هشدار نسبت به ورشکستگی فروشندگان کاغذ در ایران

حق نشر عکس printnews.ir
Image caption منصور حاجی آخوندیان، رئیس اتحادیه کاغذ و مقوای تهران

رئیس اتحادیه کاغذ و مقوای تهران، وضعیت بازار کاغذ در ایران را "آشفته" توصیف کرد و نسبت به ورشکستگی تدریجی فروشندگان کاغذ و مقوا هشدار داد.

به گفته منصور حاجی‌آخوندیان کاغذ و مقوا هم در عرضه و تقاضا و هم در قیمت گذاری کالاها "دچار نوعی آشفتگی است."

منصور حاجی‌آخوندیان در گفتگو با خبرگزاری مهر، به تاثیر نوسانات قیمت ارز در بازار پرداخت و گفت: "وقتی یک فروشنده یا واردکننده کاغذ می‌خواهد جنسش را ترخیص کند، طبیعتاً این کار را باید با قیمت جدید دلار انجام دهد؛ وقتی دلار در یک روز دچار نوسانات شدید قیمت و در واقع افزایش قیمت می‌شود، بدیهی است این فروشنده هم متضرر خواهد شد."

او همچنین به تاثیر قیمت‌گذاری یکجانبه کالاها از طرف دولت بر بازار کاغذ اشاره کرد و گفت: "این یک اهرم فشار بر بازار است. بازار کاغذ و مقوا هم مانند بسیاری دیگر از کالاها تابع عرضه و تقاضاست اما وقتی نرخ‌گذاری صورت می‌گیرد، این معادله به هم می‌خورد."

آقای حاجی آخوندیان تعطیلی برخی کارخانجات تولید کاغذ و مقوا را ناشی از همین نوع سیاستگذاری در بازار دانست و گفت: "متاسفانه بسیاری از فروشندگان کاغذ دچار مشکلات اساسی شده‌اند و یکی یکی در حال ورشکستگی هستند. نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم او کالایی را که ۱۰ تومان خریده، ۹ تومان بفروشد."

"در چنین شرایطی فروشنده کاغذ هم مجبور است قیمت خود را بالا ببرد و همین اتفاق هم افتاده است. در حال حاضر قیمت برخی انواع کاغذ از جمله گلاسه، تحریر و مقوای یک رو ۵ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است."

مدت زیادی پیش از آغاز طرح هدفمندسازی یارانه ها، در سال ۸۶، کاغذ، نخستین محصولی بود که یارانه آن از سوی دولت حذف شد. هدف از حذف یارانه های کاغذ را کمک به تقویت بازار نشر، حذف بازار سیاه در حوزه کاغذ، و کمک به پایین آمدن قیمت کاغذ اعلام شده بود.

آقای حاجی آخوندیان سال گذشته در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی اخبار چاپ گفته بود: "اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا ۲۸ سال تلاش کرد تا بتواند دولت را متقاعد سازد و یارانه کاغذ به ناشران قطع کند. حذف یارانه‌های پرداختی توسط دولت در بخش کاغذ و مقوا با دو هدف حمایت از مصرف‌کننده و حمایت از تولیدکننده صورت گرفت."

با این حال، به گفته آقای حاجی آخوندیان، "یارانه کاغذ حذف شد تا از کارخانه‌های تولیدکننده کاغذ در داخل کشور حمایت شود."

"آمارها نشان می‌دهند رقم هنگفتی صرف اعطای یارانه‌های کاغذ دولتی به ناشران می‌شد. لذا به نظر می‌رسید با حذف این یارانه‌ها حمایت‌های اقتصادی و مالی قابل تأملی در بخش تولیدات داخلی از کارخانه‌هایی نظیر کاغذ و مقوای پارس، کاغذ مازندران، کاغذ کارون و... صورت گیرد؛ متأسفانه هیچ‌یک از این طرح‌ها به نتیجه مطلوب نرسیده و کماکان شاهد ورشکستگی و رکود در بخش تولید کاغذ ایرانی هستیم."

رکود در بخش تولید کاغذ ایرانی و بالارفتن قیمت کاغذ، تاثیر مستقیم و سریعی بر افزایش قیمت محصولات چاپی، و مهم تر از همه کتاب، خواهد گذاشت.