"زنان افغان پشت فرمان" این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در برنامه آپارات فیلم " زنان افغان پشت فرمان " ساخته صحرا کریمی به نمایش در می‌آید.

می گویند خواستن توانستن است؛ حتی اگر چیزی که می خواهی خلاف سنت های جامعه باشد. در جامعه سنتی مثل افغانستان رانندگی برای زنان زمانی یک آرزو و رویا بود . برای دیگران رانندگی ممکن است فقط یک کار معمولی باشد اما برای زن افغان رانندگی حسی از رهایی دارد. فیلم این هفته ما حکایت زنان افغان است در پشت رل اتومبیل و زندگی.

درباره فیلم

این فیلم حکایت چند زن افغان در کابل را بیان می کند که به دنبال رانندگی در این شهر هستند.

زنان افغان جلوی دوربین فیلمساز ظاهر می شوند و درباره گذشته هایشان، زندگی کنونی و آرزوهایشان صحبت می کنند. فیلم با تمرکز بر زندگی این زنان و خانواده هایشان سعی دارد تفسیری از زن ، گذشته ، حال و آینده‌اش در جامعه سنتی و مرد سالار افغانستان ارائه دهد.

فیلم شخصیت محوری قوی هم دارد که بر خلاف دیگر زنان سعی داشته استقلال خود را حفظ کند ولی در آخر او نیز تسلیم و طعمه یک رسم مرد سالارانه می شود.

ویژگی فیلم

"صحرا کریمی" فیلمسازدر این فیلم نگاه جستجوگر و کنجکاوش را فقط معطوف به شخصیت های فیلم اش نکرده است بلکه تلاش کرده تا حد امکان تصویری ازافغانستان امروز ارائه دهد. در این فیلم کارگردان سعی دارد با قرار دادن زنان پشت فرمان اتومبیل به صورت نمادین نشان دهد که آنان چقدر آزاد و مستقل هستند و چقدر در جامعه خود نقش دارند.

حق نشر عکس BBC Persian
Image caption نمایی از فیلم "زنان افغان پشت فرمان"

درباره کارگردان

صحرا کریمی بازیگر، فیلمساز و مدرس سینما ، زاده یک خانواده افغان مهاجر در ایران است. او اولین بار با بازی در یکی از نقشهای اصلی فیلم " دختران خورشید"(۱۳۷۹) مریم شهریار خود را شناساند. وی تجربه بازی در فیلم سینمایی "خواب سفید " (۱۳۷۹) حمید جبلی را نیز دارد .خانم کریمی پس از چندی برای کار و تحصیل به اسلواکی مهاجرت کرد و ضمن تحصیل در رشته فیلم و تلویزیون به ساخت فیلم های مستند و داستانی کوتاه پرداخت. او در حال حاضر دارای مدرک دکترای کارگردانی فیلم داستانی از دانشگاه فیلم و تلویزیون اسلواکی است و در مدرسه فیلم لس آنجلس تدریس می کند. فیلم " نسیمه- خاطرات یک دختر دانشجو" آخرین فیلم اوست که در سال ۲۰۱۰ موفق به راهیابی به جشنواره فیلمهای دانشجویی اسکار شد. برخی دیگر از فیلمهای او در مقام فیلمساز عبارتند از:

یک سوال ساده(۲۰۰۶) روزنامه زرد ، زنان ، جامعه (۲۰۰۶) تپه فیلهای سفید (۲۰۰۷)

نگاه کارگردان

حق نشر عکس BBC Persian
Image caption صحرا کریمی کارگردان فیلم " زنان افغان پشت فرمان "

هنوزدانشجوی دانشکدهٔ فیلم و تلویزیون بودم که در سایت خبری بی‌بی‌سی خواندم که اولین‌ زنان افغان گواهی نامه رانندگی گرفتند. برایم گرفتن گواهی نامه سمبل خوبی‌ بود از مبارزهٔ زنان افغان برای بدست آوردن اولین آزادیهایشان در جامعه مرد سالار افغانستان.

۳سال طول کشید تا این فیلم را ساختم و پروسهٔ ساختن این فیلم مصادف بود با پروسهٔ شناخت شخصی‌ من با جامعه افغانستان و سرزمین مادری و پدری ام.

خاطرات زیادی ، هم شیرین و هم تلخ از دوران ساخت این فیلم دارم. اما زیباترین خاطره من این بود که حتی یک مرتبه هم درهنگام فیلمبرداری کسی‌ به من به عنوان یک زن توهین نکرد و همیشه با همکاری هموطنانم مواجه می شدم.

ایمیل های رسیده مربوط به فیلم "از پس برقع"

بهناز

من فقط ۱۰ دقیقه پایانی فیلم "از پس برقع " را دیدم ولی همین زمان کافی بود تا موضوع را بفهمم.

این تبعیض در همه جای ایران هست فقط رنگش فرق می کند، در جنوب به آن شکل، در تهران به شکل دیگر. من عاشق دویدن هستم ولی نمی توانم حتی بدوم. این یکی از کوچک ترین تبعیضهایی است که وجود دارد. مشت نمونه خروار است .

درباره آن مادری که در آخر صحبت کرد که می خواهد پسرش را طوری تربیت کند که به زن احترام بگذارد ، می گویم ای کاش همه ی زنان ایرانی این گونه باشند.

تمنا از افغانستان

فیلم" از پس برقع " برایم بسیار ناراحت کننده ولی واقعیتی تلخ به حساب می آید.همه روزه شاهد خشونت علیه زنان هستیم به خصوص در کشورم افغانستان با دیدن این برنامه اشک تاسف ریختم. به امید آینده ای روشن برای تمام زنان دنیا به خصوص زنان رنج دیده افغانستان.

اسماعیل

فیلم هایی که در مورد وقایع و سنن ایران پخش می کنید بسیار جالب ، دیدنی و آموزنده هستند

سپاس مرا بپذیرید زیرا تلویزیون بی بی سی فارسی تقریباً تمامی اوقات فراقت ما را بخوبی پر می سازد.

نیکو

درست است که موضوع "از پس برقع " خیلی دردناک است و واقعیت دقیقاٌ همان چیزی است که بیان شد ولی تعمیم دادن این موضوع به زن جنوبی صحیح نبود. این فقط بخش محدودی از زنان جنوب را شامل می شود . رنج و سختی و تحمل رفتارهای غیر انسانی با زن در همه روستاهای ایران نیز دیده می شود و البته در شهرهای دیگر ایران نیز به نوع دیگر.

مرتضی از بوشهر

قبل از این که فیلم "از پس برقع " را ببینم مدتی این موضوع فکرم را درگیر کرده بود. فکر می کردم دیگر حالا حالا ها گریه ام نمی گیرد. ولی مهرداد اسکویی نگذاشت این طور شود. فیلم بیانگر درد ملموسی بود که هر چند برای ما که جنوبی هستیم تکراری است ولی بازهم دردناک است.

فقط آرزو می کردم که آخرفیلم ، کارگردان یک طوری فیلم را تمام کند که همه فقط چشم انتظارحل مسئله بوسیله گذشت زمان و امید به آینده نباشند. این طور که فیلم تمام شد ، درد را ماندگار کرد. فقط اطلاع رسانی فایده‌ای ندارد.

مهدی از تهران

فیلم "از پس برقع" بسیار جالب و تکان دهنده بود. جایی که زن روبه دوربین می گفت" من ۱۹ سال دارم " و بعد می فهمیدیم که در ۱۲ سالگی ازدواج کرده است و یا در سکانس بعدی آن خانمی که داشت داستان حلق آویز کردن خودش را از پنکه سقفی شرح می داد ، خیلی دلم سوخت و ناراحت شدم .من عید امسال رفته بودم قشم و اتفاقا در موقع برگشتن راننده ما را ازروستاهای جزیره به فرودگاه رساند . وقتی اطرافم را نگاه می کردم واقعا به سطح طبقاتی زندگی در ایران پی بردم ، از یک طرف بیکاری و از طرف دیگر بی سوادی باعث عقب ماندگی مردم آن منطقه و استانهای دیگر ایران شده است.

نازنین

در فیلم "از پس برقع" نکته ای که برای من خیلی جالب بود شکل برقع های زنان جنوبی بود که وقتی که نگاه می کردی می دیدی این برقع ها قیافه آنها را به مردانی مبدل کرده است که انگارابروها وسبیل های کلفتی روی صورت آنها نقاشی شده است.در واقع به نظر من زنان زمانی حق بودن در اجتماع و خارج ازمنزل را دارند که شبیه مردان باشند. اگرهم زن هستید باید باچهره ا ی مردانه دراجتماع ظاهرشوید چون جامعه و حقوق اجتماعی از آن مردان است واین مردان هستند که درجامعه ی جنوب عضوی ازاعضای جامعه محسوب می شوند.

البته با وضعیتی که برای مردان در این فیلم تصویر شده بود که نه فرصتی برای تحصیل و اشتغال داشتند ونه شغل مناسب و درست و با وجود فقری که براین خانواده ها حکم فرما شده بود ،این موضوع مردان راهم گرفتارخود نموده است.

صحرا کریمی کارگردان فیلم " زنان افغان پشت فرمان "

مطالب مرتبط