نخستین رمان آرتور کنان دویل چاپ می شود

حق نشر عکس a
Image caption از داستان های آرتور کنان دویل، اقتباسهای تلویزیونی متعددی صورت گرفته است

اولین رمان آرتور کنان دویل، خالق داستان های شرلوک هولمز، با عنوان "قصه جان اسمیت" برای نخستین بار منتشر خواهد شد.

این کتاب که بین سال های ۱۸۸۳ و ۱۸۸۴ نوشته شده، داستان مردی را روایت می کند که پس از اینکه به دلیل نقرس، خانه نشین می شود، به بازاندیشی در باب زندگی می پردازد.

آرتور کنان دویل این داستان را برای یک ناشر فرستاد ولی در اداره پست گم شد و او مجبور شد تا جایی که حافظه اش یاری می کرد، بار دیگر، آن را بنویسد.

بازنویسی قصه جان اسمیت هیچ گاه به پایان نرسید.

نخستین رمان از ماجراهای شرلوک هولمز، که در فارسی با عنوان اتود در قرمز لاکی (A study in scarlet) ترجمه شده، سه سال بعد از آن منتشر شد.

ریچل فاس، سرپرست بخش دستنوشته های ادبی مدرن کتابخانه بریتانیا اعلام کرد که رمان نیمه تمام قصه جان اسمیت در پاییز امسال منتشر می شود.

خانم فاس گفت که این کتاب از سال ۲۰۰۷ بخشی از مجموعه کنان دویل در کتابخانه بریتانیا بوده و مطمئن است که پروژه انتشار آن، پروژه موفقی خواهد شد.

بنیاد ادبی آرتور کنان دویل رضایت خود را نسبت به چاپ این کتاب اعلام کرده است.

خانم فاس به بی بی سی گفت که این رمان "شخصیت پردازی و پلات ضعیفی دارد" چرا که نخستین تجربه بلند او به شمار می رود، هر چند که او پیش از آن، چندین داستان کوتاه موفق نوشته بوده است.

به گفته خانم فاس، آرتور کنان دویل چند بار اشاره کرده بود که از نخستین کار خود خجالت می کشد، ولی پس از مدتی، دوباره روی این کتاب کار کرد و نشان داد که چیز ارزشمندی در آن دیده است.

در قصه جان اسمیت، شخصیت اصلی رمان به موضوعاتی از جمله سیاست و دین فکر می کند. رمان همچنین شامل گفت و گوهای جان اسمیت با خانم راندل، زن صاحبخانه است.

ریچل فاس شخصیت خانم راندل را با خانم هادسون، زن صاحبخانه شرلوک هولمز، شبیه می داند.

آرتور کنان دویل این رمان را در اوایل دهه ۲۰ سالگی خود و پس از مهاجرتش به ساوث سی، نزدیک شهر پورتسموت نوشت.

مطالب مرتبط