راه اندازی نظام 'هشدار به والدین' برای موسیقی های آنلاین

حق نشر عکس AP
Image caption لوگوی هشدار به والدین روی سایت هایی که آهنگ های هنرمندانی نظیر امینم را عرضه می کنند، ظاهر می شود

آهنگ ها و موزیک ویدیوهایی که ترانه های آنها حاوی عبارت های رکیک اند، برای نخستین بار در سایت های فروش دیجیتال، با برچسب "هشدار به والدین" عرضه می شوند.

از سال ۱۹۹۵ نشانه "هشدار به والدین"، توسط بی پی آی (صنایع ضبط موسیقی بریتانیا) روی سی دی هایی که حاوی عبارات رکیک یا تصاویر عریان هستند، چاپ می شود.

با این حال، جز فروشگاه "آی تیونز" شرکت اپل، بیشتر سیستم های فروش آنلاین تاکنون فاقد نظام درجه بندی محتوا بوده اند.

بی پی آی اعلام کرده که سیستم درجه بندی و راهنمای محتواهای آهنگ ها و موزیک ویدیوها ظرف چند هفته آینده راه اندازی خواهد شد.

جف تیلور، مدیر عامل بی پی آی، گفت: " ما مشغول به روز کردن طرح درجه بندی محتوا در دنیای دیجیتال هستیم. هدف ما اطمینان یافتن از این موضوع است که همه آهنگ ها و ویدیوها به وضوح برچسب "هشدار" داشته باشند. با این کار، والدین قادر خواهند بود که فایل هایی را که ممکن است مناسب فرزندانشان نباشد، تشخیص دهند."

حق نشر عکس 1
Image caption چاپ لوگوی "هشدار به والدین" از سال 1995 روی سی دی و دی وی دی های با محتواهای رکیک ضروری است

او افزود: "به نظر ما برای والدین مهم است که از همان معیارهای درجه بندی و اطلاعاتی که روی سی دی ها و دی وی دی ها می بینند، به صورت آنلاین هم بهره ببرند."

بر اساس این طرح، فروشندگان دیجیتال موسیقی و سرویس های پخش مستمر آهنگ و موزیک ویدئو، باید به وضوح نشانه جهانی "هشدار به والدین"، یا واژه "رکیک" را همراه هر فایل موسیقی یا ویدئویی که شامل حاوی عبارات رکیک یا تصاویر عریان است، قید کنند.

این هشدارها در سایت های یوتیوب، اسپاتیفای، نپستر و ویوو نیز ظاهر خواهند شد.

فروشندگان دیجیتال از این حرکت استقبال کرده اند.

کیم بیلی، از انجمن فروشندگان محصولات سرگرمی گفت: "فروشندگان می خواهند بتوانند اطلاعات را دقیق ارائه کنند تا مشتری ها با آگاهی دست به انتخاب بزنند."

بی پی آی با اشاره به اینکه از سال ۲۰۰۴ امکان دانلود موسیقی فراهم شده است، اعلام کرده فروش دیجیتالی موسیقی در بریتانیا در ماه گذشته، از مرز یک میلیارد پوند گذشته است.

مطالب مرتبط