دیدار با ری دیویس در جشنواره موسیقی 'ملت‌داون'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

جشنواره ۹ روزه "ملت‌داون" (Meltdown) که هر سال، نامداران دیروز و امروز دنیای راک در آن هنرنمایی می کنند، از روز جمعه (۱۰ ژوئن) با اجرای ری دیویس، خواننده و ترانه سرای بریتانیایی، در لندن آغاز شده است.

هر سال در این مراسم، یکی از برجسته ترین ستارگان دنیای راک اند رول، هنرمندان مورد علاقه اش را برای اجرای کنسرت به مرکز فرهنگی هنری ساوت‌بنک در کرانه رود تیمز، دعوت می‌کند.

در سال‌های گذشته هنرمندانی همچون مثل دیوید بویی، موریسی، نیک کیو و پتی اسمیت از جمله ستارگان این جشنواره بودند و امسال مسئولیت هماهنگی و برگزاری این فستیوال، بر عهده ری دیویس، خواننده محبوب و سردسته سابق گروه کینکس بوده است.

مردی که در نگاه اول، برای من که به تماشای پشت صحنه کنسرت او در رویال فستیوال هال رفته بودم، چهره خسته، جدی و اخمویش جلب نظر می کرد ولی در پشت صحنه و در حال اجرا شوخی های زیادی کرد.

حدود ۵۰ سال است که ری دیویس مورد تحسین منتقدان بوده است؛ بعضی ها او را پایه گذار هارد راک می دانند و بعضی دیگر پیشگام پانک راک و جنبش گرانج.

در میان کارنامه هنری بلند او، یک ترانه بسیار خوش درخشیده؛ ترانه غروب واترلو (Waterloo Sunset) که بسیاری از خبرگان ترانه سرایی مدرن، آن را مهم ترین کار هنری او می دانند.

"غروب واترلو" در سال ۱۹۶۷ ضبط شد- ترانه ای بسیار شخصی، که در عین حال عشق و روح انسانی در آن، استقبالی جهانی را برایش به همراه آورد.

شور و هیجان حاضران در کنسرت ری دیویس در مراسم افتتاحیه جشنواره ملت‌داون، زمانی که او این آهنگ را بالاخره در اواخر کنسرت اجرا کرد، نشان از این داشت که هنوز هم "غروب واترلو" برای هواداران او خاطره انگیز و دلرباست.

"غروب واترلو" شاید مشهورترین ترانه او باشد اما اگر او را پشت صحنه، در حال تمرین کردن بینید، می توانید در زمان کوتاهی بسیاری از ترانه های آشنای راک دهه شصت و هفتاد را هم از او بشنوید.

جریمه جدایی

گروه موسیقی کینکس، در سال ۱۹۶۴ و با ترانه "واقعا درگیرم کردی" (You Really Got Me) به شهرت رسید. اما عمده موفقیت و ماندگاری آنها، هم ریشه در استعداد ترانه سرایی ری دیویس داشت و هم در رقابت تلخ او با برادرش، دیو، که در نهایت منجر به از هم پاشیدن این گروه شد.

در دهه شصت میلادی که موسیقی راک بریتانیا در اوج بود، ترانه هایی از این گروه، چون "عصر آفتابی" (Sunny Afternoon) و "پیروان جدی مد" (Dedicated Follower of Fashion)، صدرنشین جدول ترانه های محبوب بود.

گفته می شود که حتی گروه افسانه ای بیتلز هم برای کینکس ارزش ویژه ای قائل بودند و برخی منتقدان، کارهای ری دیویس را بهتر از آنها ارزیابی می کنند.

رابرت المز، کارشناس موسیقی، در مقایسه دو گروه کنیکس و بیتلز به بی بی سی فارسی می گوید که این دو گروه (بیتلز و کینکس) را رقیب یکدیگر نمی داند ولی بین آنها، ری دیویس و کینکس را انتخاب می کند چرا که "او آهنگساز بهتری است، ترانه سرای بهتری است، و به همراهی زمزمه لا لا لا لا لایی که بیتل ها زیاد از آن استفاده می کردند، بسنده نمی کند."

در سال ۱۹۹۶ اختلافات بی پایان برادران دیویس، راهی جز جدایی برایشان باقی نگذاشت و کینکس از هم پاشید. پس از آن ری به کار انفرادی روی آورد و به عنوان منتقد طعنه زن و عبوس دنیا شهرت یافت.

اما ری هنوز هم از یادآوری نام این گروه به حدی آزرده می شود که در کنسرت افتتاحیه ملت‌داون گفت: "هر بار که نام کینکس را به زبان می آورم، خودم را ۵ پنس جریمه می کنم."

او البته در طول شب بارها و بارها،‌ و به احتمال زیاد نه از سر علاقه، نام آنها را به زبان آورد.

او در کنسرت افتتاحیه از ویم وندرس، کارگردان فیلم هایی نظیر پاریس تگزاس و پینا، هم یاد کرد که از یکی از ترانه های گروه کینکس به نام "روزها" در فیلمش استفاده کرده است.

ری دیویس به شوخی گفت که چون فیلم ویم وندرس، هنری بوده، به اندازه کافی به او پول پرداخت نشده است.

نیم قرن محبوبیت

ری دیویس، این هنرمند برجسته، که از آغاز کارش در دهه شصت میلادی همواره شهرت داشته، در کنار جذب مخاطبان جوان، مخاطبان قدیمش را نیز همچنان حفظ کرده است.

در افتتاحیه جشنواره ملت‌داون، برخلاف اغلب کنسرت ها، این زنان میانسال بودند که نزدیک صحنه آمدند و شاید همان طور که در دهه شصت می رقصیدند، ری دیویس را همراهی کردند.

تازه ترین آلبوم ری، "دوستانم را ببینید" (See My Friends) با همکاری دوستانش که ستاره های بین المللی شناخته شده ای چون متالیکا، بون جوی و بروس اسپرینگستین هستند، منتشر شده است.

ری دیویس آهنگسازی است که هنوز هم در هنگام اجرا، حتی اجرای ترانه های سطحی ترش چون "پیروان جدی مد" (Dedicated Follower of Fashion) که مدگرایی را به سخره می گیرد، با استقبال پرشور مخاطبانش رو به رو می شود.

راز موفقیت او را شاید بتوان در همین ترانه جست؛ او کسی است که به جای دنباله روی از جریان های غالب، غریزه اش را پی گرفته و به هنرمندی برجسته بدل شده که نمی گذارد "غروب واترلو" بر فعالیتش سایه بیندازد.

جشنواره ملت‌داون روز جمعه ۱۶ ژوئن با کنسرت دیگری از ری دیویس پایان می یابد.