'جدایی نادر از سیمین' برنده اصلی جشن منتقدان سینمای ایران شد

حق نشر عکس MEHR
Image caption اصغر فرهادی جایزه خود را از مسعود کیمیایی گرفت

با دریافت شش جایزه، فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی، موفق‌ترین فیلم پنجمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران شد.

در این مراسم که شامگاه دوشنبه، ۲۳ خردادماه در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد، جایزه بهترین فیلم پنجمین جشن منتقدان به "جدایی نادر از سیمین" اهدا شد.

در بخش اهدای جایزه بهترین کارگردان که با حضور مسعود کیمیایی انجام شد، اصغر فرهادی برای کارگردانی "جدایی نادر از سیمین" برگزیده شد و علیرضا داودنژاد برای کارگردانی فیلم "مرهم" دیپلم افتخار دریافت کرد.

در این مراسم، از خسرو دهقان، منتقد سینما، عدنان عفراویان، بازیگر باشو غریبه کوچک، و مسعود کیمیایی نیز تقدیر شد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption عدنان عفراویان، بازیگر فیلم باشو غریبه کوچک

عدنان عفراویان که اکنون ۳۶ سال دارد با حضور روی صحنه گفت: "من عدنان عفرایان هستم، همان باشو، غریبه کوچک. جای سوسن تسلیمی و آقای بیضایی در اینجا خیلی خالی است. سوسن تسلیمی همیشه در قلب من است. هنوز بعد از ۲۵ سال با وجود این که دیگر این دو را ندیدم، اما دوستشان دارم. من الان دکه‌ای دارم که بسیار از زندگی‌ام راضی هستم."

برندگان و برگزیدگان

در این مراسم برگزیدگان منتقدان سینمایی در رشته های مختلف جوایز خود را دریافت کردند.

جایزه بهترین بازیگر زن به ساره بیات برای "جدایی نادر از سیمین" و دیپلم افتخار به طناز طباطبایی برای فیلم "مرهم" تعلق گرفت.

جایزه بهترین بازیگر مرد به پیمان معادی برای بازی در "جدایی نادر از سیمین" و دیپلم افتخار به رضا عطاران برای بازی در فیلم "اسب حیوان نجیبی است" رسید.

جایزه بهترین بازیگر زن در نقش مکمل به ریما رامین فر برای "یک حبه قند" و دیپلم افتخار به کبری حسن زاده بازیگر "مرهم" تعلق یافت.

شهاب حسینی برای بازی در "جدایی نادر از سیمین" جایزه‌ بهترین بازیگر مرد در نقش مکمل، و امیر آقایی برای بازی در "سعادت آباد" دیپلم افتخار گرفتند.

حق نشر عکس ILNA
Image caption محمدمهدی عسگرپور و فاطمه معتمدآریا برای اهدای جوایز فیلم های برگزیده روی صحنه آمدند

جایزه بهترین فیلمنامه به بهرام توکلی برای "اینجا بدون من" و دیپلم افتخار به امیر عربی برای "سعادت آباد" تعلق گرفت.

جوایز کارگردانی

جایزه بهترین کارگردانی برای "جدایی نادر از سیمین" به اصغر فرهادی رسید.

همچنین در رشته کارگردانی، دو دیپلم افتخار به رضا میرکریمی برای "یک حبه قند" و عبدالرضا کاهانی برای "اسب حیوان نجیبی است" رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا کاهانی بعد از دریافت لوح تقدیرش آن را به جواد شمقدری و علیرضا سجادپور اهدا کرد و گفت: "آنها کار سختی دارند و مدیریت سینمای جهان را برعهده دارند و نه تنها توانسته‌اند آدم مزخرفی چون مرا هدایت و به راه راست هدایت کنند، بلکه فون‌ تریه را نیز هدایت کرده‌اند."

جواد شمقدری چندی پیش در نامه ای به رییس جشنواره کن، از تحریم لارس فون تریه، فیلمساز دانمارکی، در این جشنواره انتقاد کرده بود.

در این مراسم محمد مهدی عسگرپور (مدیر عامل خانه سینما) در سخنانی با بیان اینکه "شورای مرکزی انجمن منتقدان در دو سه سال اخیر فعالیت خوبی داشته"، گفت: "همه دوست دارند نظر منتقدان را درباره آثارشان بدانند و برگزاری چنین مراسمی به قوام سینمای ایران کمک می‌کند."