اعتراض وارگاس یوسا به عدم رعایت بیطرفی در روزنامه پرویی

حق نشر عکس AFP
Image caption ماریو بارگاس یوسا، برنده جایزه ادبیات نوبل

ماریو وارگاس یوسا، برنده جایزه نوبل ادبیات، همکاری خود را با روزنامه پرویی ال کومرسیو قطع کرد.

آقای وارگاس یوسا دلیل این اقدام را اعتراض به سیاست های "دستکاری در اطلاعات" در روزنامه ال کومرسیو در طول رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری پرو که این روزها در جریان است، عنوان کرد.

اعتراض او بخشی از انتقادات گسترده ای است که به دلیل حمایت از کیکو فوجیموری و پوشش جانبدارانه دور دوم رقابت های انتخاباتی، علیه این روزنامه مطرح شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسپانیایی افه، آقای وارگاس یوسا در نامه ای به فرانسیسکو میرو کسادا، سردبیر این روزنامه اعلام کرد که از روزنامه اسپانیایی ال پایس در اسپانیا که حقوق قانونی ستون یکشنبه های او با عنوان "سنگ محک" را در اختیار دارد، خواسته است که مانع از انتشار نوشته های او در روزنامه پرویی ال کومرسیو شود.

ماریو وارگاس یوسا در این نامه که نسخه ای از آن را به چند رسانه دیگر در لیما، پایتخت پرو، فرستاده، نوشته است: "این روزنامه به ماشین تبلیغاتی کیکو فوجیموری [یکی از نامزدهای ریاست جمهوری پرو] تبدیل شده و در تلاش برای اینکه به هر وسیله، مانع پیروزی اولانتا هومالا شود، هر روز اصول اولیه بی طرفی و اخلاق روزنامه نگاری را زیر پا می گذارد."

به گفته آقای وارگاس یوسا، ال کومرسیو "اطلاعات را مسکوت می گذارد، دستکاری می کند، صفحات خود را برای انتشار دروغ، باز می گذارد، واقعیت ها را مخدوش جلوه می دهد، و به دروغ ها و شایعاتی که رقیب را خراب می کند، توجه نشان می دهد."

به گفته آقای یوسا، این در حالی است که "رونامه نگاران مستقل کنار گذاشته شده اند یا مورد تهدید قرار گرفته اند."

چندین رسانه پرویی و بین المللی این نامه را منتشر کرده اند ولی روزنامه ال کومرسیو هنوز به اتهاماتی که از سوی ماریو وارگاس یوسا مطرح شده، پاسخ نداده است.

آلوارو وارگاس یوسا، فرزند این نویسنده گفته است که نمی تواند تایید کند که آقای یوسا روز یکشنبه، ۵ ژوئن، برای دادن رأی در لیما حاضر می شود، چرا که درگیر انتشار تازه ترین رمانش "رویای سلتی" در چند کشور اروپایی است.

مطالب مرتبط