مورگان فریمن جایزه یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption مورگان فریمن و کلینت ایستوود

مورگان فریمن، هنرپیشه برنده جایزه اسکار، شامگاه پنجشنبه ۹ ژوئن، جایزه یک عمر دستاورد هنری را از مؤسسه فیلم آمریکا (ای اف آی) دریافت کرد.

کلینت ایستوود و هلن میرن از جمله ستارگان سینما بودند که در مراسمی که در سالن سونی استودیوز در لس آنجلس برگزار شد، به ستایش این بازیگر ۷۴ ساله پرداختند.

فریمن که سی و نهمین دریافت کننده جایزه افتخاری "ای اف آی" بود، گفت: "گرفتن این جایزه، ساده ولی باورکردنش سخت است."

پیش از این، هوارد استرینگر، رئیس هیئت امنای "مؤسسه فیلم آمریکا" در ستایش این بازیگر نامی هالیوود گفته بود: "مورگان فریمن برای سینمای آمریکا یک گنج است. او چه در نقش یک زندانی و چه در نقش رئیس جمهور یا خدا، در عین آرامش، قدرت و اقتدار را القا می‌کند."

در این مراسم جشن که سه ساعت و نیم به طول انجامید، قطعه هایی از بازی های شاخص مورگان فریمن در فیلم هایی از جمله افتخار، رانندگی برای خانم دیزی و دختر میلیون دلاری پخش شد.

مورگان فریمن بازی در سینما را از دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد، اما از اواخر سال های ۱۹۸۰ با بازی در فیلم رانندگی برای خانم دیزی بود که به شهرت جهانی رسید. او با بازی در این فیلم نخستین جایزه "گلدن گلوب" و دومین نامزدی اسکار را به دست آورد.

او در سال ۱۹۹۲ با بازی در فیلم وسترن نابخشوده به کارگردانی کلینت ایستوود، به عنوان یکی از تواناترین بازیگران نقش مکمل هالیوود شناخته شد.

فریمن در سال ۲۰۰۵ برای بازی در فیلم دختر میلیون دلاری به کارگردانی کلینت ایستوود اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد.

در مراسم بزرگداشت مورگان فریمن، تعدادی از همکاران و همبازی های او درباره اش سخنرانی کردند.

فورست ویتاکر، هنرپیشه، او را "یک مشاور، چراغ راه، و شانه ای برای تکیه کردن، حامی و دوست" توصیف کرد.

سیدنی پواتیه، ریتا مورنو و تیم رابینز، همبازی های او در فیلم رستگاری شاوشنک نیز در این مراسم حضور داشتند.

کلینت ایستوود، الیزابت تیلور و استیون اسپیلبرگ از دریافت کنندگان قبلی جایزه "ای اف آی" بوده اند.

مطالب مرتبط