'دارخیش' و 'به کدامین گناه' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته فیلم های 'به کدامین گناه' و 'دارخیش' ساخته نرگس کلهر به در برنامه آپارت نمایش در می آید.

فیلم اول درباره موج جدید پناهجویان ایرانی و فیلم دارخیش برداشتی از یک داستان فرانس کافکا و درباره شکنجه است.

درباره فیلم 'به کدامین گناه؟'

در طول ۳۰ سال گذشته سه موج پناهجویان از ایران گریخته اند. گروه نخست پناه جویانی بودند که پس ازوقوع انقلاب از ایران خارج شدند. گروه دیگر در جریان برخورد حاکمیت با گروه های مخالف سیاسی واعدام های دهه شصت و دوران جنگ ، مجبور به ترک کشور شدند و موج سوم هم، پناه جویانی هستند که بعد از حوادث مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری از ایران بیرون آمدند و هنوزدر جست و جوی یک جای امن هستند. در بین گروه سوم از پناهجویان ، جمعی ازخبرنگاران ، عکاسان و تصویر برداران دیده می شوند.

فیلم 'به کدامین گناه' ساخته 'نرگس کلهر' است. خانم کلهر درایام برخورد های خشونت آمیز با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و شرایط حاکم درسال گذشته، با فیلمی درباره شکنجه در جشنواره فیلم های حقوق بشری نورنبرگ شرکت کرد اما به ایران برنگشت و ازدولت آلمان تقاضای پناهندگی کرد . موضوع پناهندگی او با توجه به نزدیکی پدرش در آن زمان به عنوان مشاور محمود احمدی نژاد ، مورد توجه رسانه ها قرار گرفت .

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم ' به کدامین گناه؟'

'به کدامین گناه' ، فیلمی درباره زمان حضوراو در کمپ پناهندگان است و در آن نسل جدید پناهندگان دلایل پناهجویی شان را مطرح می کنند.

نگاه کارگردان:

روزی که اعلام پناهندگی کردم و وارد کمپ شدم، در که پشت سرم بسته شد، احساس کردم که از همه چیز خالی شدم. روز دوم به این نتیجه رسیدم که نمی دانم چه مدت اینجا هستم . پس فکرکردم که باید یک جوری این زمان را بگذرانم . برای تحمل این شرایط ، تصمیم گرفتم ازحرفها یی که تا حال نشنیده و ندیده بودم فیلم بگیرم .تنها شانس من داشتن یک دوربین هندی کم بود که از پدرم هدیه گرفته بودم .

در آنجا پناهندگان حرفهایی می زدند و چیزهایی می دیدند که مردم از آن بی خبراند یا تصویر روشنی ندارند.

راست و دروغ حرفها ی که پناهجویان درمقابل دروبین می گفتند، برای من مهم نبود، مهم این بود که این افراد تمام چیز هایی که داشتند، حتی هویت شان را گذاشته بودند وبدون اینکه بدانند چه آینده ای در انتظار آنها است وطن شان را ترک کرده اند. تصمیم گرفتم با همین دوربین کوچک و با حداقل امکانات و حداکثر محدودیت ها ، تصویرگر وضعیت پناهجویان باشم .

ویژگی فیلم:

مهمترین ویژگی فیلم 'به کدامین گناه' ثبت صحنه ها ، لحظه ها و حرف هایی است که مردم داخل ایران کمتر دیده اند یا شنیده اند.

فیلم با یک دوربین کوچک ساده گرفته شده و عوامل تهیه فیلم همه پناهجویان ساکن یک کمپ پناهندگان در آلمان هستند. در این فیلم بعضی پناهجویان از شکنجه هایی که برآنها در زندان های ایران اعمال شده صحبت می کنند .

درباره فیلم'دارخیش':

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'دارخیش'

'دارخیش' اقتباسی است از داستان کیفرگاه نوشته فرانس کافکا ، نویسنده مشهور چک که داستان مسخ او در ایران بسیار شناخته شده است.

دارخیش واژه ای شمالی به معنای شن کش است. داستان فرانس کافکا ، حکایت یک شکنجه گر با ابزاز شکنجه ای به نام دارخیش است. با این وسیله حکم افراد را روی بدن آنها حک می شد. بعد از بیست و چهار ساعت خون زیادی از بدن محکومین خارج می شد و در نهایت منجر به مرگ آنها می گردید.

این دستگاه ،آن طور که منتقدان نوشته‌اند نماد یک بربریت تمامیت گراست که در دیگر آزاری و خودآزاری دیکتاتورادامه پیدا می‌کند.

نرگس کلهر فیلم دارخیش را در سال ۸۶ ساخته است برای اولین بار این فیلم در جشنواره فیلم های حقوق بشری نورنبرگ شرکت کرده است.

نگاه کارگردان:

دوست داشتم یک فیلم کوتاه ازفرانتس کافکا، نویسنده محبوبم بسازم. وقتی این داستان را خواندم احساس کردم با این فضا و داستان همزاد پنداری دارم، متوجه شدم مشکل جامعه ما به نوعی در این داستان نهفته است .

با توجه به شرایطی که داشتم یعنی نداشتن مجوزساخت این فیلم و مشکلات مالی در صدد آمدم این داستان را محدود به فضای بسته ای کنم. بعد از بررسی های لازم به این نتیجه رسیدم که یک حمام عمومی محل فیلم برداری باشد. این فضا خیلی مناسب بود ،برای نور پردازی و مهیا کردن صحنه فیلم برداری مدت ده روز در آنجا کار کردیم و طی سه روز فیلمبرداری انجام شد .

این فیلم به نظر من روایت زندگی بشر و زندگی آنهاست به قول کافکا انسان محکوم به زجر کشیدن است و اختیاری از خود ندارد.

ویژگی فیلم:

حق نشر عکس no credit
Image caption نرگس کلهر کارگردان

دارخیش تجربه ای در نوع بیان بصری است.

فیلم ،فضا سازی، نور، رنگ وتصویر خوبی دارد و فیلم ساز خیلی خوب به جزییات کار فکر کرده است ،با این حال به لحاظ بیانی در بعضی سکانس ها ، فیلم در جاهایی با مشکل روبه رو است

درباره کارگردان:

نرگس کلهر متولد ۱۳۶۳ در تهران و تحصیل کرده سینماست، در کارنامه هنری خانم کلهر پیش از این دو فیلم هفت فیلم کوتاه و تجربی دیگر دیده می شود.

مروری بر فیلم های هفته گذشته

خلاصه فیلم ' گزارش یک رای '

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'گزارش یک رای'

'گزارش یک رای' مرور است بر وقایعی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش در ایران . فیلم با محدویت های داخل ایران ساخته شد ه و یک تجربه گروهی است . این فیلم گزارشی است ازآن چه که در خیابان ها در آن ایام گذشت. فیلمساز در این فیلم تلاش کرده بدون جهت گیری ، از آن چه که گذشت گزارش بدهد.

خلاصه فیلم 'ایران از درون تظاهرات'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم ' ایران از درون تظاهرات'

فیلم ایران از درون تظاهرات ساخته' مانون لویزو' خبرنگارو فیلمساز فرانسوی است. مانون لویزو برای پوشش خبری انتخابات ایران به تهران سفر می کند، اما ناگهان خودش رادر خیابان هایی می بیند پر از دود و آتش . فیلم ایران از درون تظاهرات، حاصل سفراین خبرنگار فرانسوی ا ست.

نظرات شما درباره دو فیلم " گزارش یک رای " و " ایران از درون تظاهرات"

علی

سراسر هر دو فیلم آه بود و حسرت.

سهیل

برنامه خوبی بود که بر خلاف سایر برنامه های بی بی سی ، اثری از محافظه کاری در آن نبود. سعید

برای ثبت در تاریخ بسیار خوب بود. حامد

عالی بود. من را که به آن دوران برد.

ماهان

هیچ کدام از این دو فیلم حرف تازه ای برای گفتن نداشت. تکرار مکررات بود. منوچهر

ایران از درون تظاهرات خوب بود و یادآور روزهای سخت و تاسف انگیز. محدثه

'ایران از درون تظاهرات' فیلم به مراتب حرفه ای تر و بهتری بود اما قسمت مصاحبه با دخترهای دانشجو ، مصنوعی و غیرحرفه ای به نظر می رسید. گزارش یک رای کم و کاست زیاد داشت اما قابل درک بود. وقتی تمام شهر و کشورت به یک زندان بزرگ تبدیل می شود،

بهتر از این نمی توانی فیلم بسازی!

محمود

فیلم بسیار خوبی بود. سند معتبری بود از جدایی مردم از حکومت بود. علی

درابتدای فیلم یک تاریخ را اشتباه داده بود. نوشته بود: مرداد هشتاد و هشت ولی تصاویری که نشان می داد مربوط به قبل از انتخابات بود. از این اشکال که بگذریم واقعاً من را برد به آن دوران.دیدید توی فیلم چقدر دو طرف (چه طرفداران احمدی نژاد چه طرفداران موسوی) با هم حرف می زدند و آزادنه نظرشان را می دادند؟ مینا

هروقت این صحنه ها را می بینم ناخودآگاه اشک از چشمهایم سرازیرمی شود. هنوزهم باورش برایم سخت است که این همه اتفاق افتاده و کسانی را از دست دادیم که هیچ گناهی نداشتند. آنها تنها جرمشان تلاش برای ساختن ایران بهتر بود. مصطفی

چیزی که برایم درپس همه زشتی های نمایش داده شد، قشنگ یود، حقیقتی بود که شاید برای اولین بار همه ما ایرانی ها آن را حس کردیم و آن چیزی نبود جز آزادی و امنیت در دوره زمانی تبلیغات انتخابات. آرزو

فیلم فوق العاده ای بود و تمام صحنه های آن سال را زنده کرد. درست است. ناراحت کننده بود ولی‌ حس زیبایی داشت و یاد تمام کشته شده های سبز را زنده می کرد. عماد

با تشکر از مهربانان عزیزسازنده این دو فیلم، این ها برای من که دراین تظاهرات بودم و همین طور برای دوستان من هم که آنجا نبودند فیلم جالبی نبود و حرف تازه ای برای گفتن نداشت. بهزاد

در یک کلام می توانم بگویم که قشنگ و حسرت برانگیز بود. مجید

در فیلم اول صرفاً گزارشی از یک حادثه می بینیم که توضیحات فیلمساز و یا بهتربگویم عقاید فیلمساز به آن اضافه شده بود و فیلم دوم نگاه یک غربی به جامعه ایران است که می شود گفت نیمی از واقعیت است و از این لحاظ فیلم دوم دارای نقص و کمبود است. نصیر

فیلم های پخش شده شاید به عنوان سند دسته دوم مورد قبول باشد اما به عنوان فیلم مستند درباره انتخابات در قیاس با فیلم های پخش شده از آپارات ،ضعیف بود. دو هفته ای هست که آپارات دچار ضعف در انتخاب فیلمها شده.

سینا

باید بگویم که دو مستند نمایش داده شده تقریبا خوب بودند. مستندی که از تهیه کننده ایرانی بود، صحنه خاصی نداشت و بیشتر سعی شده بود نگاهی بی طرف را نسبت به وقایع نشان دهد. در عین حال مستند دوم بسیار پخته تر و بهتر بود، چرا که می شد حس ترس را به خوبی در فیلم حس کرد. خالی ازهر نوع دید احساسی نسبت به فیلم، درکل می توانم بگویم خوب بودند. ضعف کار را نیز می گذاریم به حساب محدودیت های موجود در ایران. آرمان

فیلم دوم برایم جالب تر و جذاب تر بود. سجاد

تکرار سال پیش بود . حالمان را گرفتید.در این زمینه ها هزارتا فیلم بهترآمده بود که می توانستید آنها را پخش کنید. امیر

فیلم اول به نظرم با وجود کیفیت پایین به مراتب برای کسی که در اتفاقات حضور داشت تاثیر گذارتربود و بهترمی توانست حس و حال آن روزها را منتقل کند. فیلم دوم با توجه به اینکه از زاویه دید فردی غیر درگیر در مسائل آن روزها تهیه شده بود تا حدی با برخی واقعیت ها فاصله داشت و در بعضی موارد اغراق صورت گرفته بود . استفاده بی مورد از کلمه ی دانشجو در هر جایی از فیلم برای تحت تاثیر قرار دادن بیننده به مصنوعی جلوه کردن فیلم دوم منجر شد.

با برخی واقعیات فاصله داشت و در بعضی موارد اغراق صورت گرفته بود . استفاده بی مورد از کلمه ی دانشجو در هر جایی از فیلم برای تحت تاثیر قرار دادن بیننده به مصنوعی جلوه کردن فیلم دوم منجر شد با برخی واقعیات فاصله داشت و در بعضی موارد اغراق صورت گرفته بود . استفاده بی مورد از کلمه ی دانشجو در هر جایی از فیلم برای تحت تاثیر قرار دادن بیننده به مصنوعی جلوه کردن فیلم دوم منجر شد با برخی واقعیات فاصله داشت و در بعضی موارد اغراق صورت گرفته بود . استفاده بی مورد از کلمه ی دانشجو در هر جایی از فیلم برای تحت تاثیر قرار دادن بیننده به مصنوعی جلوه کردن فیلم دوم منجر شد

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط