و متصدیان این نمایشگاه نام جایزه‌داران را اعلام کردند و به غالبان دیپلم و لفافه هایی سپردند که شاید داخلش جایزه‌های پولی بود.

حق نشر عکس BBC World Service

بختیار قهاراف، کارگردان فیلمهای کارتونی و یکی از اعضای هیئت داوران، می‌گوید که برگزاری چنین برنامه‌ها مبارزه علیه فساد را در میان جوانان بیشتر تشویق می‌کند.

او افزود: "این نوع هنر نقاشی زمان شوروی در تاجیکستان خیلی رشد یافته بود و کاریکاتورها منتظم در روزنامه و مجله‌های دوری نشر می‌شدند، متاسفانه، امروزها یک ‌اندازه این نوع هنر به گوشه فراموشی رفته است."

حسین چله‌یف، دانشجوی کالج رسامی شهر دوشنبه و یکی از غالبان آزمون بهترین کاریکاتور در موضوع فساد است. وی می‌گوید که در این نمایشگاه ۱۲ نمونه کاریکاتورهایش را پیشنهاد کرده بود و سه کاریکاتورش در آزمون صاحب جایزه شد.

حسین برای نخستین بار است که در چنین آزمونی شرکت می‌کند و از پیروز‌یش خیلی خوشحال است.

حق نشر عکس BBC World Service

شکرانه یکی دیگر از شرکت‌کنندگان نمایش "هنر علیه فساد" است که جایزه بهترین کار دانشجوی را به دست آورده است. وی می‌گوید: "من هرگز به کسی رشوه نداده‌ام و در آینده نیز این کار را نخواهم کرد."

عشورعلی مرتضایف، سردار ریاست پیشگیری فساد آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان، هدف اصلی از برگزاری این برنامه را بالا بردن دانشهای حقوقی و معرفتناکی مردم می‌داند.

نمونه ای از نمایشگاه کاریکاتورهای "هنر علیه فساد"

گروه "سما" پنج‌ساله شد

در بانامه‌های قبلی ما همیشه با اعضای گروه "سما" مصاحبه هایی داشتیم و آهنگ و ترانه‌های آنها را در برنامه تفریحی برای شما پخش نموده‌ایم.

حق نشر عکس BBC World Service

روز ۲۷ مه، ساعت پنج بیگاه، در کاخ جامی شهر دوشنبه گروه "سما" از پنج‌سالگی تأسیس یابی خود در حضور علاقه‌مندانش تجلیل کرد. من پیشتر صحبتی داشتم با بچه‌های گروه "سما".

عضو از همه جوانترین این گروه، قربان حسین، دف و تنبک و یا، به زبان تاجیکی، طبلک می‌نوازد.

دلیر پله‌یف سازهای ضربی، مثل دف و دایره و طبل، می‌نوازد. فیض محمد که در گذشته در مکتب برای شاگردان از فن موسیقی درس می‌گفت، در گروه رباب بدخشانی و تنبور می‌نوازد.

شوق محمد پولاداف هم قبل از به گروه "سما" آمدن استاد مکتب میانه‌بود. آقای شوق محمد سه‌تار و رباب می‌نوازد. همچنین استای سازتراش هست که سه‌تار و رباب و تنبور می‌تراشد.

رهبر این گروه شنبه محمد امین اف نوازنده نی، کمانچه و یا، به زبان تاجیکی، غیژک، است و در اکثر موارد آهنگسازی هم می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

چنان که آقای شنبه می‌گوید: "همه اعضای این گروه آوازخوانی می‌کنند و همچنین می‌رقصند. در این پنج سال فعالیت هنری‌اش گروه "سما"در ده کشور دنیا برنامه‌های کنسرتی اجرا نموده است و جهانیان را با موسیقی مردمی بدخشان آشنا نموده است."

در این میان سه آلبوم آهنگهای گروه “سما” به دست علاقه‌مندان هنرشان رسید که در اجرای آهنگها در این آلبومها از سازهای مردمی استفاده شده، که سالهای آخر موسیقی نوازان دیگر از این سازها در موسیقی هایشان استفاده نمی‌کنند.

همچنین، سرود و ترانه‌های قدیمی که فراموش شده بودند و حتی ثبت این آهنگها نیز وجود نداشت، گروه “سما” آنها را دوباره زنده کرد و به آنها عمر دوباره بخشید.

حق نشر عکس BBC World Service

معلومات بیشتری را در باره گروه “سما” و مطالب دیگر برنامه این هفته با فشار دادن لینک صوتی این برنامه در اول این صفحه بشنوید.

لطفاً، نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

اما از من، زیورشاه، مجری این برنامه، تا جمعه دیگر پدرووووووووووووووووود.

مطالب مرتبط