گونار فیشر، فیلمبردار فیلمهای اینگمار برگمن درگذشت

حق نشر عکس g
Image caption گونار فیشر در فیلم هایی از جمله مهر هفتم با اینگمار برگمن همکاری کرد

گونار فیشر، فیلمبردار تعدادی از نخستین آثار شاخص اینگمار برگمن، از جمله "مهر هفتم" و "توت فرنگی های وحشی" در گذشت.

گونار فیشر هنگام مرگ ۱۰۰ سال داشت.

آقای فیشر نخستین بار در سال ۱۹۴۶ با اینگمار برگمان به همکاری پرداخت. آنها در "استودیو فیلمستادن" سوئد، برای ساخت آزمایشی فیلم "بحران" همکاری خود را آغاز کردند.

در آنجا بود که آقای فیشر از جولیوس یانسون، فیلمبردار فیلم های صامت ویکتور شوستروم و موریتز استیلر، تکنیک های فیلمبرداری را آموخت و مهارت های خود را در زمینه استفاده از کنتراست بالا در نورپردازی که مناسب فیلم های روانشناختی اینگمار برگمان بود، بالا برد.

گونار فیشر و اینگمار برگمن در سال ۱۹۴۸ در فیلم "بندرگاه" به همکاری پرداختند و پس از آن در فیلم هایی از جمله "مونیکا"، "میان پرده تابستانی"، "لبخندهای یک شب تابستانی" و "شعبده باز"، این همکاری را ادامه دادند.

گونار فیشر همچنین فیلمبرداری ۹ فیلم تبلیغاتی تلویزیونی را که برگمان در اوایل دهه ۱۹۵۰ ساخت بر عهده داشت.

آقای فیشر در گفت و گو با واشنگنتن پست در سال ۲۰۰۸ گفته بود: "ما همان اوایل به توافقی رسیدیم که غلام حلقه به گوش همدیگر نباشیم. هیچ وقت از هم تعریف نکنیم و درباره چیزهایی که در روزنامه می خوانیم اظهار نظر مثبت نکنیم. ما منتقد بودیم و همیشه می توانستیم حرفی را که در ذهنمان بود، بزنیم."

با این حال، همکاری آنها از دهه ۶۰ به بعد- به دلایلی که هیچ گاه به صراحت بیان نشد- متوقف شد.

او در سال های دهه ۱۹۸۰، در گفت و گو با تلویزیون تیمز بریتانیا گفت: "ما سال های زیادی همکاری خوبی با هم داشتیم. من با او ۱۲ فیلم ساختم. ولی بعد از فیلم "چشم شیطان"، از هم جدا شدیم."

ارلینگ گونار فیشر در ۱۸ نوامبر ۱۹۱۰ در سوئد به دنیا آمد. او در کپنهاگ، در رشته نقاشی تحصیل کرد و پس از آن در نیروی دریایی سوئد به عنوان سرآشپز کشتی مشغول به کار شد.

یک زن هنرپیشه که در کشتی، هنگام خوردن غذا، با او آشنا شده بود، کمکش کرد در سال ۱۹۳۵ وارد استودیو فیلمستادن شود. گونار فیشر در آنجا به عنوان دستیار کارگردان در ۱۶ فیلم کار کرد تا در سال های اوایل دهه ۱۹۴۰ مدیر فیلمبرداری شد.

او در اواسط دهه ۱۹۴۰ با کارل تئودور درایر، کارگردان دانمارکی در فیلم "دو نفر" همکاری کرد.

گونار فیشر در سال ۱۹۷۰ از کمپانی فیلمینداستری بیرون آمد و به فیلمبرداری چند مجموعه تلویزیونی پرداخت.

از او دو پسر، شش نوه و پنج نتیجه به جا مانده است.

مطالب مرتبط