برنامه تفریحی تاجیکی، 10 ژوئن

دورووود و خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی، به برنامه خودتان.

از آخرین ملاقات ما هفته‌ای سپری شد و طبق معمول روزهای جمعه برنامه تفریحی تازه‌ترین خبر و گزارشها از هفته سپری شده را گلچین نموده است.

محتوای برنامه این هفته‌امان از این قرار است:

برنامه را با چند خبر کوتاه ورزشی شروع می‌کنیم و سپس، در باره یک سی دی برای شما خواهم گفت که مجموعه روایات و افسانه‌های قدیمی را گردهم آورده است که از زبان افراد کهن سال بدخشان جمع‌آوری شده‌اند.

صحبتی داریم با تهمینه نیازاوا، آوازخوان جوان تاجیک که برای شرکت در جشنواره موسیقی “اسلاویانسکی بزر” به بلاروس دعوت شده است.

همچنین، نظر چندی از آوازخوانهای تاجیک را می‌شنویم که با تصمیم شهرداری همه‌روزه در چهار ناحیه پایتخت در هوای باز برنامه‌های کنسرتی رایگان اجرا می‌کنند.

بعداً اعتراض گلرخسار سفی نسبت به یک سایت خبری را پیگیری می‌کنیم.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نویدهای ورزشی

در یکی از دورهای مسابقات جام جهانی جودو که در شهر بخارست رومانی برگزار شد، رسول باقی یف، پهلوان تاجیک، در وزن تا ۷۳ کیلوگرم قوه‌آزمایی نموده، بر حریفانش دست ‌بالا شد و مدال طلای این مسابقه را از آن خود کرد.

جهان قربان اف و انور یونس اف، بوکسچیان تاجیک، در مسابقات قهرمانی مشت‌زنی یا بوکس با نام “China open” که از ۱ تا ۵ ژوئن در شهر گوان چین برگزار شد، هر دو جای دوم را به خود اختصاص دادند و با مدالهای نقره به وطن برگشتند.

از میان زنان موزونه چاری یوا، بوکسچی تاجیک، بر دو حریفش دست‌بالا شده، از دست رقیب سومش مغلوب شد و با مدال برنجی برگشت.

از مسابقات بین‌المللی سامبو که در شهر تاشکند ازبکستان برگزار شد، ورزشگران تاجیک با ۲۳ مدال برگشتند. در این مسابقات کُشتی گیران ۱۸ کشور دنیا با هم قوه‌آزمایی نمودند.

تعداد ۳۵ نفر از سامبوچیان تاجیک نیز برای دریافت جای اول با حریفان خود دست به گریبان شدند و در پایان مسابقات با مدالهای زیادی به وطن برگشتند که مسئولان امور ورزش این را نتیجه خوبی برای کُشتی گیران تاجیک می‌دانند.

سی دی “افسانه ها” با زبان روشانی

اخیراً در شهر خاروغ ولایت بدخشان نمایشگاه هنرهای مردمی و نمایش لباس و نمونه غذاهای محلی برگزار شد.

در این نمایشگاه به تماشاچیان سی دی پیشنهاد شد که در آن افسانه های مردمی و روایات و قصه‌های قدیمی از زبان افراد سالمند در دیشه شوجند ناحیه روشان ضبط شده‌اند.

به گفته همکارم گلدست مهر‌آور ، این سی دی با کمک مالی سازمان ملل متحد جمع‌آوری و ضبط شده است.

وی گفت: ”این طرح یک طرح آزمایشی بود با نام “فرهنگ زند” که در آن شش نفر از شاگردان مکتب دهه شوجند ناحیه روشان جلب شده بودند و در مدت کمی بیشتر از یک ماه ضبط و تنظیم صوت و تصویر را آموخته، از کهنسالان دهات اطراف تاریخ محلشان و روایات جالب و شعرهای را به زبان روشانی ضبط نمودند...”

این سی دی در حجم خیلی کم منتشر شده و در آینده نزدیک متصدیان این برنامه دایره بیشتر شاگردان مکاتب بدخشان را می‌خواهند به دوره‌های آموزشی فرا بگیرند و کلیه مطالب جمع‌آوری شده را با صوت و تصویر با تعداد بیشتری به نشر برسانند.

دعوت تهمینه نیازاوا به “بازار اسلاوی”

مسئولان ۲۰ مین جشنواره هنر با نام “اسلاوینسکی بزر” و یا "بازار اسلاوی" که قرار است از ۶ تا ۱۴ ژانویه در شهر ویتیبسک بلاروس برگزار شود، تهمینه نیازاوا، آوازخوان جوان تاجیک را، نیز برای شرکت در این جشنواره دعوت نموده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

تهمینه در ماه اوت سال ۲۰۰۸ برنده جشنواره موسیقی "پنج ستاره اینتر ویدینیی" شده بود که در شهر سوچی روسیه برگزار شد.

در صحبتی که با تهمینه در این باره داشتم، از او پرسیدم که شرکت در جشنواره “بازار اسلاوی” چه شرایطی دارد؟

تهمینه گفت: “برای آن که حقوق شرکت در این جشنواره را پیدا کنی، اولاً ضبطهای ویدیو برنامه‌های کنسرتی زنده‌ات را با چند نمونه آهنگهای صوتی به برگزارکنندگان باید بفرستی. در مجموع، سه آهنگ: دو آهنگ در بخش آزمون جشنواره و یک آهنگ در بخش غیرازمونی اجرا می‌شود.”

حق نشر عکس BBC World Service

شرط دیگر این آزمون آن بوده است که هر سراینده و یا آوازخوان تنها یک مرتبه حقوق شرکت در این آزمون را دارد. تهمینه گفت که او چندین سال آرزوی شرکت در این جشنواره را داشته است.

تهمینه در این آزمون سه آهنگ اجرا می‌کند. آهنگ اولش با زبان انگلیسی از سروده‌های سیلین دیان و آهنگ دومی با زبان تاجیکی با نام “افسانه دل” بر شعری از وارث است و موسیقی این ترانه را احمد بکه‌یف نوشته است.

تا ۹ سپتامبر: کنسرت مجانی در دوشنبه

یک ماه قبل شهرداری دوشنبه تصمیم گرفته است که همه‌ روزه بعد ساعت ۱۸.۳۰ تا جشن استقلال که ۹ سپتامبر برگزار می‌شود، در چهار ناحیه شهر دوشنبه در هوای باز برنامه‌های کنسرتی رایگان برای ساکنان و مهمانان پایتخت برگزار می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

نزدیک یک ماه شده که در چهار ناحیه شهر دوشنبه از ساعت ۱۸.۳۰ به مدت دو ساعت دسته‌های هنری فیلارمونی و دسته‌های کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان و دسته‌های وابسته به وزارت فرهنگ برنامه‌های زنده اجرا می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

اخیراً از نزد تئاتر اپرا و باله می‌گذشتم که آوازخوانهای دسته هنری “دریا” کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان آنجا هنرنمایی می‌کردند.

من هم نزدشان رفتم و با چندی از مطربان و آوازخوانهای این دسته صحبت کردم.

حق نشر عکس BBC World Service

سفرعلی قربان‌علی، نایب رئیس دسته‌های هنری کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان، در صحبت با ما گفت که اعضای گروه هنری “دریا” طول یک هفته در نزد تئاتر اپرا و باله هنرنمایی می‌کنند.

دسته “فلک”رادیو و تلویزیون در نزد مجسمه رودکی در میدان نزد دانشگاه کشاورزی برنامه اجرا می‌کند. بعد از یک هفته باز این دسته‌ها جایی هنرنمایی خود را عوض می‌کنند.

آقای قربان‌علی افزود: “البته، در بعضی اوقات مطربان و سراینده‌های دسته‌ها از اجرای هرروزه برنامه‌ها خسته می‌شوند، اما کوشش به خرج می‌دهند، تا تماشاچیان از اجرای برنامه‌های آنها قناعت مند باشند.”

حق نشر عکس BBC World Service

نذر‌الدین نعمت‌الله‌اف، آوازخوان دسته هنری “دریا”، می‌گوید: “اجرای برنامه در هوای باز البته دشواری خود را دارد و ذوق تماشاچی نیز خیلی متفاوت است. و ما کوشش می‌کنیم که در هر منطقه شهر برنامه‌های مختلفی اجرا کنیم که تکرار هم نباشند.”

گلرخسار سفی: “من اهل سیاست نیستم”

گلرخسار سفی، شاعر سرشناس تاجیک، نسبت به مقاله‌ای که در یکی از سایتهای خبری افغانستان در باره وی چاپ شده است، ابراز نگرانی کرده است.

این سایت اخیراً گزارش کرده است که گلرخسار سفی، شاعره معروف تاجیک، از وزارت خارجه تاجیکستان و سفارت این کشور در کابل خواسته است که به سعید مخدوم رهین، وزیر فرهنگ افغانستان، اجازه ورود به تاجیکستان را ندهند.

حق نشر عکس BBC World Service

اما خانم سفی روز نهم ژوئن با پخش اظهاراتی این خبر را تکذیب کرد و گفت که وی وزیر فرهنگ افغانستان را از نزدیک نمی‌شناسد و هیچ دلیلی هم ندارد که از وزارت بخواهد، تا به آقای رهین اجازه ورود به تاجیکستان ندهد.

لطفاً، نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj یا bbc_dushanbe@yahoo.com فرستید.

امّا از من، زیورشاه، مجری این برنامه، تا جمعه دیگر پدرووووووووووووووووود

مطالب مرتبط