فرهنگ‌های جهانی در جشنواره فیلم موزائیک

حق نشر عکس Isna
Image caption این اولین نمایش جدایی نادر از سیمین در بریتانیا خواهد بود

جشنواره فیلم موزائیک که به جشنواره فرهنگ های جهانی یا گفت و گوی تمدن ها مشهور است و در واقع قصد دارد با برداشتن مرزها، چهره های مختلفی از فرهنگ های جهان را در کنار هم قرار دهد، امروز، پنج شنبه دوم ژوئن، در لندن افتتاح می شود.

این جشنواره که امسال سیزدهمین دوره اش را برگزار می کند، توسط انستیتو فرانسه در لندن برپا می شود و فیلم ها در سینماهای هنری ای چون سینه لومیر و ریچ میکس، غالباً به همراه جلسه پرسش و پاسخ با فیلمساز به نمایش در می آیند.

کشورهای شرکت کننده در جشنواره امسال عبارتند از: ایران، فرانسه، اتیوپی، کنیا، آلمان، نروژ ، لبنان، بلژیک، چین، مکزیک، آمریکا، گامبیا، سوئیس، مصر، آفریقای جنوبی، سنگال، مراکش، تاجیکستان، روسیه و ژاپن که فیلم های انتخاب شده، هریک چهره تازه ای از بخشی از فرهنگ و نوع زندگی انسان ها در این کشورها را تصویر می کنند.

این جشنواره طی سال ها توجه ویژه ای به سینمای ایران هم داشته و فیلم های مختلفی از سینمای ایران را به نمایش گذاشته است.

امسال دو فیلم جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی که برای اولین بار خرس طلایی جشنواره برلین را برای سینمای ایران به ارمغان آورد، به همراه فصل باران های موسمی ساخته مجید برزگر که در چندین جشنواره جهانی به نمایش درآمده است، در این جشنواره پذیرفته شده اند و در روزهای شنبه چهارم و یکشنبه پنجم ژوئن در سینه لومیر به نمایش در می آیند.

حق نشر عکس sd
Image caption فصل باران های موسمی در چندین جشنواره جهانی به نمایش درآمده است

هر دو فیلم انتخاب شده تصویری از آدم های شهری ارائه می کنند و به همین دلیل تشابه زیادی به سینمای جشنواره پسند ایران که معمولاً بر نمایش زندگی روستایی استوار هستند، ندارند.

جدایی نادر از سیمین همچون درباره الی درباره مضامین و باورهایی کلیدی‌ در شخصیت‌های تهران‌نشین امروز می‌گردد و ضمن پرداختن به معضل اصلی تناقض سنت و مدرنیته، به‌عنوان قدیمی‌ترین معضل تهران‌نشینان به مفاهیمی چون دروغ، وجدان، حقیقت، مذهب و رابطه‌ی زن و مرد، نگاه نو و جذابی دارد و این‌بار فارغ از ضعف‌های درباره الی، پرداخت شسته رفته‌تری را رو‌ در ‌روی تماشاگرش قرار می‌دهد و با فیلم‌نامه‌ای دقیق و حساب‌شده و البته کارگردانی‌ کم‌نظیر در سینمای امروز ایران، تماشاگر را در تمام طول دو ساعت فیلم، ذره‌ای‌‌ رها نمی کند.

این اولین نمایش جدایی نادر از سیمین در بریتانیا خواهد بود که اصغر فرهادی هم در این نمایش شرکت می کند و به سوالات حاضران پاسخ خواهد داد.

فصل باران‌های موسمی‌‌ همان‌طور که فیلمساز اذعان دارد، تجربه‌ی متفاوتی در سینمای امروز ایران است که چه از نظر فضاسازی و چه به لحاظ ساختار از جریان‌ اصلی و غالب سینمای ایران فاصله گرفته است: نه مثل فیلم‌های بازاری چشم به گیشه دوخته، و نه با سینمای جشنواره‌پسند به سبک و سیاق دنباله‌های کیارستمی ارتباطی دارد. در نتیجه در این فیلم با فضای شهری معاصری روبرو هستیم که کمتر مورد توجه واقع شده و به ویژه ازاین زاویه کمتر به آن نگاه شده است: زندگی یک نوجوان شهری در تهران امروز.

حق نشر عکس czxc
Image caption فیلم سیرک از مکزیک حکایت خانواده ای مشغول به کار سیرک را روایت می کند

فیلم سیرک از مکزیک ساخته آرون شوک، حکایت خانواده ای مشغول به کار سیرک را روایت می کند که در عین فقر، نبود مخاطب و برخوردهای خانوادگی می خواهند در کنار هم بمانند.

شهادت ساخته برهان قربانی فیلمساز متولد افغانستان و ساکن آلمان، تصویری از زندگی سه جوان مسلمان زاده آلمان در برلین امروز را روایت می کند. فیلمساز با ترکیب موضوع سکس، عشق، مهاجرت و همجنسگرایی، سعی دارد تناقض های فرهنگی جامعه میزبان و میهمان را روایت کند.

میکروفون ساخته احمد عبدالله از مصر هم داستان مردی را باز می گوید که پس از چند سال زندگی در آمریکا، به مصر بازمی گردد و متوجه تفاوت ها و تغییرات فرهنگی می شود.

عبدالطیف کشیش، فیلمساز مشهور فرانسوی (متولد تونس) هم در این جشنواره شرکت می کند و در جلسه ویژه پرسش و پاسخی به سوالات علاقه مندان جواب می دهد. آخرین فیلم این کارگردان با عنوان ونوس سیاه که در جشنواره ونیز سال گذشته شرکت داشت، به نمایش درخواهد آمد.

حق نشر عکس sdf
Image caption مراکشی ساخته لیلا مراکشی داستان دختر هفده ساله ای را در کازابلانکا روایت می کند

این فیلم داستان تلخ واقعی یک زن سیاه پوست از آفریقای جنوبی را بازگو می کند که در قرن نوزدهم برای نمایش بدن غریبش به لندن و پاریس آورده شد.

مراکشی ساخته لیلا مراکشی داستان دختر هفده ساله ای را در کازابلانکا روایت می کند که برای اولین بار عاشق می شود و علیه سنت های حاکم بر کشورش شورش می کند و با اخلاقیات خانواده(و به ویژه برادر بزرگ ترش) درگیر می شود.

غرب بیروت ساخته زیاد دوئرری، برنده جایزه منتقدان در جشنواره تورنتو ، داستان اولین روز جنگ های داخلی در لبنان در سیزدهم آوریل ۱۹۷۵ را با تمرکز بر دو نوجوان مسلمان به نام های عمر و طارق که درگیر شرایط نامساعدی می شوند، روایت می کند.

کنسرت های موسیقی از جمله کنسرت تیتو روبن و جلسات کارگاهی درباره داستان های آفریقایی و همین طور کارگاه فیلمسازی برای هشت فیلمساز جوان، از سایر برنامه های این جشنواره است.

جشنواره موزائیک تا نهم ژوئن ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط