برنامه تفریحی تاجیکی، ۳ ژوئن

دورووووووود و خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی.

محتوای برنامه این هفته‌امان از این قرار است:

صحبتی داریم با دانه بهرام، آوازخوان محبوب، در باره تجلیل از هزاره "شاهنامه" در دوشنبه.

در نخست نمایش فیلم جدید عبدالهی ذاکراف با نام “خاک پیوند” با آفریننده نقش قهرمان اصلی و بیننده‌های این فیلم صحبت داشتیم.

نظر فارغ‌التحصیلین مکاتب دوشنبه را داریم در باره برنامه‌های آینده آنها.

هزاره "شاهنامه"

امسال در اکثر کشورهای دنیا هزاره “شاهنامه” حکیم فردوسی طوسی را جشن گرفتند.

در تاجیکستان نیز به ابتکار وزارت فرهنگ و اتحادیه آهنگسازان تاجیکستان محفلی برگزار شد که در آن شعرا و موسیقی‌شناسان و سراینده‌ها و پژوهشگران در باره این اثر بی‌زوال فردوسی سخنرانی کردند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

یکی از شرکت‌کنندگان و دست‌اندرکاران این محفل دانه بهرام، هنرمند شایسته و استاد هنرستان به نام طلبخوجه ستاراف، این هفته مهمان برنامه تفریحی تاجیکی بود.

حق نشر عکس BBC World Service

به گفته آقای بهرام، از متن "شاهنامه" پیدا نمودن پارچه هایی که از آنها بعداً سرود و یا ترانه‌ای آفریده می‌شود، کار مشکل و خیلی دندان‌شکن بوده است.

مثلاً برای ایجاد سرود در باره خرد و یا ترانه‌ای در وصف نیکی آقای بهرام "شاهنامه" را از اوّل تا به آخر مرور کرده و شاه‌بیتهای ضروری را پیدا کرده است.

در ساختن آهنگ برای این سرودها نیز این آوازخوان معروف با مشکلات فراوانی دچار شده است.

خود استاد دانه بهرام در این باره گفت: "در زمان شوروی قبل از ضبط آهنگ در رادیو و یا تلویزیون هیئت تحریریه آهنگها را گوش می‌کرد و بعداً اجازه ضبط و یا پخش آهنگ را می‌داد."

حق نشر عکس BBC World Service

به گفته آقای بهرام، شعرا، نویسنده‌ها، آهنگسازان و در بعضی اوقات مورخان نیز در این هیئت شامل بودند. آنها بیشتر به جنبه‌های سیاسی و ایدئولوژیک آهنگها توجه می‌کردند.

وی گفت: "وقتی که من آهنگ "توانا بود هر که دانا بود" را پیشنهاد این هیئت نمودم، آنها بعد شنیدن تعجب کردند، زیرا در چنین ضرب هرگز آهنگی نشنیده بودند."

سخن‌شناسان می‌گویند که "شاهنامه" از اول تا به آخر در یک وزن عروض، در بحر متقارب مثمن مقصور، نوشته شده است. بنابراین، ایجاد چندین آهنگ مختلف در یک وزن برای آهنگساز کار خیلی مشکل است. ولی دانه بهرام از عهده اجرای این کار بخوبی برآمده است.

او در همین وزن "شاهنامه" با استفاده از شاه‌بیتهای آن ده آهنگ گوناگون ایجاد نموده و در یک برنامه تلویزیونی ۲۰ سال قبل آنها را پیشکش تماشابینان کرده است. اما استاد بهرام از آن اظهار تأسف کرد که این برنامه در این اواخر در تلویزیون پخش نمی‌شود.

فیلم "خاک پیوند"

این هفته در سابق خانه سینما و حالا تالار سینماخانه تلویزیون "سفینه" نخست نمایش فیلم جدید عبدالهی ذاکراف، کارگردان جوان، با نام "خاک پیوند" برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

فیلم از روی یک اثر ابرار ظاهر ساخته شده است. گلرخسار سفی، شاعر محبوب تاجیک، بعد از تماشای فیلم گفت خرسندی‌آور است که جوانان لیاقتمند روی صحنه هنر آمده‌اند و صرف نظر از دشواریها تلاش می‌کنند که معرفگر زمان خودشان باشند.

وی افزود: "این موضوعی که عبدالهی به آن دست زده است، شاید چند سال قبل به این موضوع دست زدن را اجازه نمی‌دادند."

حق نشر عکس BBC World Service

عبدالمومن شریفی، هنرپیشه تئاتر جوانان به نام محمودجان واحداف، می‌گوید که یک ‌اندازه کار کار‌گردانی در این فیلم خام است و کارگردان به چند اشتباه جزئی راه داده است.

حق نشر عکس BBC World Service

امّا حافظ ده‌ساله که نقش قهرمان اصلی این فیلم را آفریده است، می‌گوید که برای نخستین بار است که در یک فیلم نقش می‌آفریند. وی می‌خواهد در آینده هنرپیشه سینما شود.

حافظ در فیلم "خاک پیوند" نقش رابرت، پسربچه یهودیی را که عاشق کبوترانش است و نمی‌خواست با پدر و مادرش برای همیشه از تاجیکستان به اسرائیل برود، ‌بازی کرده است. این یک فیلم تراژدی است که قهرمان اصلی در آخر داستان می‌میرد.

حق نشر عکس BBC World Service

عبداللهی، کارگردان فیلم "خاک پیوند"، در باره دشواریهایی که در تهیه فیلم با آنها روبرو شد، چنین گفت: "مثل همیشه کمبود منابع مالی مشکل اصلی بود. اگر بودجه فیلم بیشتر می‌بود، باز چند صحنه دیگر نیز فیلمبرداری می‌کردیم."

حق نشر عکس BBC World Service

عبداللهی می‌گوید یک قصه که لطافت نصرالدیناوا نوشته است داستان مادری که گناه فرزندش را بردوش گرفته زندان می‌شود توجه او را به خود جلب کرده است و با پیدا شدن مبلغ می‌خواهد از روی این داستان فیلمی را نوار بگیرد.

"زنگ کمالات" در مکتبها

فارغ‌التحصیلین در تمام مکاتب تاجیکستان این هفته با استادان و مکتب خود بدرود گفتند و بعد سپردن امتحانات برای شامل شدن به دانشکده و دانشگاهها آمادگی می‌گیرند.

حق نشر عکس BBC World Service

از زمان شوروی، مراسم "زنگ آخرین" برای شاگردان صنفهای ۱۱ معمولاً در روز ۲۵ مه برگزار می‌شد و این پایان سال تحصیل برای شاگردان به حساب می‌رفت.

اما امسال به خاطر تغییرات در سیستم تعطیلات پاییزی و بهاری شاگردان مکتبها زمان برگزاری "زنگ کمالات" به تعویق افتاد.

حق نشر عکس BBC World Service

در خیابانهای شهر دوشنبه با چندی از فارغ‌التحصیلین مکاتب شهر دوشنبه صحبت داشتیم که بعضیها خرسند بودند و بعضی دیگر اشک در چشمان می‌گفتند که برایشان از نزد استادان و مکتب عزیزشان دور شدن خیلی درد‌آور است.

حق نشر عکس BBC World Service

اما اکثر شاگردان از آن اظهار نارضایتی می‌کردند که برای آنها اجازه جشنگیری و اجرای برنامه‌های موسیقی را در حیات مکتب نداده‌اند.

لطفاً، نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدرس الکترونیکی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

امّا از من، زیورشاه، متصدّی و مجری این برنامه، تا جمعه دیگر بدرووووووووووووووووود.

مطالب مرتبط